پایان نامه :
توسعه اقتصادی

پایان نامه : توسعه اقتصادی

دانلود پایان نامه

ندارد. لذا در مجموع می توان ادعا کرد که ربا هیچ گاه از جوامع بشری رخت بر نبسته است.”(مسعودی ،1387،ص11)
درمورد تاریخچه بانک و بانکداری گفته شده که در امپراتوری بابل، معاملات بانکی به شیوه ابتدائی آن رواج داشته وحتی در قانون حمورابی، مقرراتی برای دادن وام وقبول سپرده های تجاری ذکر شده و دستوراتی درباره سرمایه گذاری آمده است، به علاوه در یونان قدیم نیز معابد در کنار دیگر تجار به صرافی، اشتغال داشتند و در این راستا سپرده های مردم را گرفته و به اشخاص دیگر وام می دادند، همچنین در چین و ایران باستان نیز، روش هایی از مبادلات پولی ودادن وام وجود داشته است. ( بهمند و بهمنی،1381،ص4) به مرور زمان و با پیشرفت جوامع، اشکالی از نهاد های مختلف که پاسخگوی نیاز های اعتباری مردم باشد، بوجود آمده و صرافان نیز در این میان، همواره مقامی ممتاز داشته اند، اما نخستین موسسه مالی خصوصی بنام بانک در سال 1171میلادی به نام بانک ونیز آغاز به کار کرد شکل های مختلف بانکداری با تاسیس بانک بارسلونا در 401، بانک امستردام در 1609 و بانک انگلستان در 1694میلادی ادامه یافت، بی گمان در قرون وسطی با گسترش حیطه نفوذ کلیسا، فعالیت های بانکداری در اروپا به شدت محدود شد. تحریم ربا در آئین مسیحیت باعث شد تا فعالیت های بانکداری در اروپا در انحصار یهودیان قرار گیرد، ولی با پایان قرون وسطی وشکل گیری رنسانس وضعیف شدن کلیسا، صنعت بانکداری در اروپا شکل گرفت. (مجتهد وحسن زاده،1384،ص132)” “شاید نخستین بانک مدرن و جدید را بتوان بانک فرانسه دانست، که در سال 1716 میلادی به موجب یک مجوز دولتی به صورت خصوصی تأسیس شد. و به فعالیتهای مربوط به پذیرش سپرده های مردم، اعطاء وام و همچنین انتشار اسکناس پرداخت. در سال 1718 با خرید سهام سهامداران بانک از طرف دولت، بانک فرانسه به یک بانک کاملا دولتی تبدیل شد. گرچه انتشار اسکناس زیاد توسط بانک فرانسه و ناتوانی بانک در پرداخت دیون خود، باعث ورشکستگی آن در سال 1720شد.”(همان ماخذ،ص133) لیکن با ایجاد بانک فرانسه در واقع بانکداری جدید نیز در اروپا شکل گرفت. و به مرور بر تعداد بانک ها با کارکردهای مختلف افزوده شد. گذشت زمان ورشد بی رویه بانک های ناشر اسکناس وعدم نظارت قانونی دولت بر عملیلت بانکی، موجب شد تا بانک ها از موازین لازم برای ایجاد تسهیلات اعتباری تجاوز کنند، حتی حمایت مالی شرکت های سهامی را بدون محدودیت و بی توجه به عواقب آن، در سیستم بانکی پذیرا شوند. تندروی در اعطای اعتبارات وزیاده روی در پرداخت وام، سر انجام موجب توقف و ورشکستگی بانک های متعدد، یکی پس از دیگری شد، به طوری که دخالت و نظارت دولت را به صورت مستقیم ویا غیر مستقیم در کار بانکداری ضروری گردانید، و به علاوه درراستای نظارت دولت برعملیات بانکی، لازم شد که انتشار اسکناس را هم خود دولت به طور انحصاری با تأسیس بانک ناشر اسکناس ( بانک مرکزی) به عهده گیرد و نظارت قانونی مستقیمی هم بر بانک ها اعمال کند.”(بهمند و بهمنی،1381،ص18) به گونه ای که امروزه،” یکی از اصول سه گانه حاکم بر عملیات بانکی را اصل نظارت بانکی دانسته اند اصول یاد شده عبارتند از: اصل تمرکز بانکی، اصل تخصیص بانکی و اصل نظارت بانکی است.”(مسعودی،1387،ص13)
(2-2-1-2)- تاریخچه بانکداری درایران:
به طوری که قبلاً اشاره شد در ایران پیش از دوره هخامنشی، صرافی به صورت کاملا ابتدایی وجود داشت، ولی در انحصار معابد و شاهزاده گان بود. بعد از دوره هخامنشی که تجارت وکسب وکار رونق گرفت و پول مسکوک رایج شد و زمینه ای برای شکل گیری بانکداری شد.(بهمنی وغفاری ،1389،ص25)
گرچه معمولاً آغاز بانکداری در ایران را با شروع فعالیت شعب بانک های خارجی در ایران می دانند، با این حال قبل از مشروطیت و پیش از آنکه بانک های خارجی در ایران به فعالیت بپردازند، درسال 1258شمسی، حاج محمد حسین امین الضرب(از صرافان آن زمان) پیشنهاد تأسیس یک بانک ایرانی را ارائه داد. وی ضمن اشاره به اهمیت بانک و نقش آن در پیشرفت امور صنعتی واقتصادی کشورهای اروپایی، پیشنهاد تاسیس یک بانک ایرانی، با سرمایه مشترک دولت و ملت را به ناصرالدین شاه داد که متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت.” (مجتهد وحسن زاده،1384،ص150)

