مری گالیگن مامور قبلی اف بی آی شاید یکی از آدمایی باشه که بیشتر از بسیاری متخصصین در مورد جاسوسی سایبری آگاهی و تجربه داره. اون تازگیاً کارش در تیم عملیات خاص سایبری اف بی آی در نیویورک رو رها کرده و به عنوان مشاور امنیت به شرکت Deloitte رفته.

در ادامه بعضی از پیشنهادات اونو در بحث امنیت سایبری و حفاظت از حریم شخصی آورده شده که مطالعه اون پیشنهاد می شه.

۱- رمزهای عبورتون رو هر ماه عوض کنین.

رمزهای عبور، کلیدهای زندگی دیجیتال شمان. اگه تبهکاران به ایمیل یا هر کدوم از حسابای آنلاین تون دسترسی داشته باشن، پیدا کردن چیزای دیگه واسه باخبر شدن از بقیه جنبه های زندگی شما خیلی براشون آسونه.

با این فرض که رمزهای عبوری پیچیده و غیرقابل حدس واسه خود انتخاب می کنین، بازم با در نظر گرفتن مشکلات امنیتی -مانند خونریزی قلبی- که ممکنه هر روز در دنیای دیجیتال به وجود بیاد، لازمه در بازه های وقتی کوتاه رمزهای عبورتون رو تغییر بدین.

۲- موقع خرید، اطلاعات اشتباه بدین.

وقتی که فروشنده یه فروشگاه از شما اطلاعاتی مانند نشانی، شماره تماس یا کدپستی سوال می کنه، لزومی نداره که همه این اطلاعات مهم رو یه جا به اون بدین. این داده ها اطلاعات بسیاری به اونا میدن. اطلاعاتی مانند حقوق دریافتی، سابقه مالی، تاریخ تولدتون و بسیاری موارد دیگه.

آگاهی افراد و شرکتای دیگه از این اطلاعات می تونه واسه امنیت شما خطرآفرین باشه. هم اینکه مشخص نیس شرکت یا فروشگاه مربوطه تا چه حد از اونا به درستی مراقبت کنه. به خاطر همین خانوم گالیگن پیشنهاد می کنه مانند خودش در صورت درخواست فروشنده، اطلاعات اشتباه به اون بدین.

۳- اگه از شما کارت شناسایی عکس دار درخواست شد، [کارت ملی و] گواهینامه رانندگی تون رو نشون ندین.

تا حد ممکن به هنگام درخواست کارت شناسایی عکسدار، از ارائه [کارت ملی و] گواهینامه رانندگی تون طفره روید. در آمریکا نشانی و تاریخ تولد روی گواهینامه رانندگی نوشته می شه و این اطلاعات تا حدود زیادی اهمیت دارن. چون که می تونن مورد سوء استفاده قرار گیرند. در ایران هم باخبر شدن از این اطلاعات می تونه مورد سوء استفاده افراد دیگه قرار گیرد. مثلا در صورت تماس با اپراتورهای ایرانسل جهت گرفتن هویت، در کنار نام و نام خانوادگی، از شما شماره شناسنامه، تاریخ تولد و شماره پلاک خونه تون سوال می شه. تصور کنین که کسی این اطلاعات رو داشته باشه. در این صورت خیلی راحت می تونه خودشو جای شما جا بزنه و این اصلا باحال نیس. واسه پیشگیری می تونین کارتای شناسایی غیر رسمی مانند کارت عضویت کتابخونه یا کارت پرسنلی خود رو نشون بدین.

۴- از اپلیکیشنای بانک استفاده نکنین.

خانوم گالیگن شدیدا در مورد دسترسی به حسابای بانکی اش حساس و محتاطه. با وجود تکنولوژیای جدیدی که بانکا هر روز هم جهت با افزایش امنیت کاربراشون به کار می گیرن، احتیاط بازم واجبه. شما هیچوقت به طور قطع از امنیت کامل کامپیوتر یا تلفن همراهتون مطمئن نیستین، شاید بدافزاری روی کامپیوترتان مشغول جاسوسی باشه. و این در مورد اپلیکیشنای موبایلی بانکا هم هست.

۵- یه نشانی ایمیل فقط واسه ثبت نام در سرویسای آنلاین داشته باشین.

در بسیاری اوقات پیش میاد که شرکتا و سرویسای اینترنتی واسه ثبت نام از شما یه نشانی ایمیل میخوان. خانوم گالیگن پیشنهاد می کنه یه نشانی ایمیل ثانویه به این منظور داشته باشین که به جای ایمیل شخصی یا کاری تون از اون واسه ثبت نام استفاده کنین.

در این صورت نه فقط از بمباران اسپمایی که کم کم دامنتان رو می گیرن در امانید، بلکه از شر تبلیغات این شرکتا هم خلاص شده و ایمیل اصلی تون رو هم مراقبت کردین. هم اینکه اگه شرکتا و سرویسای اینترنتی اشاره شده به هر دلیلی هک شن و اطلاعات کاربران از دست بره، خطر مهمی متوجه ایمیل اصلی شما نیس. هر چند که توجه به امنیت ایمیل ثانویه هم مهمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *