عوامل افسردگی؛ ۶ دلیلی که می تونه زندگی رو واسه شما بد کنه 

عوامل افسردگی؛ ۶ دلیلی که می تونه زندگی رو واسه شما بد کنه 

دانلود پایان نامه

عوامل اصلی افسردگی رو بشناسید

  • سوءاستفاده: سابقه سوءاستفاده ی فیزیکی، جنسی یا احساسی، میزان آسیب پذیری افراد نسبت به مریضی افسردگی رو بالا می بره.
  • مصرف داروهای خاص: بعضی از داروها مثل ایزوترتیون که معمولا واسه درمان جوش استفاده می شه، احتمال مریضی افسردگی رو افزایش میدن.
  • اختلاف و درگیری: افسردگی در افرادی که از نظر بیولوژیک آماده ی دچار شدن به اون هستن با اختلافات و درگیریای خانوادگی و اختلافات همیشگی، شروع یا زیاد می شه.
  • از دست دادن عزیزان: غم و اندوه از دست دادن عزیزان، واسه افراد با استعداد افسردگی و کسائی که حساسیت روحی بالایی دارن، اثرات خیلی عمیقی داره.
  • ژنتیک: سابقه خانوادگی در افسردگی، امکان دچار شدن به اونو افزایش می ده. معمولا وقتی تعدادی از اعضای یک خونواده به این مشکل دچار می شن این مشکل مثل یک مریضی ژنتیکی در خونواده تکرار می شه. کشف عوامل افسردگی خیلی پیچیدهه و تنها یک ژن مشخص موجب تشکیل اون نمی شه. افسردگی مثل بقیه مشکلات روانی خیلی پیچیدهه و کشف و بررسی عوامل اون اصلا آسون نیس؛ درست بر خلاف مریضیای غیر روحی مثل هانتینگتون یا تصلب بافتا که جنبه ی ژنتیکی بارزی دارن و توضیح علمی اونا خیلی آسون تره.
  • رخدادهای ویژه: حتی وقایع خوب هم می تونن افراد با استعداد دچار شدن به افسردگی رو تحت اثر بذارن. شروع یک شغل جدید، فارغ التحصیلی یا ازدواج. هر رویدادی که این افراد رو از فضای امن خودشون خارج کنه و با وضعیت عادی فاصله داشته باشه، می تونه آرامش روحی و روانی این افراد رو بر هم بزنه و از عوامل افسردگی حساب شه.
  • مشکلات شخصی: مشکلاتی مثل تنهایی اجتماعی که خود به دلیل بقیه مریضیای روحیه، از عوامل افسردگی به حساب میره. مثلا دورافتادگی و جدایی از خونواده یا گروه های اجتماعی و دوستی که به اونا وابستگی عاطفی هست، هم از عوامل افسردگی حساب می شن.
  • مریضیای سخت: بعضی وقتا افسردگی به شکل جانبی طبق مریضیای دیگر رخ می ده. مثلا مریضیایی که دوره درمان اونا سخت و طاقت فرساست و امید و انگیزه رو در زندگی کاهش میدن. این مریضیا زمینه دچار شدن و آسیب پذیری رو افزایش میدن. مصرف نادرست بعضی از داروها هم مشکلات افسردگی رو به دنبال داره.
مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه با موضوع سازمان ملل متحد

افسردگی و عوامل زیستی

محققین به وجود فرقای مغزی افراد مریض و دیگر افراد سالم پی برده ان. مثلا هیپوکامپ، عضوی کوچیک از مغزه که واسه ذخیره خاطرات و اطلاعات خیلی لازم و مهمه. اما این بخش از مغز تو یه سری از آدما گرفتار به افسردگی کوچیک تر از سایرینه. هیپوکامپ کوچیک تر، گیرنده های سروتونینیی کوچیک تری داره. سروتونین هم یکی از مواد شیمیایی مغزیه که به عنوان انتقال دهنده ی عصبی شناخته می شه و اجازه ایجاد ارتباطات بین بخشای مختلف مغز رو که در فعالیتای احساسی موثر هستن، صادر می کنه. دانشمندان دریافته ان که هورمون استرس یعنی کورتیزول در افراد افسرده و غمگین بیشتر ترشح می شه. کورتیزول باعث کوچیک شدن بخش هیپوکامپ می شه. تعدادی از دانشمندان فکر می کنن که به طور طبیعی تو یه سری از آدما هیپوکامپ کوچیک تره. اما این موضوع توانایی بررسی و تحقیقات زیاد داره چون در مغز آدم، بخشای زیادی هست که در ایجاد مریضی افسردگی موثر هستن. پس ارسال احکام کلی در مورد عوامل افسردگی خیلی پیچیدهه. طبق آخرین دستاوردهای علمی که با تصویربرداری از مغز به دست اومده، ساختار و کارکرد مغزی به گونه ایه که داروهای ضدافسردگی با اثرات نوروتروفیکی خود، می تونن به حفظ سلولای عصبی کمک کنن و مانع از مرگ اونا شن. باعث ایجاد ارتباطات مغزی می شن و به کاهش استرس و فشار کمک می کنن. با شناخت عوامل افسردگی، متخصصین قادر به تشخیص بهتر و زودهنگام این مریضی می شن و پس درمانای بهتر و مؤثرتری پیشنهاد می کنن.

