پایان نامه با موضوع تحلیل داستان

پایان نامه با موضوع تحلیل داستان

دانلود پایان نامه

الف) کنشگران  

در این داستان می توان همسر راوی را کنشگر فاعل محسوب کرد و هدف او هم از بین بردن موش های خانه است. خود راوی هم در قسمتی از داستان نقش فاعل را دارد و هدف استفاده از تله موش و از بین بردن موش ها به این وسیله است.
راوی و اعضای خانواده اش یاری رسان هستند و عواملی مثل بی فایده بودن گچ و خاک و همچنین فرز و چالاک بودن موش ها باز دارنده محسوب می شوند. در آخرین قسمت داستان سرعت عمل و شجاعت همسر راوی به عنوان یاری رسان باعث می شود که نهایتاً او به هدفش برسد و موش ها را از بین ببرد.
فاعل همسر راوی/راوی هدف از بین بردن موش ها
بازدارنده فرز و چالاک بودن موش ها/کهنگی تله موش یاری رسان شجاعت وسرعت عمل همسر راوی
اعطاکننده _____ دریافت کننده _____
ب) زنجیره های روایی
ـ زنجیره ی میثاقی: مطرح کردن موضوع وجود موش در خانه از سوی همسر راوی و مشورت کردن اعضای خانواده درباره ی نحوه ی از بین بردن موش ها زنجیره های میثاقی این روایت هستند.
ـ زنجیره ی اجرایی: انجام کارهای مختلفی مثل بستن سوراخ با گچ و خاک، استفاده از تله موش و تلاش همسر راوی برای گرفتن و از بین بردن موش ها زنجیره های اجرایی این روایت محسوب می شوند.
ـ زنجیره ی انفصالی: حضور موش ها در قسمت های مختلف خانه، رفتن اعضای خانواده پیش یخدان، برگشتن راوی و پسرش به اتاقشان و باز و بسته کردن پی در پی در یخدان توسط همسر راوی و رفتن و برگشتن او پیش یخدان برای گرفتن و بردن موش ها زنجیره های انفصالی داستان هستند.
13-یک مشت طفیلی و قفیلی
در این داستان راوی اوضاع زندگی زن و شوهر شهرستانی ای را وصف می کند که قبل از تعطیلات نوروز خود را برای پذیرایی از اقوام و آشنایان آماده کرده اند ولی ناگهان افراد مختلفی بدون اطلاع قبلی به خانه ی آن ها می روند و برایشان درد سرها و مزاحمت های خاصی ایجاد می کنند.
زن و شوهر شهرستانی با خرید آجیل و میوه و شیرینی اتاق مهمان خانه را برای دید و بازدید آراسته و آماده کرده اند اما قبل از فرا رسیدن نوروز زحمات آن ها به هدر می رود. ابتدا یک دسته ی هشت نفری مهمان ناخوانده به بهانه ی یک دوستی و آشنایی قدیمی، به خانه ی زن و شوهر می آیند و با بی ملاحظگی به اتاق مهمان خانه هجوم می برند و هم فرش و مبل خانه را کثیف می کنند و هم خوراکی ها را حیف و میل می کنند. بعد یک دسته مهمان دیگر وارد خانه می شوند که این دسته هم هیچ خویشاوندی و دوستی خاصی با صاحبخانه ندارند و بهانه ی این خانواده هم از آمدن به این جا این است که صاحبخانه بیست سال پیش در بازار پادوی مغازه ی حاجی (پدر خانواده) بوده است. بنابراین یک اتاق هم به حاجی و خانواده اش اختصاص می یابد.
تا موقع تحویل سال هم چند دسته ی دیگر مهمان ناخوانده وارد خانه ی زن و شوهر شهرستانی می شوند و تا آخر تعطیلات این زن و شوهر به خاطر حضور مهمانان تهرانی خود در رنج و عذابند. برای تهیه ی وسایل خواب مهمانان مجبور به قرض گرفتن لحاف و تشک و متکا و پتو از همسایه ی خود هستند. هر روز صبح به خاطر استفاده از دستشویی و حمام جار و جنجالی در خانه بر پا میشود. مهمانان هنگامی که برای گردش به بیرون از خانه می روند بچه های خود را به زن صاحبخانه می سپارند و او مجبور است که هم برای مهمانان آشپزی کند و هم بچه هایشان را نگه دارد. علاوه بر این میان دسته های مختلف مهمانان هم اختلافات زیادی وجود دارد که باعث بدتر شدن اوضاع برای صاحبخانه می شود.
بالاخره این شرایط باعث می شود که صاحبخانه به خاطر پذیرایی آبرومندانه از مهمانان در همان ایام نوروز به قرض و قوله ای بیفتد که جبران آن تا مدت ها طول می کشد و نهایتاً هم هر یک از افراد وقتی به تهران بر می گردند کلاً زن و شوهر شهرستانی را فراموش می کنند و حاضر نیستند که حتی یک روز از آن ها در تهران پذیرایی کنند.
– تحلیل داستان
الف) کنشگران
در این داستان افراد مختلفی را می توان در نقش کنشگر فاعل دید.ابتدا زن و شوهر شهرستانی فاعل هستند و هدف آن ها استراحت و پذیرایی از دوستان در ایام نوروز است. اما بعد از ورود مهمانان تهرانی هدف زن و شوهر شهرستانی، تهیه ی وسایل و لوازم مورد نیاز برای پذیرایی از این مهمانان و راضی نگه داشتن آنان است. ضمناً می توان هر یک از دسته های مهمانان تهرانی را فاعل و هدف آن ها را استراحت و گذراندن تعطیلات با کمترین هزینه در شهرستان دانست.
مهمانان تهرانی در رسیدن زن و شوهر شهرستانی به هدفشان نقش عامل بازدارنده را دارند و برعکس زن و شوهر شهرستانی به عنوان یاری رسان باعث می شوند که مهمانان تهرانی به هدفشان برسند. البته هر یک از دسته های مهمانان در برابر دیگر دسته ها نقش مخالف را دارند و هر دسته باعث ناراحتی دسته ی دیگر می شود.
زن و شوهر شهرستانی اعطاکننده و مهمانان دریافت کننده هستند. همچنین همسایه ی زن و شوهر اعطاکننده و زن شوهر دریافت کننده هستند.
فاعل زن وشوهر شهرستانی هدف استراحت وپذیرایی از اقوام درایام نوروز/پذیرایی آبرومندانه از مهمانان ناخوانده
بازدارنده مهمانان ناخوانده یاری رسان ____
اعطاکننده زن و شوهر شهرستانی/
همسایه ی زن و شوهر دریافت کننده مهمانان تهرانی/زن و شوهر شهرستانی

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درمورد حقوق اجتماعی و سیاسی

بستن منو