در سال 1266شمسی، نخستین موسسه بانکی به مفهوم واقعی و امروزی خود درایران تاسیس شد، وبا آشنایی کامل به روش های بانکی جدید که بر اثر قرن ها تکامل در کشورهای اروپایی بوجود آمده بود، شروع به کار کرد. این موسسه که با فعالیت خود پایه های اساسی بانکداری جدید را درایران استوار کرد، شعبه بانک جدید شرق بود که اساساً انگلیسی و مرکزش در لندن بود ودر مناطق جنوب آسیا(هندوستان) فعالیت داشت.” (همان ماخذ،ص149))
این بانک بدون اخذ امتیاز از دولت ایران، شعبه مرکزی خود را در تهران افتتاح کرد و به عملیات بانکی پرداخت و در اندک زمانی، فعالیت خود را گسترش داد و در شهرهای تبریز، رشت، مشهد، اصفهان، شیراز، و بوشهر شعبه ایجاد نمود. عملیات بانک از هر نظر در ایران تازه و بی سابقه بود و در نتیجه از همان ابتدای کار با موفقیت روبرو شد. افتتاح حساب جاری و قبول سپرده و پرداخت بهره به سپرده ها از جمله فعالیت های این بانک بود. اقدام دیگر این بانک، انتشار نوعی اسکناس بوسیله شعبه مرکزی خود درتهران و به شکل حواله های پنج قرانی به عهده خزانه دار بانک بود. این حواله ها تا حدودی بین مردم رواج پیدا کرد، ودر معاملات کوچک روزانه مورد استفاده قرار گرفت. حواله های مذبور به محض ارائه به بانک قابلیت تبدیل به مسکوک نقره را داشت. در حالی که هنوز بیش از دوسال از تاسیس بانک جدید شرق نگذشته و فعالیت های آن با موفقیت روبه توسعه بود، بانک شاهنشاهی با امتیاز مخصوص از دولت ایران تاسیس وکلیه تشکیلات بانک جدید شرق را درسال 1269شمسی خریداری کرد و به عملیات آن در ایران خاتمه داد. (همان ماخذ،ص135)
بانک شاهنشاهی به موجب امتیازی که درسال 1267شمسی از طرف دولت ایرا ن به بارون جولیوس دورویتر داده شد، تاسیس گردید. درسال 1309 امتیاز انحصاری نشر اسکناس از بانک شاهی بازخرید شد وبه بانک ملی واگذار گردید، همه بانک های مذکور مربوط به فعالیت بانک های خارجی از طریق شعبه های خود در ایران بود.”(مسعودی،1387،ص15)
(2-2-1-2-1)- بانک سپه:
اولین بانک ایرانی در چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1304به نام بانک قشون پهلوی به منظور انجام امور مالی و به کارانداختن وجوه صندوق بازنشستگی درجه داران ارتش با سرمایه اولیه 059/388/3ریال تاسیس گردید، وسپس بانک تعاون سپه نامیده شد.”(بهمنی وغفاری،1389،ص30)
(2-2-1-2-2)- موسسه رهنی ایران:
دو سال بعد از تاسیس بانک سپه موسسه رهنی ایران با سرمایه مختصری از محل کسور بازنشستگی کارکنان کشور تامین وتحت نظارت وزارت دارائی شروع به فعالیت نمود منظور از تأسیس این موسسه کارگشائی از طریق دادن وامهای کوتا مدت با بهره کم در مقابل اخذ وثیقه منقول بود. (همان ماخذ،ص31)
(2-2-1-2-3) – بانک ملی:
این بانک در17 شهریور 1307رسما افتتاح شد، و فعالیت خود را آغاز کرد. بانک ملی ایران در ابتدا یک بانک تجاری عادی بود ولی با بازخرید حق انتشار اسکناس از بانک شاهنشاهی در خرداد1309از سوی دولت ایران و واگذاری آن به بانک ملی از اول فروردین 1311به سرعت روبه توسعه گذاشت. (همان ماخذ،ص40)
(2-3)- بانک قوامـــــــــین:
بانک قوامین که فعالیت خود را با نام صندوق قرض الحسنه نیروی انتظامی و با هدف تأمین نیازهای پرسنل ناجا آغاز کرد در تاریخ بیستم شهریور ماه سال 1379به موسسه قرض الحسنه قوامین تغیر نام داد و گستره فعالیتهای اقتصادی خود را در میان آحاد مردم توسعه داد.
بانک قوامین در استانه پنجمین سال فعالیت خود توانست با کسب رضایت مندی مشتریان و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در جریان حل بحران صندوقهای قرض الحسنه اصفهان، موفق به اخذ مجوز فعالیت با عنوان موسسه مالی و اعتباری قوامین گردد. و در همین راستا سبد خدماتی خود را با نیازهای اقتصادی جامعه و در چارچوب قوانین و مقررات نظام بانکی جمهوری اسلامی سازماندهی نمود. هم اکنون مجموعه قوامین با مجوز قطعی از سوی بانک مرکزی و با سابقه11سال فعالیت، بعنوان بانک قوامین در تلاش است تا با دراختیارداشتن 29 واحد سر پرستی و بیش از500 شعبه در سراسر کشور به فعالیت خود ادامه دهد.(سایت بانک قوامین)

