عوامل ایجاد حساسیت پوستی؛ نشونه ها و راه های درمان اون 

عوامل ایجاد حساسیت پوستی؛ نشونه ها و راه های درمان اون 

حساسیت پوستی که پزشکان اونو «درماتیت» می گن به معنای نا آرومی، قرمز شدن و خارش پوسته. پس ی واکنش سیستم ایمنی بدن به ماده باعث، پوست دچار راش یا بثورات موقتی می شه که بیشتر با سرخی، خارش و بعضی وقتا تاول و تورم همراهه.

درماتیت، عادی ترین نوع حساسیت پوستیه که اگه به دلیل تماس پوست با ماده باعث شیمیایی ایجاد شه به اون درماتیت تماسی تحریکی میگن و اگه در اثر واکنش بدن نسبت به مواد آلرژن (حساسیت زا) ایجاد شه به اون درماتیت تماسی آلرژن گفته می شه.

خارش شدید که شاخصه ی اصلی این بیماریه، می تونه شما رو عصبی کرده و آرامش تون رو سلب کنه. صرف نظر از نوع حساسیت پوستی ای که به اون دچار هستین، علائم، روشای درمان و پیشگیری اونا در بیشتر موارد مشابهه.

در این مقاله به علائم و نشونها، راه های درمان و پیشگیری از این مریضی بی خطر، اما پُردردسر می پردازیم.

 

علائم و نشونها

حساسیت پوستی در کل با قرمزی و تورم، خارش شدید، تاول یا دانه های قرمز ترشح دار، پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی و فلس مثل شدن پوست همراهه.

دلایل بروز حساسیت پوستی

راش پوستی به دلیلای زیادی مثل عوامل محیطی، ارثی و ضعف سیستم ایمنی بروز می کنه.

باعثای عادی عبارتند از:

 • عطرها، مواد آرایشی، مواد شوینده و نرم کننده، صابونا و شامپوها، اسپریای برطرف کننده ی بوی عرق، رنگ مو، لوسیونای بدن، رنگ و مواد شیمیایی موجود در لباس، دستمالای کاغذی و دیگر اجناس سلامتی و زیبایی معطر.
 • تماس با مواد شوینده مثل پودرهای لباس شویی، مایع ظرف شویی و مواد سفید کننده، از مهم ترین دلایل بروز حساسیت پوسته. این مواد رطوبت و چربی سطح پوست رو از بین می برن و اونو در برابر عوامل خارجی نفوذپذیر می کنن.
 • لاتکس ماده ای لاستیکی ماننده که از صمغ درختی به همین نام به دست میاد و در بادکنکا، دستکشای یک بار مصرف پلاستیکی، اسباب بازیا، و بعضی وسایل بهداشتی مثل کاندوم استفاده می شه.
 • نیکل یه جور فلزه که در ساخت شکلای مختلف بدلیجات و زیورآلات، دکمها، فرم عینک، زیپ لباس، لوازم آشپزخانه و بعضی گوشیای گوشی موبایل به کار میره. حساسیت به نیکل در قسمتایی از بدن که با این فلز تماس داره مثل گردن، گوشا، انگشتان و مچ دست و قوزک پا دیده می شه.
 • در تهیه ی اجناس چرمی از مواد شیمیایی مختلفی واسه افزایش استواری و دووم محصول و ترکیبات ضدمیکروب و ضدقارچ استفاده می شه که ممکنه باعث بروز واکنشای حساسیتی شن.
 • استرس و فشارهای عصبی هم پوست رو حساس، واکنش پذیر و با استعداد حساسیت می کنه.
 • تماس با گیاهانی مثل پیچک سمی، بلوط سمی و سماق سمی که دارای کیسه های روغنی (اوروشیول) هستن، واکنش آلرژیک ایجاد می کنه و پوست در محل تماس دچار راش می شه.
 • از عادی ترین مشکلات داروها (خصوصا آنتی بیوتیکا) واکنشای پوستیه. تحقیقات علمی نشون داده که مقابله ی بدن با بعضی از شکلای مختلف عفونتا باعث زیاد راش و بثورات پوستی می شه.
مطلب مرتبط :   عوامل موثر بر کیفیت زندگی کاری کارمندان و راهکارهایی واسه افزایش اون

درمان حساسیت پوستی

هنگام انتخاب درمان حساسیت پوستی باید به فاکتورهای زیادی مثل شدت علائم و نشونها، زیادی راشا و محل قرار گرفتن اونا روی پوست توجه کرد. اما اولین قدم در درمان درماتیت، تشخیص ماده حساسیت زا و دوری از اینه.

