پایان نامه ارشد رایگان درباره سازمان تأمین اجتماعی

پایان نامه ارشد رایگان درباره سازمان تأمین اجتماعی

دانلود پایان نامه

 

ـ «مرخصی بارداری و زایمان کارگران زن جمعا 90 روز است. حتی‏الامکان 45 روز از این مرخصی باید پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرد. برای زایمان توأمان 14 روز به مدت مرخصی اضافه می‏شود. پس از پایان مرخصی زایمان، کارگران زن به کار سابق خود باز می‏گردند و این مدت با تأیید سازمان تأمین اجتماعی جزو سوابق خدمت محسوب می‏شود. حقوق ایّام مرخصی زایمان طبق مقرّرات قانون تأمین اجتماعی، پرداخت خواهد شد.»
ـ «در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تأمین اجتماعی، نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت تشخیص داده شود، کارفرما تا پایان دوره بارداری وی، بدون کسر حقوق، کار مناسب‏تر و سبک‏تری به او ارجاع نماید.»
ـ «در کارگاه‏هایی که دارای کارگر زن هستند کارفرما مکلّف است به مادران شیرده تا پایان دو سالگی کودک، پس از هر سه ساعت، نیم ساعت فرصت شیر دادن بدهد. این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب می‏شود. و همچنین کارفرما مکلّف است متناسب با تعداد کودکان و با در نظر گرفتن گروه سنّی آنها، مراکز مربوط به نگه‏داری کودکان (از قبیل شیرخوارگاه، مهد کودک و…) را ایجاد نماید.»
سیاست‏های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران (مصوّب 1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی)
انقلاب اسلامی ایران با الهام از حرکت پیامبر عظیم‏الشأن اسلام و پیروی از رهنمودهای رهبر فقید انقلاب امام خمینی رحمه‏الله ، برقراری قسط و عدالت اجتماعی و استقرار احکام متعالی اسلام را سرلوحه امور خود قرار داد و طی سال‏های پس از پیروزی، همواره تلاش مسئولان نظام بر این بوده تا با ایجاد شرایط و زمینه‏های مطلوب، اصلاحات لازم را درباره مناسبات فردی و اجتماعی به عمل آورد. از این رهگذر، زنان جامعه، که در نظام گذشته متحمّل بیشترین صدمات گردیده و به بهانه «آزادی» از بسیاری حقوق اسلامی و انسانی خود محروم شده بودند، این امکان را یافتند که فارغ از دیدگاه‏های متحجّرانه پوسیده و مبتذل غرب‏زده، از سرچشمه اسلام ناب محمّدی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله سیراب شوند و در جایگاه و منزلت واقعی خود قرار گیرند و همچون صدر اسلام، به مثابه نیمه مؤثر پیکره اجتماع، به وظایف و تکالیف الهی خود عمل کنند. بدین‏روی، زن مسلمان ایرانی امروز از یک سو، با ایمان کامل به وظیفه‏اش، به عنوان محور اصلی در خانواده و به لحاظ نقش عظیمی که در تربیت و پرورش انسان‏های متعالی به عهده دارد، شایسته زیباترین ستایش‏هاست، و از دیگر سو، به برکت تسهیلات و امکانات و شرایط مناسب اجتماعی زن ایران، در صحنه‏های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به فعالیت اشتغال دارد و با ایثار و تحمّل مشکلات، در رشد فرهنگی جامعه، افزایش تولیدات اقتصادی و ارائه خدمات بهداشتی نقشی مؤثر و ارزشمند ایفا می‏کند و چنانچه سیاست‏های فرهنگی مناسب از این مشارکت ایثارگرانه وی حمایت‏های لازم قانونی به عمل آورند، وی قادر خواهد بود با ایفای کامل نقش مادری و انجام وظیفه صیانت از خانواده، سلامت معنوی و آینده جامعه را تضمین کند و در کنار آن، در تأمین نیازهای خود و جامعه‏اش، بیش از پیش مؤثر واقع شود.
از این‏رو و با تأکید مجدّد بر نقش زن در خانواده به عنوان وظیفه اصلی و ضرورت اشتغال مفید و مؤثر وی در این نهاد مقدّس، سیاست‏های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران از سوی شورای انقلاب فرهنگی ایران بدین شرح اعلام گردیده است:
ـ «با توجه به قداست مقام مادری و تربیت نسل آینده و مدیریت خانه و با عنایت به اهمیّت نقش زنان در فرایند رشد فرهنگی و توسعه اقتصادی، باید ارزش معنوی و مادی نقش زنان در خانواده و کار آنان در خانه، در نظر گرفته شود.»
ـ «اشتغال بانوان در مشاغل فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و اداری از جمله شرایط و لوازم تحقق عدالت اجتماعی و تعالی جامعه است و باید به آن وقع لازم گذاشته شود.»
ـ «همکاری و تعاون اعضای خانواده با یکدیگر برای اداره مطلوب امور خانه و به منظور ایفای هر چه بهتر مسئولیت‏های اجتماعی، ضروری است.»
ـ «شرایط و محیط کاری اجتماعی بانوان باید به گونه‏ای مهیّا شود که زمینه رشد معنوی، علمی و حرفه‏ای آنان فراهم شود و به دیانت، شخصیت، منزلت و سلامتی فکری و روحی و جسمی آنان لطمه‏ای وارد نیاید.»
ـ «با توجه به نقش زنان در پیشرفت اجتماعی و توسعه اقتصادی به عنوان نیمی از جمعیت، باید تسهیلات لازم برای اشتغال آنان، از سوی دستگاه‏های اجرایی فراهم آید و برنامه‏ریزی‏های مناسب حسب اولویت صورت گیرد و به علاوه، قوانین و امکانات فوق‏العاده‏ای نیز برای اشتغال زنان تا سر حدّ رفع نیاز و با توجه موارد ذیل در نظر گرفته شود:
الف. مشاغلی که پرداختن بدان از سوی زنان مطلوب شارع است؛ مانند: مامایی و رشته‏های پزشکی و تدریس.
ب. مشاغلی که با ویژگی‏های بانوان از لحاظ روحی و جسمی متناسب است؛ مانند علوم آزمایشگاهی، مهندسی الکترونیک، داروسازی، مددکاری، مترجمی.
ج. مشاغلی که هیچ‏گونه مزیّت و برتری در آن برای شاغلان زن و مرد وجود ندارد و یا انتخاب آن به صورت طبیعی صورت می‏گیرد و ملاک آن تخصص و تجربه است، نه جنسیت؛ مانند: کارگری ساده در رشته‏های فنی و خدماتی.
د. مشاغلی که یا به دلیل منع شرعی یا شرایط خشن کار و یا به دلیل ارزش‏های اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی برای بانوان نامناسب است؛ مانند: آتش‏نشانی.»
ـ «تشویق بانوان تحصیل‏کرده و متخصص باتجربه به احراز سمت‏های مدیریت و مشاغل ستادی، به منظور امکان استفاده از کارایی آنها در سطوح عالی اجرایی.»
ـ «با توجه به اینکه نیروهای متخصص و تحصیل‏کرده در هر جامعه‏ای ارزشمندترین سرمایه‏های آن به شمار می‏آیند و برای آموزش و تربیت علمی آنان سرمایه‏گذاری هنگفت صورت گرفته است، باید:
اولاً، انتخاب صحیح و تحصیل در رشته‏های متناسب با اشتغال بانوان، هر چه کامل‏تر امکان‏پذیر شود.
ثانیا، تسهیلات لازم برای استفاده از توانایی‏های زنان کارشناس، متخصص و تحصیل‏کرده فراهم آید، به‏گونه‏ای که اهتمام آنان به ایفای نقش خود در خانواده وشرایط زندگی، منجر به کناره‏گیری از فعالیت اجتماعی نشود.»
ـ «دستگاه‏های تبلیغاتی و رسانه‏های گروهی باید بر اساس سیاست‏های مصوّب، در زمینه‏های اشتغال زنان، به‏گونه‏ای تبلیغ کنند که به هیچ‏وجه هموار کننده پیشرفت هجوم شرق و غرب به ارزش‏های اعتقادی و اسلامی ما نباشد. به علاوه، این تبلیغات باید زمینه‏ساز جذب و به کارگیری زنان در فعالیت‏های فرهنگی، اجتماعی، خدماتی و تولیدی شود. همچنین تبلیغات دستگاه‏ها و رسانه‏ها باید بینش غلط اجتماعی را که گاه به مخالفت و ممانعت با اشتغال زنان برمی‏خیزد، اصلاح کند و ضرورت حضور زنان برای رشد و سازندگی کشور را بر همه مردم معلوم و مشخص نمایند.»
ـ «در تعیین ارزش کار در شرایط مساوی، دست کم، حق‏الزحمه و مزایای مساوی منظور شود.»
ـ «با توجه به اهمیتی که نظام جمهوری اسلامی ایران به استحکام بنیان خانواده و نقش تربیتی و سازنده زنان در خانه قایل است، مقرّرات و تسهیلات لازم به مناسبت شغل مادرانه در نظر گرفته شود؛ از قبیل: استفاده از مرخصی با حقوق، تقلیل ساعت کار، مزایای بازنشستگی با سنوات کمتر خدمت، امنیت شغلی، برخورداری از تأمین اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، پیری یا ناتوانی از کار.»

مطلب مرتبط :   منابع مقاله درباره ارزش های اسلامی

بستن منو