 
 
(2-3-1)- عملکرد اعتبار بانک قوامـــــــــــین:
طبق تعریف اولیه بانک قوامین که کمک به توسعه اقتصادی واعطای تسهیلات جهت پیشبرد طرح های سرمایه گذاری اقتصادی است این بانک در چارچوب مقررات بانک مرکزی و بانکداری بدون
ربا وآئین نامه های داخلی خود اقدام به اعطای تسهیلات به متقاضیان نموده است.
این وام ها در عرصه های مختلف چون مسکن، مضاربه، مشارکت در ساخت، تولید با طرحهای و


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ایجاد ظرفیت های جدید خدماتی، تولیدی، صنعتی یا توسعه بخش های موجود می باشد.
زیر بخش های تسهیلات اعطائی این بانک به شرح زیر است.
1- بخش کشاورزی 2- بخش صنعت ومعدن 3- بخش ساختمان ومسکن 4- بخش بازرگانی
(2-3-2)- فعالیت های اصلی بانک قوامــــــــــین:
1- پرداخت وام در قالب قرض الحسنه حکمت وتسهیلات عقود اسلامی به کارکنان ناجا به منظور تامین نیازهای ضروری خانواده آنان.
2- پرداخت وام قرض الحسنه در قبال سپرده گذاری واعطای تسهیلات عقود اسلامی با اولویت سپرده گذاری ویا منافع آزاد به اقشار مختلف حقیقی وحقوقی جامعه.
3- ایجاد سرمایه گذاری در طرح ها و با خرید سهام شرکت ها از طریق شرکت سرمایه گذاری مهرگان برای کارکنان ناجا به صورت وام به صورت وام قرض الحسنه جهت ثروت سازی کارکنان ناجا
جدول شماره(2-1)انواع خدمات متنوع بانک قوامیــــن:
1 حساب های قرض الحسنه جاری
2 حساب های سرمایه گذاری بلند مدت
3 حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت
4 اعطای انواع وام ها وتسهیلات
5 مشارکت در امرساخت، تولید وتوسعه طر ح های صنعتی
6 صدورو وصول انواع چک های بانکی و بین بانکی و مسافرتی
7 خدمات اطلاع رسانی و بانکداری الکترونیک
8 خدمات بیمه ای وصندوق خسارت
9 خدمات ارزی وبین المللی 10 خدمات اینتر نتی

