پایان نامه درمورد کنوانسیون های بین المللی

پایان نامه درمورد کنوانسیون های بین المللی

دانلود پایان نامه

 

1.1.2.مبحث اول: آثار شخصی
1.1.1.2.گفتار اول : خدشه دار شدن کرامت انسانی
کرامت انسانی که قرآن کریم از آن نام می برد، ‌اختصاص به مردان ندارد، بلکه جامعه انسانی را شامل می شود، حال اگر زنان به مثابه کالا خرید و فروش شوند، در حقیقت شأن و کرامت انسانی آنها مخدوش شده است. آموزه های دینی قطع نظر از توصیف ها ی بلند و انسان شناسانه فلسفی از آدمی، به طور عینی با آنچه که این شأن و حیثیت را نادیده می گیرد، مبارزه نموده و حتی در مواردی برای نقض آشکار شأن انسانی، ضمانت اجرای کیفری پیش بینی کرده است. اسلام همچنین مبادله انسان آزاد که به معنای فروکاستن انسان به کالا، ‌مال و رفتار سودگرایانه با اوست، را به شدت نکوهش می کند. از امام صادق (ع) نقل شده است که: « خداوند در روز قیامت هر گناهی را می بخشد، جز نپرداختن مهریه همسر، ‌عدم پرداختن دستمزد اجیر و فروختن انسان آزاد» زنانی که در دام قاچاقچیان گرفتار می شوند، اولین چیزی که از دست می دهند، شخصیت انسانی است. آنان همچون کالایی در دست اربابان دست به دست شده و از خود اختیار و استقلالی ندارند. قاچاقچیان انسان، آنها را همانند ماشین و اسلحه و اجناس دیگر در آژانسهای معاملاتی خرید و فروش می کنند. اندام آنها را برای جلب مشتری به نمایش می گذارند و حتی در بعضی از این آژانسها،‌ حراج ماهانه برگزار می کنند. طبق آمار پلیس بانکوک 16000 زن و دختر از کشور تایلند به کشورهای دیگر صادر شده اند،‌ سهم آلمان غربی 3000 نفر بوده است. آژانس های فوق، ‌ماهانه حدود سه هزار معامله (زن فروشی) انجام می دهند. یکی از مسئولان وزارت دادگستری سوئد اظهار می دارد که شگفت آور است که در مدارس، درباره ی اشکال بردگی در قرن ها پیش،‌به کودکان درس می دهیم، اما این نسخه مدرن هنوز باید با ما باشد، « توماس بروسترم» وزیر دادگستری سوئد، در اجلاس استکهلم بیان داشت که قاچاق زنان، چیزی غیر از تجارت برده نیست.
وی اعلام داشت که در طی یک ماموریت اخیر به بوسنی، ‌با یک قربانی قاچاق انسان دیدار کرده بود که حداقل 18 بار در محافل روسپیگری فروخته شده است.
نقض کرامت انسانی هر چند این اعمال با رضایت فرد باشد،‌ نوعی توهین به بشریت است که همواره در کنوانسیون های جنسی و جسمی،‌ اعم است از انواع بهره کشی های مختلف جنسی همانند همجنس بازی،‌ روابط غیر طبیعی،‌ سوء‌استفاده جهت تبلیغات در صنعت سکس،‌ ساخت فیلمهای سکسی و ….. می باشد.
2.1.1.2.گفتار دوم: بهره کشی جنسی
این زنان و کودکان در مقابل انواع استثمار و بهره کشی های مختلف جنسی همانند همجنس بازی، روابط غیر طبیعی،‌سوء‌استفاده جهت تبلیغات،‌عکس و تصویر و … آسیب پذیر هستند، با این حال قاچاق زنان،‌به استثمار جنسی محدود نمی شود، ‌بلکه ازدواج های اجباری، کار اجباری در بازار،‌مزارع کشاورزی و کارخانجات بافندگی،‌تکدی گری در خیابان ها و دیگر خدمات را هم شامل می شود. در محیط هایی که زنان قربانی قاچاق به کار وا داشته می شوند،‌ کارفرمایان، گذرنامه و مدارک شناسایی یا اجازه تردد آنان را ضبط می کنند تا مانع از فرار آنها شوند،‌خصوصاً که در بسیاری از کشورها نداشتن اوراق شناسایی و گذرنامه برای اتباع خارجی مجازات سنگینی دارد. مدیر آریادنه می گوید : شاید بسیاری از زنان چیزهایی درباره خطرات قاچاقچیانی که صنعت سکس اروپا را تغذیه می کنند،‌ شنیده باشند، ‌اما احتمالاً نمی دانند که به چه آسانی در کشوری خارجی و دور از وطن،‌ممکن است در دام مافیای انسان گرفتار شوند. در