دانلود پایان نامه ارشد درمورد اخوان المسلمین

دانلود پایان نامه ارشد درمورد اخوان المسلمین

دانلود پایان نامه

جنبش اَمَل  

این جریان یکی از دو حزب عمده شیعه در لبنان است.
هر چند این حزب با هدف پیشبرد اهداق مقاومت و رسیدگی به حال مسلمانان پایه گذاری شده است ولی امروزه نمی تواند به عنوان یکی از جریانات حامی تقریب مذاهب و وحدت إسلامی از آن یاد کرد؛ هر چند مانع و چالشی بر سر راه فعالیت های تقریبی نیز نمی باشد.
حزب دروزی دموکرات لبنان؛
این حزب که در جولای 2001م و پس از انشعاب از جریان سوسیالیست ترقیخواه رسمیت یافت، شاخص ترین جریان هم پیمان حزب الله است.
جریان ملی آزاد لبنان؛
این حزب که در سال 2005م شکل رسمی به خود گرفت، در سال 2006م با حزب الله پیمان استراتژیک بست. از بندهای این پیمان تشکیل جبهه واحد و به رسمیت شناختن حق قانونی مقاومت و عدم خلع سلاح آن بود. این جریان از شاخه های اصلی ایجاد ائتلاف 14 مارس بود ولی بعد از این امضای پیمان با حزب الله و امل و دروز جبل عامل به صف مخالفین این جریان پیوست.
حرکت توحید اسلامی؛
جنبشی است که در سال 1982م توسط شیخ سعید شعبان تأسیس شد. شعبان در دهه هشتاد، ارتباط خوبی با ایران داشت. او با پشتیبانی جریان‌های دینی اهل سنّت، قدرت نظامی نیرومندی در شهر طرابلس تشکیل داد. جنبش او از چند مجموعه اسلامی کوچک مانند جندالله و جنبش لبنان عربی به وجود آمده بود. بر شهر طرابلس حاکمیت پیدا کرد و در سال 1984، در این شهر امارت اسلامی اعلام نمود ولی نیروهای سوریه جنگ خشونت باری را علیه او و تمامی جریان‌های دینی اهل سنّت آن شهر، آغاز کردند و توانستند در سال 1985 میلادی بر تمامی طرابلس مسلّط شوند و جریان‌های اسلامی-سیاسی را تا اندازه زیادی نابود کنند.
بعد از این درگیری ها، نفوذ این جنبش کاهش پیدا کرد، ولی توسّط فرزند مؤسس این جنبش شیخ بلال شعبان دوباره با تأثیرکمتری به میدان بازگشت. امروز هم جنبشی نزدیک به جریان حزب الله در بین اهل سنت لبنان به شمار می‌آید.
حزب فتحی یکن؛
از دیگر شخصیت های اهل سنت که دارای حزب و جریان سیاسی است و از هم پیمانان حزب الله می باشد، می توان به دکتر فتحی یکن اشاره کرد، افکار اساسی یکن با اندیشه اخوان المسلمین، اشتراک دارد. بعد از ترور رفیق حریری، یکن به ائتلاف مخالفان دولت به رهبری حزب الله پیوست. از ویژگی های این حزب و جریان این است که به تقریب میان مذاهب اعتقاد دارند و به همکاری عمیق میان شیعه و اهل سنّت ایمان دارند.
فتحی یکن در تجمع 8 مارس امامت نماز جماعت تجمع کنندگان را برعهده داشت.
حزب المستقبل؛
این حزب که یک جریان سنی لبنانی است و رفیق حریری آن را بنا نهاده است. بعد از ترور او رهبری این جریان بر عهده سعد حریری قرار گرفت. این جریان مبنای ائتلاف 14 مارس در مجلس لبنان با حضور احزابی چون سوسیالیست ترقیخواه ، قوات ، کتائب و … شد.
جریان المستقبل با در دست داشتن شاخه هایی از قبیل جوانان، زنان، تعلیم و تربیت، رسانه، آزادی خواهی، ورزشی، کارگری و همچنین حضور بارزی در رسانه های جهان عرب و 3 کانال تلویزیونی ملی ، ماهواره ای و خبری و رادیو الشرق از بیروت و پاریس پخش می شود و روزنامه المستقبل و روزنامه هایی همچون النهار ، اللواء که در توجیه سیاستهای جریان المستقبل منتشر می شود، از مخالفین مقاومت إسلامی به شمار می رود و می تواند چالشی بر سر فعالیت های تقریبی در لبنان باشد.
حزب کتائب؛
حزب کتائب لبنان که از بارزترین و قدیمی ترین احزاب لبنانی است و یکی از مهم ترین جریان های راست در ابتدای جنگ های داخلی لبنان بود و بیشترین سهم را در ایجاد نیروهای موسوم به قوات لبنان داشت نیز از هم پیمانان حزب المستقبل می باشد که قتل عام حدود2000 نفر از آوارگان فلسطینی در اردوگاه صبرا و شتیلا در در سپتامبر 1982م را در کارنامه خود دارد. این جریان نیز می تواند مانع و چالشی برای رسیدن به وحدت إسلامی باشد.
جریان سوسیالیست ترقیخواه لبنان؛
جریان سوسیالیست ترقیخواه لبنان از مهمترین احزاب سیاسی لبنانی است و در حال حاضر رهبری آن بر عهده ولید جنبلاط است پایه های حزب بر بمنای سکولاریسم و سوسیالیم و بر مبنای اکثریت دروز شکل گرفته است.
پرداختن این جریان به کشتار مسلمانان در طی جنگ های داخلی لبنان از سوابق این جریان می باشد. این حزب در طول تاریخ خود با حکومت سوریه دارای مشکلات فراوان بوده است.
قوات لبنان؛
قوات لبنان که یک حزب سیاسی مسیحی است و بشیر جمیل آنرا پایه گذاری کرده است، در جریان جنگ های داخلی لبنان درگیری های زیادی با ائتلاف گروهای مسلمان و گروه های فلسطینی داشت. این حزب از جهت همبستگی با جریان 14 مارس و جریانات معارض مقاومت می تواند از موانع وحدت إسلامی و تقریب مذاهب إسلامی در لبنان باشد.
جنبش لیبرال شیعه (التیار الشیعی الحرّ)؛

مطلب مرتبط :   تحقیق درباره قرآن و حدیث

بستن منو