(2-3-3)- ماموریت بانک قوامـــــــــــــین:
تأمین بخشی از نیاز های مالی کارکنان محترم نیروی انتظامی وسایر اشخاص حقیقی در سراسر کشور از طریق ارائه خدمت متنوع در غالب قرض الحسنه خدمات ویژه و سایر عقود اسلامی با بهره گرفتن از فن آوری های نوین بانکی و ویژگی های منحصر به فرد و متمایز ورعایت اصل درست کاری، تواضع تلاش می کند تا با تصویر مثبتی از خود در ذهن دیگران ایجاد نماید، و به نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه توجه می کند. در همین راستا جهت تامین توان مهارت آنها تلاش می کند و بهبود مستمر در تمام زمینه ها سر لوحه کار خود می داند.(سایت بانک قوامین)
(2-4)- وظایف وماموریت بانک ها:
براساس یک تعریف ساده بانک یک موسسه انتفاعی است که با سرمایه خود ویا سپرده های مشتریان به منظور کسب سود اقدام به جمع آوری سپرده ها، دادن وام، اعتبار وخدمات بانکی می نماید. بانک به عنوان یک واسطه مالی، ارتباط بین متقاضیان وعرضه کننده گان را برقرارمی کنند.
افراد زیادی درجامعه وجود دارند که به دلایل مختلف تمایل و امکان به کارگیری مازاد درآمدشان برای سرمایه گذاری را ندارند، از سوی دیگر افرادی هم وجود داد که تمایل وامکانات سرمایه گذاری را دارند، اما وجوه لازم را در اختیار ندارند. (احمدی ، صفرزاده ،1389،ص81)
“بنابر این بانک ها وظیفه جمع آوری وجوه پراکنده افراد را از طریق ایجاد سپرده بانکی بر عهده
می گیرند و اعتبارات لازم را در اختیار متقاضیان وجوه قرار می دهند، به این ترتیب بانک ها نقش مهمی درامر توسعه اقتصادی ایفا می کنند، چرا که با جمع آوری وجوه سپرده گذاران واعطای این وجوه به متقاضیان وام، امکان سرمایه گذاری را تسهیل و فرصت سرمایه گذاری در مقیاس های بزرگتر را فراهم می کنند. (همان ماخذ)
همانگونه که در تعریف بالا آمده است بانک یک موسسه انتفاعی است، بانک به عنوان یک موسسه اقتصادی با تشویق مردم به سپرده گذاری در بانک و مصـرف این منابع از طریق اعطای اعتـبارات و تسهیلات به دنبال کسب سود است. بانک ها به منظور تأمیـن وجوه لازم برای اعـطای اعـتبارات و
تسهیلات به دنبال کسب سود است. بانک ها به منظور تأمین وجوه لازم برای اعطای اعتبارات سعی در تشویق مردم به سپـرده گذاری در بانک دارند. این امر از طریق اعـطای بهره به سپرده ها ا نـجام
می شود، از سوی دیگر بانک ها برای تأمین هزینه های خود و همچنین تأمین بهره پرداختی به سپرده ها اقدام به اخذ بهره از اعتبارات اعطایی می نماید، به این ترتیب ازتفاوت بهره پرداختی به سپرده ها و بهره دریافتی از اعتبارات است که سودی برای بانک ایجاد می شود.” همان ماخذ،ص82)
یکی دیگر از وظایف مهم بانک که آن را از سایر موسسات مالی که اقدام به وام دادن می نماید متمایز می کند خلق اعتبار است.
خلق اعتبار به این معنی است که بانک به تجربه دریافته است که تمامی سپرده گذاران در یک زمان برای برداشت سپرده های خود مراجعه نمی کنند، بنابر این بانک می تواند به اعطای “اعتبارات بیش از میزان سپرده ها بپردازد. بانک از این طریق می توانند عرضه پول وحجم پول درگردش را افزایش دهند. (همان ماخذ ،ص81)
(2-5)- ویژگیهای متمایز بانک نسبت به سایر موسسات تجاری:
– بانک ها حجم وسیعی از اقلام پولی شامل وجه نقد و اسناد قابل انتقال را درامانت خود دارند. بنابر این لازم است نسبت به استقرار روش های عملیاتی رسمی تعریف مناسب حدود اعمال نظارت فردی و
ایجاد سیستمهای دقیق کنترل داخلی اقدامات لازم بعمل آید.
– بانک ها از نظر تعداد و مبلغ با حجم تنوع گسترده ای از معاملات روبرو هستند. این امر ضرورتاً
ایجاد می کند که سیستم حسابداری وکنترل داخلی پیچیده ای مستقر واز خدمات پردازش الکترونیکی اطلاعات نیز در حجم وسیعی استفاده می شود.
– بانکها بطور معمول عملیات خود را از طریق شبکه وسیع شعب و باجه که از نظر جغرافیائی نیز پراکنده است انجام می دهند.
این مطلب بانک ها را ضرورتاً با مسائل عدم تمرکز گسترده تر اختیارات و پراکنده گی امور حسابداری روبرو می سازد. و وظایف ومشکلات جانبی آن بویژه در مواردی که شبکه شعب با
نک درخارج از کشور وجود دارد شامل اجزای یک نواخت رویه های عملیاتی وسیستمهای حسابداری است.
– بانک ها غالبا بدون انتقال وجه تعهدات مهمی را می پذیرند. اقلام مذبور به طور معمول اقلام خارج از ترازنامه خوانده می شود.
– مقررات بانک ها به وسیله مقامات دولتی وضع می شود و الزامات قانونی آن اغلب بر اصول پذیرفته شده حسابداری اثر می گذارد. (اقوامی،1378،ص40)
(2-6)- اصول تسهیلات بانکی:
بانک ها در اعطای اعتبار باید اصول و مقرراتی را رعایت کنند، در درجه اول واز نظر کلی با نک ها باید اصول سه گانه ای را در تخصیص منابع (اعطای اعتبار) رعایت کنند.” (بهمنی ،غفاری،1389،ص57)
(2-6-1)- اصل نقدینگی:
اعطاء تسهیلات بخش عمده مصارف یا دارائیهای بانکی را تشکیل می دهد بدیهی است منبع اصلی دارائیها متشکل از سپـرده است و بخش عمده و مـهمی ازسپرده ها را سپرده های دیداری تشکـیل
می دهد. سپرده هائی که ممکن است هر لحـظه بوسیله صاحبان مسترد گردد. بانک باید پاسخـگوی
تقاضای اینگونه سپرده گذاران باشد، درغیر اینصورت باعدم اعتماد واطمینان مردم مواجه خواهد شد. این عدم توانائی ممکن است بانک را به ورطه انحلال سوق دهد لذا بانک باید همواره وجه نقد را در صندوق نگه دارد. هدف از نگهداری نقدینگی ترکیب سیاست گذاری و سر

مطلب مرتبط :   دانلود تحقیق در مورد عمر بن عبدالعزیز

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو