پایان نامه درمورد روزنامه‌نگاری

پایان نامه درمورد روزنامه‌نگاری

دانلود پایان نامه

 

دلالت‌های ضمنی متن مستند «مصدق، نفت و کودتا» در خصوص انگلیس در قالب تداعی به‌قرار زیر است. آن چیزی که متن به‌وسیله آن‌ها درصدد ذهنیت‌سازی برای مخاطب خود است عبارتند از:
صحبت‌های سحابی در مورد شرکت نفت، ظلم و ستم کشور انگلیس و دخالت در امور ایران در دو قرن اخیر را یادآوری می‌کند.
استفاده بلامانع از منابع و معادن ایران در ازای بهای اندک به حکام و پادشاهان قاجار توسط افراد و شرکت‌های انگلیسی به ذهن متبادر می‌شود.
اتهاماتی همواره از سوی عامه مردم و جمهوری اسلامی به بی‌بی‌سی در رابطه با دنبال کردن سیاست‌های دولت انگلیس است به ذهن متبادر می‌شود.
صحبت‌های دیپلمات انگلیسی، نظرات عامه مردم را در مورد دخالت مستقیم انگلیسی‌ها را تداعی می‌کند.
صحبت‌های فال در مورد مسالمت‌آمیز بودن بستن سفارت انگلیس، درگیری و خشونت‌های اشغال لانه جاسوسی در سال 58 و اشغال سفارت انگلیس در سال 90 توسط دانشجویان را به ذهن متبادر می‌نماید و اینکه در آن زمان با مدیریت صحیح مصدق این عمل کاملاً قانونی و پذیرفته‌شده انجام شد درحالی‌که در جمهوری اسلامی این عمل بدون منطق و با روش خشونت‌آمیزی انجام شد.
متن با اشاره به نقش بی‌بی‌سی در قانع کردن، شاه تداعی‌کننده نقش بی‌بی‌سی در کودتای 28 مرداد دارد هرچند درصدد تکذیب و رد آن است.
صحبت‌های سم‌ فال تأییدکننده‌ی نظرات عامه‌ی ایرانیان در مورد انگلیسی‌هاست.
گزاره‌هایی که در متن به دنبال تلقین در مخاطب در مورد دولت انگلیس است، عبارتند از:
دولت انگلیس تلاش داشت تا اموال غضب شده توسط ایرانیان را پس بگیرد.
هرچند ایرانی‌ها در بی‌بی‌سی فارسی و جهانی کار می‌کنند اما همیشه اصل بی‌طرفی در روزنامه‌نگاری را رعایت می‌کنند و هیچ‌وقت برخلاف مصالح کلی کشور و مردم کاری انجام نمی‌دهند.
ناتوانی و بی‌تجربگی شاه در تأمین منافع دوستداران انگلیسی‌ها به آن‌ها این اجازه را به آن‌ها می‌داد که به شاه توهین کنند.
رشیدیان و بردارانش که عناصری خودفروخته و جاسوس انگلیس‌ها بودند در متن از آن‌ها با عنوانی احترام‌آمیز و قابل‌احترام یاد می‌شود.
هرچند در بین جامعه ایرانی بی‌بی‌سی در کودتای 28 مرداد پذیرفته‌شده است. اما متن در تلاش است تا با رد این گزاره عکس آن را القا کند.
مستند «مصدق، نفت و کودتا» به دنبال ایجاد توافق و اجماع در مخاطب خود درباره دولت انگلیس با استفاده از گزاره‌های زیر است:
همچنین نویسنده با زیرکی تمام و پذیرفتن اتهاماتی که این سال‌ها به بی‌بی‌سی فارسی وارد می‌شود، حساب کارمندان و خبرنگاران ایرانی آن از مدیران جدا کرده و با این عنوان آن‌ها را انسان‌هایی آزاده و آرمان‌گرا نشان می‌دهد.
نویسنده متن درصدد است تا با ترسیم چهره‌ای صادق از مأموران انگلیسی، که دکتر مصدق را در تعطیلی سفارت انگلیس در ایران محق می‌دانستند؛ به آنها این حق را می‌دهد که برای سقوط دولت دکتر مصدق دست‌به‌کار شده و با آمریکا ائتلاف کنند؛ زیرا پس از ماه‌ها تلاش برای حل بحران نفتی از طریق مذاکره و روش‌های دیپلماتیک جواب نگرفته بودند. همچنین در آمریکا نیز با روی کار آمدن آیزن‌هاور و تسلط جمهوری‌خواهان بر فضای سیاسی و امنیتی آمریکا، فضا کاملاً برای دولت ایران آماده بود.
همچنین کنشگر متن با تأکید بر جوسازی رسانه‌ای و روزنامه‌ها علیه دولت، توسط سازمان سیا تلاش دارد تا اقدامات علیه دولت دکتر مصدق را کاملاً از طرف آمریکایی‌ها و سازمان سیا نشان دهد تا از این رهگذر از دشمنی دیرینه مردم ایران با انگلیسی‌ها بکاهد.
گزارههای اساسی متن مستند «مصدق، نفت و کودتا» درباره دولت انگلیس به‌قرار زیر است:
خوزستان بیشتر مستعمره و تحت سیطره انگلیس بود تا خاک ایران.
حضور نظامیان انگلیسی در خلیج‌فارس طبیعی و به خاطر دفاع از اموال و منافع شرکت نفت بود.
در پاییز 31 دیپلمات انگلیسی به عملیات مخفیانه برای سرنگونی مصدق شتاب بیشتری دادند.
4-2-2-4- تحلیل اطلاعات متن‌ها و فرا متن- شاه و نیروهای طرفدار سلطنت

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه درمورد گناهان کبیره

بستن منو