منبع پایان نامه درمورد عملیات انتحاری

منبع پایان نامه درمورد عملیات انتحاری

دانلود پایان نامه

بخش دوم: عملکرد بعضی از مسلمانان تندرو  

متأسفانه عملکرد برخی از مسلمان نماها موجب شده است برخی اسلام را به عنوان دین خشونت بشناسند، عملکرد برخی از مسلمانان تندرو مانند گروه های القاعده ، طالبان ، وهابی ها، داعش و … که به نام سلفی تکفیری معروف هستند، فضای جامعه امروزه را آلوده کرده است، همان گونه که در طول تاریخ گروه‏ها و افراد افراطی بودند که از برنامه‏های اسلام، برداشت‏های غیر منطقی نموده و باور داشتند که تنها راه گسترش دین و آموزه‏های آن، بهره‏گیری از اهرم فشار و جنگ است.
در حال حاضر یکی از عوامل مهم فتنه گری جریان سلفی تکفیری است که در لباس دفاع از سنت، عملا در مسیر منافع غربیان گام برمی دارد.
این گروهها و جریانات با سردمداری آمریکا و صهیونیست‌ها و ثروت‌های بادآورده سران مرتجع عرب به ویژه عربستان سعودی به نام اسلام فجیع‌ترین جنایت‌ها را علیه مردم بی‌گناه مرتکب می‌شوند. این همان خطری است که امام خمینی(ره) سال‌ها پیش از آن به عنوان اسلام آمریکایی و خطری بزرگ هشدار دادند و امروز می‌بینیم بزرگترین جلوه این حرکت‌ها اسلام آل سعود،‌ وهابیت و جریا‌ن‌های تکفیری و سلفیون تندرو است.
اسلامی که جریان‌های تکفیری معرفی می‌کنند نه تنها خطر و ضرری برای قدرت‌های استکباری ندارد بلکه منافع سرشاری را برای آنها به دنبال دارد و توجیهی برای جنایت‌ها و حفظ قدرت و سیطره عوامل دنیای استکبار در منطقه است. این چالش بزرگ و پدیده‌ای که به نام جریان‌های تکفیری گریبانگیر امت اسلامی در کشورهای مختلف شده به هیچ کس رحم نمی‌کند و جنایت‌های گسترده‌ای را در دنیا به نام دین اسلام مرتکب می‌شوند به طوری که اگر تاریخ 200 ساله جریان تکفیری را ورق بزنیم پر از جنایت‌هایی است که در تاریخ اسلام نظیر آنها وجود ندارد.
در سال های اخیر شاهد بودیم که این جریان، جنایت‌هایی همچون نبش قبر صحابه پیامبر(ص) در سوریه، تخریب بسیاری از زیارت‌گا‌ه‌ها و بقاع متبرکه و کشتن انسان‌های بی‌گناه را مرتکب شدند که همه آنها نشانه بی‌رحمی این فرقه گمراه است که به بهانه‌های واهی این اعمال را انجام می‌دهند.
ضربات جبران ناپذیری از جنایت‌های جریان‌های تکفیری بر پیکره دنیای اسلام وارد شده است. این در حالی است که دین اسلام خود حامل پیام رحمت و بشارت دهنده مهر و مهربانی، صلح،‌ عطوفت و محبت است اما امروزه جنایت‌های جریان تکفیری آن را به عنوان دین خشونت و برادرکشی معرفی می‌کند و مانع گسترش اسلام در دنیایی می‌شود که رویکرد به این دین و مکتب اهل بیت(ع) روز به روز بیشتر می‌شود.
پدیده تکفیر به یک خطر برای همه جامعه اسلامی تبدیل شده است؛ چرا که تکفیری‌ها، علیه مردان، زنان و کودکان بی گناه جنایت‌های وحشیانه‌ای را مرتکب می‌شوند. این مسأله سبب شده است که سیمای اسلام نزد دیگران خدشه دار شود و به خاطر شرایط ناگواری که این پدیده در چند کشور اسلامی رقم زده است، اسلام دین خشونت و تروریسم معرفی شود.
رشد جریان سلفی تکفیری
سلفیه، در تاریخ فرهنگ اسلامی لقبی برای کسانی است که عقایدشان را به احمد‌بن حنبل منسوب می‌کرده‌اند . اندیشه‌های سلفیه در قرن هفتم، با طرح مسائل کلامی از سوی ابن‌تیمیه و شاگردش ابن‌قیم جوزی و در قرن دوازدهم از سوی محمد بن‌عبدالوهاب احیا شد .
مهم‌ترین جنبه اجتماعی این گروه نوعی جزم‌گرایی فرقه‌ای است، به نحوی که فقط پیروان خود را فرقه ناجیه و قوم بر حق می‌دانند و دیگر گروه‌های مسلمان را باطل، گمراه و گاهی کافر و مشرک به حساب می آورند. سلفیان قدیم و جدید در بسیاری از مواضع نظری مشترکند، اما مهم‌ترین وجه تمایز سلفیان جدید کاربرد خشونت و اعتقاد راسخ به اندیشه «تکفیر» است.
قرائت خشن و متحجرانه از سنت نبوی و برداشت های ظاهری از آیات قرآن، سلفی ها را بر آن داشت که حتی برای مخالفان فکری و سیاسی خود نیز تعیین تکلیف کنند و رسالتی فراتر از قد و اندازه خود در نظر بگیرند. این گروه ضمن اختلاف نظر با سایر گروه های سنی، سرسختانه نسبت به شیعیان کینه می ورزید و به همین خاطر به مراتب، سیاستی خشن در قبال آنان به کار برد.
این گروهها در راستای جامعه ی استکبار جهانی عمل می کنند و اگر دغدغه اسلام را داشتند ، انسان های بی گناه و بی دفاع را به قتل نمی رساندند. چنین اقداماتی با روح اسلام در تناقض است در حالی که این گروه ها اقدامات بسیاری را در سوریه، لبنان، ایران، پاکستان، افغانستان و عراق انجام داده اند.
تفکر ضد قرآنی سلفی تکفیری برای مسلمانان تبلیغ می‌شود و برخی را در دام خود گرفتار می‌کند؛ تفکری که به راحتی حکم به عملیات انتحاری کور می‌دهد، بدون دلیل دیگر مسلمانان با مذاهب مختلف را کافر می‌شمارد و در صفوف مسلمانان بذر نفاق می‌پراکند و با اغراض سیاسی وابسته به استکبار جهانی و حمایت مالی و نظامی دولت‌های جابر و حکومت‌های سرسپرده آنها، در جهت نابودی مسلمانان تلاش می‌کند.
شاخصه‌های گروه های سلفی تکفیری
1. خشونت دائمی
آشکارترین مشخصه‌ای است که یک تکفیری با آن شناخته می‌شود خشونت اوست. امام علی علیه‌السلام درباره‌ی تکفیری‌های زمان خود می‌فرمایند: «سیوفکم علی عواتقکم» یعنی شمشیرهایتان بر گردن‌هایتان آویخته است. محل قرارگیری شمشیر در نیام است، اما وقتی برود روی گردن، یعنی من می‌خواهم کسی را بکشم.
2. کشتن اهل اسلام و آسیب زدن به افراد بی‌گناه
از جمله ویژگی های تکفیری‌ها این است که میدان و محل کشتار را داخل امت مسلمان قرار می‌دهند و کشتن را متوجه مسلمانان می‌کنند. آنان عطشی سیرناشدنی در مسلمان‌کشی و برادرکشی دارند. نمونه بارز آن در قتل عام مردم بی گناه افغانستان ، عراق ، سوریه ، میانمار و … به وضوح دیده می شود.
خلط کردن افراد یک مجموعه و کشتن همگی آن‌ها برخلاف آیه‌ی شریفه‌ی (وَلَا تَزِرُ وَازِرَهٌ وِزْرَ أُخْرَى) است. اسلام دقت دارد که اگر خطایی از پدر سر زد، گناه آن به پای پسر نوشته نشود (اگر پسر راضی به فعل پدر نباشد یا شریک در کارش نباشد). مشخصه‌ی تکفیر آن است که نمی‌تواند این‌گونه باشد. هر جا که یک تکفیری حضور داشته باشد، یک منطقه را به آتش می‌کشد. او نمی‌تواند اقدامات افراد را به دیگران سرایت ندهد.
3. حرکت تصاعدی در تکفیر دیگران
گروه های سلفی تکفیری ابتدا دیگران را گمراه می‌خوانند، سپس آن‌ها را تکفیر می‌کنند و در مرحله‌ی سوم آن‌ها را بدون متمایز نمودن از یکدیگر می‌کشند و در این مسیر خود ابتدا از یک نفر یا یک جمعیت کم شروع می‌کنند و سپس دایره‌ی گمراهان و کافران را گسترش می‌دهند.

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد درمورد امر به معروف و نهی از منکر

بستن منو