واقع، قصور در رعایت ظرافت های متعدد قانونی، پیشنهاد شغل در یک شرکت و یا کار به عنوان پرستار بچه، می تواند آنها را به بردگی کامل بکشاند. این زنان در محل های اقامت خود بی دفاع بوده و هیچ نهاد رسمی از آنان حمایت نمی کند. در نتیجه در صورت هر مقاومتی، به بدترین سرنوشت ها گرفتار خواهند آمد. حتی اگر بخواهند از اسارت رهایی یابند، از زندان های مهاجران غیر قانونی سر در می آورند. از همین روی در زندان های اروپا همواره تعداد قربانیان این پدیده شوم، بیش از تبهکاران واقعی است.
3.1.1.2.گفتار سوم: ابتلا به بیماری
زنانی که از طریق قاچاق، وارد روسپیگری می شوند، تأثیر بسیاری بر انتقال ویروس H.I.V دارند. مطالعات نشان داده است زنانی که در مراکز فساد فعالیت می کنند به احتمال بسیار در 6 ماه اول فعالیت خود، ‌به ویروس ایدز مبتلا می شوند. این امر در مورد زنان قربانی قاچاق، به مراتب شدیدتر است، زیرا اکثر این زنان، به اجبار به روسپیگری کشیده می شوند و در مورد تماس با افراد، از خود اختیاری ندارند. بنابراین، احتمال آلوده شدن آنان به ویروس ایدز به مراتب بیشتر از زنان هرزه ای است که به اختیار خود به روسپیگری روی می آورند و از آنجا که این ویروس در بسیاری از افراد ، تا چندین سال اثرات خود را نمایان نمی سازد، درصورت بازگشت این زنان، ویروس ایدز به خانواده آنان نیز منتقل خواهد شد. بنابراین قاچاق زنان علاوه بر اینکه یک موضوع حقوق بشری محسوب می شود، به دلیل ابتلای گسترده به ویروس H.I.V و دیگر بیماری های مقاربتی، تبدیل به یک نگرانی عمومی برای سلامت جامعه شده است.
2.1.2.مبحث دوم: آثار مخرب خانوادگی
خانواده به عنوان مهمترین فاکتور جهت جامعه پذیری کودکان، نقش بسزایی در رشد و تعالی یک جامعه و یا بالعکس ابزاری جهت تباهی کودک و در نتیجه جامعه مربوطه دارند. در خود خانواده نیز نقش نخست و برتر تربیت اطفال بر عهده مادر است. اگر درون خانواده ای مادر نتواند بنابر هر دلیلی نقش خود را آنطور که شایسته و بایسته است ایفا نماید، و در نتیجه پروسه ‌آموزش ارزشها و اجتماعی شدن اطفال با مانع روبه رو می شود، نسلی که رشد پیدا می کند، ‌اولین اثر آن از هم گسیختگی نظام خانواده اش است. اکثر قریب به اتفاق آنان با احساس شرم و عدم اطمینان به آینده، و معمولاًً بطور پنهانی و دور از چشم سایر دوستان و آشنایان ادامه زندگی می نمایند، ‌نتیجتاً ‌جامعه ای که کیان خانوادگی محکمی نداشته باشد، در تربیت نسل آینده اش با مشکلات عدیده ای مواجه می شود و همان نسل محتاج آموزش، تبدیل به بزهکاران و یا بزه دیدگان آینده خواهند شد.
3.1.2.مبحث سوم: آثار مخرب اجتماعی منفی
قاچاق زنان از کشور اسلامی ایران، می تواند حیثیت ملی و اسلامی نظام را مخدوش کند، چراکه معمولاً کشورهای مبدأ قاچاق زنان، کشورهای فقیری هستند که دچار انواع نابسامانی های اجتماعی می باشند، نظیر کشورهای حوزه بالکان و جمهوری های شوروی سابق که از شدت فقر، حاضر به هرکاری ولو خود فروشی هستند. از این رو، پایگاه های ضد انقلاب در خارج از کشور با بزرگ نمایی مسأله قاچاق زنان در ایران تلاش دارند تا چهره جمهوری اسلامی ایران را در نزد جهانیان مخدوش کرده و چنین وانمود کنند که وضع اجتماعی در ایران بسیار نابسامان است. به حدی که مردم از شدت فقر و مشکلات معیشتی، دختران خود را می فروشند. این در حالی است که این امر در ایران نیز سابقه دارد؛ به یک مورد گزارش زیر توجه کنید:
« یک دختر 13 ساله به دلیل اعتیاد پدر، به مرد 35 ساله ای که فروشنده مواد مخدر بود، در مقابل 100هزار تومان فروخته شد.»
4.1.2.مبحث چهارم: آثار اقتصادی و سیاسی
در کنار پیامدهای انسانی، اجتماعی و روانی که در پدیده قاچاق انسان وجود دارد انگیزه ها و تبعات سیاسی و اقتصادی متعددی نیز در آن مطرح است که بسیاری از آن ها موضوعات و نکات جدیدی می باشد که دراین قسمت اشاره ای خلاصه به آن خواهیم کرد.
بند اول: پولشویی
پولشویی، عبارت از هر نوع عمل یا اقدام به عمل برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت نا مشروع حاصل از فعالیت های مجرمانه؛ به گونه ای که وانمود شود، این عواید از منابع قانونی سرچشمه گرفته است. پولشویی یا تطهیر پول فعالیتی مجرمانه، در مقیاس بزرگ،‌ گروهی، مستمر و دراز مدت است که می تواند از محدوده سیاسی یک کشور مفروض نیز فراتر رود.
پولشوئی یک فرایند سه مرحله ای است که مرحله اول مستلزم قطع هرگونه ارتباط مستقیم بین وجوه و جرمی است که حاصل شده است، مرحله دوم مخفی کردن ردپای وجوه برای جلوگیری از تعقیب قانونی آن است و مرحله سوم بازگرداندن وجوه به مجرم به صورتی که نحوه اکتساب و محل جغرافیایی آن قابل ردیابی نباشد. پولشویی آثار زیانباری بر اقتصاد، جامعه و سیاست دارد. آلوده شدن و بی ثباتی اقتصاد، تضعیف بخش خصوصی و برنامه های خصوصی سازی، کاهش کنترل دولت بر سیاست های اقتصادی،‌ فاسد شدن ساختار حکومت، بی اعتمادی مردم، بی اعتباری دولت ها و نهادهای اقتصادی کشور و … غیره تنها بخشی از این آثار است. پیشینه اقدام های بین المللی برای مبارزه با پدیده پولشوئی و تدوین راهکارهای جهانی برای مقابله با این معضل به سال های میانی دهه 1980 برمی گردد. در اواخر همین دهه بود که عزم جهانی برای تدوین پیمان نامه ها،‌معاهدات و کنوانسیون های بین المللی در این زمینه شکل گرفت. به دنبال تأسیس گروه کاری اقدام مالی برای مبارزه با پولشوئی در سال 1989، گروههای منطقه ای مانند اتحادیه اروپا، شورای اروپا و سازمان کشورهای آمریکایی، قوانین و معیارهایی برای مبارزه با پولشویی در کشورهای عضو تدوین کرده اند. منطقه کارائیب ، آسیا، اروپا و آفریقا، نیروی ویژه مبارزه با پولشویی ایجاد کرده اند و گروه بندی های مشابهی برای آمریکا و آمریکای لاتین در سال های آینده در دست تدوین و شکل گیری است. با این حال، درسطح بین المللی و جهانی یک توافق نظر عمومی در مورد کلیات ارکان اصلی هر نظام ضد پولشوئی وجود دارد، که شناخت این اصول در تدوین قوانین منع پولشویی راهگشا خواهد بود.
بند دوم : آثار پولشویی
گروه کاری اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی وابسته به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه چهار تهدید اساسی پدید آمده از معضل جهانی پولشویی را چنین بر شمرده است:
الف ) کوتاهی در مبارزه با پولشویی، سودآوری فعالیت های مجرمانه یا غیرقانونی را برای مجریان آسان تر می گرداند؛ ب) کوتاهی درمبارزه با پولشویی، سازمان های مجرم را در تأمین مالی فعالیت های مجرمانه و گسترش آن فعالیت ها آزاد تر می گذارد؛
ج) امکان به کارگیری شبکه مالی رسمی از سوی پولشویان، خطر فسادپذیری نهادهای مالی و کل بخش مالی اقتصاد ملی را به همراه می آورد؛
د) انباشت قدرت و ثروت توسط مجرمان و گروههای بزهکار– برخوردار از امکان پولشویی- تهدیدی جدی برای اقتصادهای ملی و به ویژه برای نظام های دموکراتیک به شمار می آید. علاوه بر اینها، بر پایه یافته های پژوهش انجام شده در صندوق بین المللی پول و نیز به استناد گزارش ارائه شده توسط مدیر عامل صندوق مزبور درسال 1998، انحراف تحلیل ها و سیاست گذاری های کلان اقتصادی پولشویی به شمار می آیند.

مطلب مرتبط :   استرس اکسیداتیو

بستن منو