دانلود پایان نامه با موضوع دکتر علی شریعتی

دانلود پایان نامه با موضوع دکتر علی شریعتی

دانلود پایان نامه

2- مرحله‌بندی مبارزه  

الدعوه مرحله‌بندی مبارزاتی را (آنچنان که در فصل بعد خواهد آمد) بنیان کار خود قرار داده و دست زدن به عملیات نظامی را در مراحل آخر کار خود می‌گنجاند، اما سازمان عمل که این مراحل را مراحل بسته می‌نامد، بر این اعتقاد است که این گونه مرحله‌بندی، شکل‌گیری انقلاب اسلامی را به تعویق می‌اندازد و فرصت‌ها را از بین می‌برد، پس بایستی ابتدا دست به عملیات نظامی زد و مستقیماً رژیم را مورد حمله قرار داد.
حزب الدعوه، آگاهی دادن به مردم و ایجاد خیزش عمومی از طریق کار فرهنگی و تبلیغی را بر کار نظامی مقدم می‌دارد و معتقد است که یک حزب و سازمان برای رویارویی نظامی باید از حمایت مردم برخوردار باشد.
سازمان و مجلس اعلا
برخی از اعضای کادر رهبری سازمان عمل اسلامی از جمله سیدهادی مدرسی با شرکت سازمان درمجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق موافق نبودند. استدلال آنان این بود که این مجلس نمی‌تواند ساختاری مطلوب برای شکل‌دهی به حکومت آینده عراق باشد وانگهی این مجلس نماینده همه سازمانها و احزاب اسلامی نیست.
گفتنی است که در شورای رهبری مجلس اعلا، به سازمان عمل اسلامی نفوذ کمتری داده شد و این بخاطر نفود بیشتر حزب الدعوه و جنبش مجاهدین عراقی در شورای رهبری این مجلس نمایندگان بود و تا اواخر نیز سازمان هیچ نماینده‌ای در مجلس اعلا نداشت.
خط فکری سازمان
رهبران سازمان عمل اسلامی عراق، سید محمد شیرازی را به عنوان مرجع تقلید، تبلیغ و معرفی نموده و به طور صریح اظهار می‌کردند که «ما در احکام و امور شرعی به وی مراجعه می‌کنیم».
اما اگر بخواهیم خط فکری سازمان را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم به دو محور می‌توان اشاره نمود:
1- محور دینی
در زمینه مسائل شرعی و دینی از کتب و سخنرانی‌ها و رساله سید محمد شیرازی به عنوان منابع تفکر اسلامی استفاده می شد.
2- محور تشکیلاتی
سازمان عمل اسلامی تشکیلاتی بسته و بسیار پیچیده داشت و در زمینه تغذیه فکری و روحی افراد تحت پوشش، از افکار انقلابی رایج در صحنه مبارزات انقلاب اسلامی ایران همچون اندیشه‌های دکتر علی شریعتی‌ بهره می‌گرفت. آقای مدرسی در برخوردهای حضوری، بر استفاده از کتب و نوارهای دکتر شریعتی صریحاً تأکید می‌کردو معتقد بود در صحنه عراق باید از افکار هجومی شخصیت‌هایی چون دکتر شریعتی و «عبدالعزیز بدری» استفاده کرد. اما در زمینه برنامه‌های سازمانی و تشکیلاتی از «ساف» الگو می‌گرفت. (ناظمیان 73: 1381)
این دو محور فکری، به موازات هم ترویج و تبلیغ می‌شد و بسته به منافع سازمان، ممکن بود یکی از آنها تحت الشعاع دیگری قرار گیرد. ولی به هر حال نتیجه واحدی از این دو تفکر گرفته می‌شد و آن محوریت سازمان بود. البته اخیراً چنین به نظر می‌رسید که در ورای دو جریان فوق، جریان فکری سومی نیز در حال رشد و تکوین باشد و آن اندیشه‌های سید محمدتقی مدرسی بود. سازمان با تکثیر نوارهای سخنرانی‌ ایشان به صورت نوار و ویدئو و ارسال آن به مناطق مختلف، تلاش می‌کردند تا مدرسی را با القابی نظیر «علامه» و «رهبر جهان اسلام» مطرح سازد. ایشان در سالهای اخیر اقدام به تدریس درس خارج برای هواداران در دفترش می‌نمود.
این سازمان و رهبران آن، به آموزش کادر روحانی و تربیت نیروهای حوزوی علاقه فراوانی نشان می‌دهد و هم اکنون از طریق مراکزی که تأسیس نموده و در اختیار دارد، این مهم را انجام می‌دهد و برجسته‌ترین مرکز آنها حوزه علمیه حضرت قائم می‌باشد که سیدمحمد تقی و سید هادی مدرسی در تعیین کادر آموزشی و برنامه‌های تحصیلی این حوزه دخیل می‌باشند و طلاب این حوزه نیز عموماً از کشورهای عراق و حوزه خلیج فارس هستند.
دفاتر سازمان عمل اسلامی در سراسر دنیا
دفاتر مختلف سازمان در داخل و خارج ایران از این قرارند:
1- مرکز «الشباب المسلم» در آمریکا
این مرکز در شهر «دالاس» آمریکا قرار دارد و نیروهای فعال آن بیشتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌باشند و از نظر تشکیلاتی تحت نظارت آقایان سید محمدتقی مدرسی و “شیخ حسن صفار” اداره می‌شود. مسئولیت این مرکز را شخصی به نام «ابوصادق» بر عهده دارد و سالانه کنفرانس‌هایی تشکیل می‌دهد. از دیگر فعالیت‌های این مرکز انتشار نشریه «الشباب المسلم» و پخش نوارهای ویدئو و کاست سخنرانی شخصیت‌های مذهبی و سیاسی سازمان همچون سید محمد شیرازی، سید محمدتقی مدرسی، سید هادی مدرسی، شیخ حمید مهاجر، شیخ حسن صفار، شیخ محمد فوزی و دیگران است. گفتنی است که هیچگونه سخنرانی از دیگر شخصیت‌های اسلامی غیر حزبی در مجموعه فعالیت‌های این مرکز وجود ندارد.
2- دفتر سازمان عمل اسلامی در سوریه
این دفتر در «زینبیه» دمشق قرار دارد و تحت سرپرستی «شیخ مفتح» و معاونت «شیخ فوزی» اداره می‌شود. فعالیت‌های این دفتر نیز در تشکیل کلاس‌های تفسیر قرآن و اصول و عقاید و ایراد سخنرانی‌های مختلف خلاصه می‌شود.
3- دفتر سازمان عمل اسلامی در لندن
با توجه به حضور گسترده اتباع عراقی در انگلستان، این سازمان با همکاری اتباع سعودی و بحرینی اقدام به تأسیس دفتری در لندن نمود که نشریه‌ای به نام «الحوار الاسلامی» را منتشر می‌کند.
4- دفتر سازمان عمل اسلامی در پاریس

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه ارشد با موضوع تجزیه و

بستن منو