منبع پایان نامه درمورد علامه طباطبایی

منبع پایان نامه درمورد علامه طباطبایی

دانلود پایان نامه

 

برخوردهای خصمانه مبتنی بر اختلافات دینی توسط پیامبر با یهودیان
حمله به کاروان ها و دزدیدن ثروت های بازرگانان مکه و یهودیان یثرب
تشبیه پیامبر به هیتلر در نسل کشی یهودیان
قبل از اینکه جنگهای پیامبر(ص) را با یهودیان مورد برسی قرار دهیم تا یاوه گویی های دکتر علی سینا و امثال ایشان پاسخ داده شود، نگرشی به خصایص و ویژگی های قوم یهود می اندازیم و بعد از آن جنگهای پیامبر (ص) با یهودیان را بررسی میکنیم تا حقایق برای اهل فکر و خرد روشن گردد.
نگرشی به خصایص و ویژگی های قوم یهود
در میان پیروان ادیان الهى، یهودیان همواره خصوصیات خاصى داشته‏اند. در قرآن به آداب و اوصاف و اعمال و به طور خلاصه سرگذشت «یهود» یا «بنی اسرائیل» به نسبت بیش از دیگر اقوام و امتها اشاره شده است. مرحوم علامه طباطبایی درباه ی علت کثرت اشاره به یهود و بنی اسرائیل در قرآن، نوشته است: «بنی اسرائیل از تمام امتها لجوج تر و کینه توزتر بودند و در برابر حق، سرکشی بیشتری داشتند؛ چنانکه کفار عرب که پیغمبر (ص) مبتلا به آنها بود، نیز چنین اوصافی را دارا بودند .»
یهودیان با اندیشه هاى بى بنیان و موهوم، خود را قوم برگزیده ى خداوند می دانستند و از پذیرش نبوت حضرت عیسى(علیه السلام) و پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) امتناع می ورزیدند و با عناد و لجاجت، به صف آرایى در برابر پیامبر الهى می پرداختند; همچنین اندیشه نژادپرستانه و ادعاى بقا و اختصاص دین در آیین حضرت موسى(علیه السلام) را به کتاب مقدس خود نسبت می دادند و براى تأیید تفکر باطل خویش به قسمتهایى از عهد عتیق تمسک می جستند. قرآن کریم در ارتباط با یهودیان گاه با شیوه کنایه و تمسخر برخى از اعتقادات آنان را به نقد مى‏کشد وگاه با برشمردن ویژگیهاى آزار دهنده ایشان، آنان را مورد خطاب و عتاب قرار مى‏دهد.
خصایص و ویژگی های قوم یهود، آنچنان که در قرآن کریم اشاره شده، در ردیف بدترین و زشت ترین رفتار و صفاتی است که ممکن است انسان یا قومی در زندگی دنیایی خویش داشته باشد.
الف ) پیمان‏شکنی
بدون شک یکی از ویژگیهای قوم یهود، پیمان شکنی آنها میباشد. به گونهای که یهود به همین صفت معروف بوده است.
ابن ابی الحدید پس از نقل سخن حضرت علی(ع) در خصوص مروان بن حکم که حضرت فرمود: «دست او مانند دست یهودی است که اگر از روبرو بیعت کند، از پشت سر خیانت خواهد کرد.» مینویسد: « یهود به خیانت و پیمانشکنی معروف است.»
ابن خلدون نیز در خصوص پیمانشکنی یهود مینویسد: «یهود در روزگار عزت و قدرت پیمان خود را با اوس و خزرج شکستند».
خداوند متعال نیز بارها یهود را «پیمان شکن» معرفی کرده است.
از جمله در آیه 100 و 101 سوره بقره میفرماید:
(أَوَکُلَّمَا عَاهَدُواْ عَهْدًا نَّبَذَهُ فَرِیقٌ مِّنْهُم بَلْ أَکْثَرُهُمْ لاَ یُؤْمِنُونَ * وَلَمَّا جَاءهُمْ رَسُولٌ مِّنْ عِندِ اللّهِ مُصَدِّقٌ لِّمَا مَعَهُمْ نَبَذَ فَرِیقٌ مِّنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ کِتَابَ اللّهِ وَرَاء ظُهُورِهِمْ کَأَنَّهُمْ لاَ یَعْلَمُونَ)؛ « و مگر نه این بود که [یهود] هر گاه پیمانى بستند، گروهى از ایشان آن را دور افکندند؟ بلکه [حقیقت این است که‏] بیشترشان ایمان نمى‏آورند. و آنگاه که فرستاده‏اى از جانب خداوند برایشان آمد – که آنچه را با آنان بود تصدیق مى‏داشت – گروهى از اهل کتاب، کتاب خدا را پشت سر افکندند، چنان که گویى [از آن هیچ‏] نمى‏دانند.»
در منابع تفسیری آمده است: این آیه در مذمت پیمانشکنی یهود نازل شده است.
در آیه 83 این سوره نیز از پیمان شکنی بنی اسرائیل با خدا سخن به میان آمده است.
(وَإِذْ أَخَذْنَا مِیثَاقَ بَنِی إِسْرَائِیلَ لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَقُولُواْ لِلنَّاسِ حُسْنًا وَأَقِیمُواْ الصَّلاَهَ وَآتُواْ الزَّکَاهَ ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ إِلاَّ قَلِیلًا مِّنکُمْ وَأَنتُم مِّعْرِضُونَ )؛ « و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که: «جز خدا را نپرستید، و به پدر و مادر، و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید، و با مردم [به زبانِ‏] خوش سخن بگویید، و نماز را به پا دارید، و زکات را بدهید»؛ آنگاه، جز اندکى از شما، [همگى‏] به حالت اعراض روى برتافتید».
ب ) نژاد پرستی و حسادت
یکی دیگر از خصوصیات منفی یهود که در طول تاریخ به این صفت مشهور شدهاند، «نژاد پرستی» آنها میباشد.
از جمله علتهایى که یهودیان همواره خود را صاحب امتیاز مى‏دانسته‏اند و به آن تکیه مى‏نموده‏اند، تبار آنها است. آنان خویشتن را از تبار یعقوب فرزند اسحاق مى‏دانند و به این وسیله نسب خود را به پیامبر اولوالعزم الهى حضرت ابراهیم خلیل اللّه‏ مى‏رسانند و به آن مباهات مى‏کنند. از اینرو دیگر اقوام را از خود پست‏تر و حقیرتر شمرده، براى آنان احترامى قائل نیستند.
این تفکر سبب شده بود آنها نسبت به پیامبراکرم(ص)، که از قریش بود، حسادت بورزند. و ایمان نیاورند.

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد نهادهای اجتماعی

بستن منو