به محض مشاهده ی علائم حساسیت، ناحیه درگیر رو با آب سرد و صابون غیرعطری بشویید تا ماده آلرژی زا از بین برود. اگه ماده باعث پایه روغنی داره، از الکل واسه پاک کردن اون استفاده کنین. بعد می تونین از داروهایی که به نسخه دکتر نیاز ندارن، مثل لوسیون کالامین یا پماد کورتیزون، واسه رفع خارش و نا آرومی استفاده کنین. پوست تون رو مرطوب نگه دارین و لباسای نخی و گشاد بپوشید.

خاراندن پوست، خارش رو زیاد و اونو با استعداد عفونت می کنه. ناخنای خود رو کوتاه کنین تا از خاراندن ناحیه درگیر جلوگیری کنین. کمپرس سرد و مرطوب، واسه آرامش خارش مفیده.

درمانای گیاهی مفید واسه از بین بردن راش عبارتند از: روغن درخت چای، روغن نارگیل، سرکه سیب، آلوئه ورا و روغن زیتون.

چه وقت با دکتر تون تماس بگیرین؟

گرچه راشای پوستی خیلی عادی و بیشتر نتیجه یک تحریک بد هستن، با این حال ممکنه هشداردهنده ی شرایط جدی تری باشن که نباید به اونا بی توجهی کرد. بسته خیلی حساسیت، ممکنه درمان با دارو هم پیشنهاد شه.

اگه نشونه های واکنش آلرژیک تا چند روز بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد یا در صورتی که علائم زیر رو در خود پیدا کردین، حتما با دکتر مشورت کنین.

مطلب مرتبط :   عوامل موفقیت از دید برایان تریسی؛ ۹ دلیلی که شما رو به آرزوهایتان می رساند 

 • راشا نزدیک چشما باشن.
 • قسمت کلی ای از بدن رو درگیر کرده باشن.
 • پوست موقع لمس داغ باشه.
 • با وجود استفاده از داروهایی که به نسخه دکتر نیاز ندارن، خارش شدید ادامه داشته باشه.
 • درماتیت همراه با تاول شدید، به توجه فوری نیاز داره و ممکنه نشونه یک مریضی جدی باشه.

نشونه های دیگری که نباید اونا رو ندیده بگیرین عبارتند از: مشکل در تنفس، تورم گلو، خس خس سینه، تعریق بیشتر از حد، تنگی قفسه سینه، حالت تهوع و گیجی.

درماتیت واگیرداره ؟

این تحریکات پوستی آزاردهنده در تماس مستقیم با مواد خاص به وجود بین پس مُسری نیستن مگه در صورتی که عامل عفونی به اون اضافه شه. در حالت عادی عامل عفونی که باعث انتقال مریضی به بقیه شه وجود نداره.

پیشگیری

مؤثرترین راه مقابله با درماتیت، پیشگیری از بروز اینه. راشای پوستی با خودداری از تماس با عوامل باعث بهتر شدن پیدا می کنن. پس قدم اول و بهترین راه، محافظت از پوست در برابر باعثای شناخته شده.

مثلا وقتی با موادی سروکار دارین که احتمال میدید باعث بروز حساسیت شن، از دستکشای نخی استفاده کنین. واسه جلوگیری از تماس مستقیم پوست با مواد آلرژی زا، از یک لایه کرم یا ژل به عنوان مانع بهره بگیرین. زیورآلات رو با لایه ای از برق ناخن بپوشونین تا با پوست تون تماس مستقیم نداشته باشه. از اجناس پوستی غیرمعطر، بی مواد شیمیایی و با پایه طبیعی استفاده کنین و واسه حفظ رطوبت پوست، مرطوب کننده رو فراموش نکنین.

مطلب مرتبط :   مقایسه‌ی بین جانشین پروری و مدیریت استعداد راهبردی

برگرفته از: domeboro

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu