پایان نامه با موضوع گروه های تروریستی

پایان نامه با موضوع گروه های تروریستی

دانلود پایان نامه

 

بنابراین نمیتوان گفت همه عملیاتهای انتحاری یا اغلب آنها از یک منطق یا استراتژیک خاصی برخوردار است.
در گوشه و کنار جهان امروزه عملیات انتحاری بسیار وحشتناک و پر تلفاتی صورت میگیرد که عاملان این عملیات از اهداف و علل پشت پرده آگاهی ندارند و صرفاً وسیله ای در دست گروه هاهستند.
نویسنده پایگاه خبری آفتاب در روز13بهمن 1386می نویسد:
«دو زن عراقی که بمب های دستسازی را مخفی کرده بودند روز گذشته72نفر را در بغداد کشته و تعداد بیشماری را زخمی کردند. این دو زن که به گفته مقامات محلی عقب مانده ذهنی بودند از سوی گروه های تروریستی برای عملیات انتحاری آماده شده بودند. »
شبکه اطلاعرسانی افعانستان در رابطه با استفاده گروه طالبان از افراد معتاد و فقیر برای عملیات انتحاری می نویسد:
زلمی افضلی( سخنگوی وزارت مبارزه با موادمخدر کشور) در این زمینه میگوید: «طالبان از معتادان در حملات تروریستی خود استفاده میکند. چندین روز قبل نیروهای امنیتی در کابل یک انتحارکننده را بازداشت کردند که وضعیت خوبی نداشت و مسئولان گفته بودند که مخالفان دولت به وی داروی نشئه آور داده بودند. »
در عراق پایگاه هایی وجود دارد که از افراد فقیر و عقب مانده ذهنی برای عملیات انتحاری استفاده میکنند؛ از جمله پایگاه اشرف که بعد از سقوط صدام، توسط آمریکا و منافقان( گروه رجوی ) افراد فقیر و عقبمانده زهنی را برای عملیات انتحاری آماده می کنند. بنا برگزارش سایت بنیاد سحر در این رابطه می نویسد:
« پس از سقوط صدام، در سال2003م پایگاه تروریستی اشرف در عراق زیر نظر و تحت حمایت دولت آمریکا قرار گرفت، پایگاه اشرف با موافقت آمریکا به مرکزی تبدیل شد برای آموزش تروریست های القاعده و بقایای صدام و همچنین آموزش نوجوانان بیکار عراقی توسط فرقه رجوی برای انجام عملیات انتحاری طی سالهای2003/2008 صدها هزار نفر از مردم عراق در عملیات جنایتکارانه تروریستی که از این پایگاه حمایت مالی و نظامی می گردید به خاک خون و کشیده شدند. »
در جهان مدارس زیادی وجود دارد که جوانان را شستشوی مغزی داده، برای عملیات انتحاری آماده میکنند. بنابر گزارش ایران دیپلماتیک، نوجوانی که قرار بود به یک بمبگذار انتحاری در کراچی بدل شود، در باز جویی پلیس گفت که گروه طالبان پاکستان، برای شستشوی مغزی مردان جوان در منطقه مدارس تأسیس کرده است. این جوان گفت:
آن ها به هدف شستشوی مغزی مردان جوان برای پیوستن به این گروه و اجرای حملات انتحاری در این شهرها سخنرانی میکنند. این نوجوان در ادامه با اشاره به مباحثی که در این کلاس ها تدریس میشود گفت: این سخنرانی ها شامل صحبت هایی در مورد آخرت است و به ماگفته میشود از لحظهای که خود را منفجر کنیم در بهشت قدم خواهیم گذاشت و به آرامش جاودانی دست خواهیم یافت. این جوان به رسانه ها گفت که طالبان وی را تهدید کردند اگر از اجرای حمله انتحاری سر باز زند، کشته خواهد شد.
استفاده از کودکان برای عملیات انتحاری نیز در جهان رو به رشد است. رحمان ملک( وزیرکشور پاکستان) گفته است که تروریست ها کودکان را خریداری میکنند و آن ها را به بمبگذاران انتحاری بدل میکنند. رقمی بین شش تا سیهزار دلار به والدین یک بمبگذار انتحاری پرداخت میشود.
گروه القاعده و طالبان علاوه بر اینکه از افراد کم سن برای عملیات انتحاری استفاده میکنند، زنان و دختران کم سن را هم برای عملیات انتحاری آموزش میدهند«سیناگل» دختر دوازده ساله پاکستانی اعلام کرد که وی به عنوان یک بمب انسانی مورد آزمایش قرار گرفته و توسط پلیس پاکستان در منطقه موندا در شمال غرب پاکستان دستگیر شد.
این دختر پاکستانی در تشریح روند آموزش برای انجام حملات انتحاری گفت: عاملان انتحاری برای انجام این حمله مرگبار در گروه های کوچکی در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان آموزش میبینند و با مراسمی به انجام مأموریتشان اعزام میشوند. به این افراد گفته میشود که خدا به شما پاداش خواهد داد و شما را در بهشت قرار میدهد.
در عراق هم که عملیات انتحاری زیادی توسط زنان انجام میگیرد، گروه هایی وجود دارند که زنهای فقیر و بیوه را بعد از تجاوز جنسی برای عملیات انتحاری مجبور میکنند.
زنی51ساله به نام« سمیرا جاسم » توسط پلیس عراق دستگیر شد و به طراحی ده ها حمله و استفاده از زنان در این حملات اقرار کرد در فیلمی که توسط پلیس منتشر شد او شرح داد: در این زنان آمادگی ذهنی برای حملات انتحاری ایجاد میکند؛ چون زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار میگیرند از طرف خانواده ها طرد میشوند، سر لشکر «قاسم عطا » شرح داد: سمیرا جاسم معروف به ام المؤمنین به دست داشتن در سوء استفاده ازهشتاد زن متهم است و او این را اعتراف کرده است.
یکی از کارشناسان عربی در رابطه با وضع نامطلوب روانی و اقتصادی زنان فلسطینی و مجبور شدن برای علمیات میگوید که آنان از نظر اقتصادی و روانی وضعیت بسیارسختیدارند، که « تقاضا برای وضعیت برابر » آنان را به انجام عملیاتهای انتحاری« استشهادی » مجبور میکند.
بنابراین نمی شود گفت که همه عملیاتانتحاری یا اغلب آنها توسط عاملان، یک هدف سیاسی را دنبال می کنند؛ بلکه بسیاری از عملیاتانتحاری توسط افراد عقبمانده ذهنی و فقیر و احیاناً به طور اجبار و اضطرار انجام گرفته و میگیرد که عاملان مستقیم هیچ منطق یا استراتژیک ندارند بلکه ابزاری در دست گروه ها هستند.
البته گروه ها و سازمان دهندگان این عملیاتها که غیر مستقیم در آنها دخالت دارند، اهداف سیاسی و مذهبی را دنبال میکنند؛ از این رو می توان گفت: آنها با یک فلسفه یا منطقی این عملیاتها را سازماندهی میکنند، گرچه بسیاری از این منطق ها و استراتژیک ها در واقع، حقیقت ندارد؛ از جمله بسیاری از عملیاتهای انتحاری القاعده و طالبان که با هدف جهاد و بهشت انجام میگیرد، خلاف شرع بوده و به گفته علمای اهل سنت حرام است. عالم بزرگ اهل سنت پاکستان، طاهرالقادری درباره بمبگذاران انتحاری میگوید: آنها( تروریست ها ) نمیتوانند ادعا کنند که بمبگذاران انتحاری شهدای عملیات هستند و به قهرمان امت اسلام تبدیل خواهند شد. خیر! آنان به قهرمانان آتش جهنم تبدیل خواهند شد و آنان به سوی آتش جهنم حرکت میکنند.
گفتار چهارم: اقسام عملیات انتحاری
به طور کلّی تمام عملیاتهایی را که در جهان رخ میدهد، میتوان به دو دسته تقسم کرد:
الف- عملیات انتحاری مشروع.
ب- عملیات انتحاری غیر مشروع.
مراد از عملیات انتحاری مشروع:
عملیاتی است که به منظور اهداف مقدس و مشروع و با قصد قربت با بالابودن احتمال از دست دادن جان، به این عملیات اقدام می‌کند.
مراد از عملیات انتحاری غیر مشروع:
عملیاتی است که شخص به علت حرص دنیوی و طلب مال و یا در حالت عصبانیت یا ضجر و یا بی تابی به قصد خودکشی این عملیات را انجام می‌دهد.
لازم به ذکر است برای انتحاری مشروع و غیر مشروع تعریف جامعی وجود ندارد، از این رو این تعریف ها در کتب فقها نیآمده لیکن با ملاحظه مباحث مطرح شده در باب انتحار قابل اصطیاد است.

مطلب مرتبط :   منابع و ماخذ پایان نامه مسئولیت بین المللی دولت

بستن منو