ژنتیک و افسردگی

در بعضی از موارد، خونوادها زمینه دچار شدن به افسردگی رو در سابقه خانوادگی خود دارن و این نشون دهنده ی ارتباطی بین افسردگی و ژنتیکه. هر چند دلیل علمی یا اثبات قوی واسه این مسئله وجود نداره اما بازم ارزش مطالعه و تحقیق رو داره. معمولا در خونوادهایی که فردی گرفتار به افسردگیه، موارد مثل هم دیده می شن. رفت و امد ژنای چندگانه به شکلای مخصوص خودشون امکان ایجاد شکلای مختلف افسردگی رو فراهم می کنن. اما برخلاف اینکه ممکنه ارتباطی بین ژنتیک و افسردگی وجود داشته باشه، نمیشه قاطعانه قبول کرد که ژن مشخصی به نام افسردگی هست.

مطلب مرتبط :   پایان نامه -پروپوزال و سمینار ارشد- قسمت 7

داروهای خاص و افسردگی

مصرف تعدادی از داروها می تونه از عوامل افسردگی به حساب بیاد. مثلا درمان جوش (مثل آکوتان) و باربیتوراتا یا همون داروهای خونه و خواب آور و غیره، به ویژه در افراد سن بالا تر امکان دچار شدن به افسردگی رو افزایش میدن. استفاده از این داروها که معمولا نقش آروم بخش رو بر عهده دارن از عوامل افسردگی حساب می شه. داروهای ضدحساسیت و خونها طبق درمان مشکلات ویژه و خاص خودشون، احتمال افسردگی رو هم بالا می برن.

مریضیای طولانی و افسردگی

مریضیای طولانی مثل امراضی هستن که مریض رو واسه یه مدت طولانی درگیر می کنن و معمولا به طور کامل بهبود پیدا نمیکنن. در بعضی افراد، این مریضیا از عوامل افسردگی هستن. مریضیای طولانی رو میشه از راه رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی درمان و کنترل کرد. مریضیای طولانی مثل دیابت، ناراحتی قلبی، آرتروز، ناراحتیای کلیوی، اِسکلُروزِ چندگانه (ام.اس) و غیره موجب ایجاد احساس افسردگی و یه جور کلافگی در افراد می شن. محققان بر این باور هستن که درمان افسردگی بعضی وقتا اثر زیادی در درمان این مریضیای طولانی داره.

درد دائمی و افسردگی

وقتی درد کشیدن هفته ها و ماه ها طول می کشه، وضع عمومی بدن و روح مریض رو آزار می ده. توان جسمی، روابط و استفاده فرد و کار و زندگی رو تحت اثر قرار می ده. حتی تصور اینکه همیشه درد داشته باشین هم آزاردهندهه. در اینجور شرایطی احساس غم، تنهایی و افسردگی، در انتظار فرصتی واسه بروز هستن.

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد دیوان کیفری بین المللی

غم و افسردگی

«غم» پاسخی عادی و طبیعی به فقدانه. از دست دادن به معنای، خدای نکرده مرگ عزیزان یا از دست دادن شغل یا هر چیز عزیزیه، حتی از دست دادن یک حیوان خونگی. کلا تموم وضعیتایی که با خود پای غم رو به زندگی باز می کنن، مثل تغییراتی در زندگی، طلاق، تنهایی به خاطر ترک فرزندان و خروج اونا از خونه ی بابایی یا بازنشستگی. تموم این موارد امکان بروز غم و افسردگی رو به دنبال دارن. واکنش افراد بنا به ظرفیتای جسمی و روحی شون نسبت به غم متفاوته و موارد نام برده، حتما دلیل و عوامل افسردگی نیستن. اما تموم شرایطی که وجود غم، این حس قوی و پایدار رو فراهم می کنن، احتمال و امکان افسردگی رو هم با خود به همراه میارن. افسردگی نشونه هایی مثل احساس بی ارزش بودن، افکار منفی نسبت به آینده و حتی بعضی وقتا خودکشی رو به دنبال داره. غم می تونه در افراد با استعداد، دروازه مناسبی واسه ورود به افسردگی باشه. پس به خاطر داشته باشین که حتما غم در همه افراد موجب افسردگی نمی شه. در افراد سالم تنها آثاری چون احساس خلأ و از دست دادن و نبود انرژی واسه شادمانی رو به طور موقت و به شکل قابل درمان ایجاد می کنه.

شناخت و کشف عوامل افسردگی در روند درمان اون خیلی مهم و اثرگذاره. افسردگی مریضی قرن اخیره. متأسفانه افراد بی تعدادی رو در سراسر دنیا از آثار خراب کردن کننده خود بی نصیب نگذاشتهه. قابل درکه فردی که به اون دچاره، غمگین و ناراحت و تحت فشار باشه. اما بدونین و آگاه باشین که هر مسئله و مشکلی در این دنیای خاکی چاره و راه حلی داره. با شناخت راه درمان بی هیچ شکی بهبود و سلامتی در راه هستش.

برگرفته از: webmd

 ۶۰۰۰تومن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو