منبع پایان نامه ارشد درمورد قرآن کریم

منبع پایان نامه ارشد درمورد قرآن کریم

دانلود پایان نامه

3-1-5- رابطه نهج‌البلاغه با قرآن  

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در مواردی از سخن خود به آیات قرآن کریم استشهاد می‌فرموده، که سید رضی برخی از آنها را در نهج‌البلاغه آورده است؛ مانند :
تلک‌الدار الآاخره نجعلهاللذین لایریدون علوا‌ًً فی‌الارض ولافساداً.
مافرطنا فی‌الکتاب می‌شیء.
ولوکان من‌عند‌غیرالله لوجدوا فیه اختلافاً کثیراً
تالله ان کنالفی ضلال مبین، اذنسویکم برب‌العالمین.
بل‌عباد مکرمون، لایسبقونه بالقول و هم‌بامره یعملون.
کماء انزلناه من‌السماء فاختلط به نبات الارض……
یوم تبلی السرائر.
کما بدانااول خلق نعیده وعداً علینا انا کنا فاعلین.
دکتر صبحی صالح که در شرح نهج‌البلاغه خویش فهرستی برای آیات قرآنیه تنظیم کرده است، صدو یازده مورد را نام می‌برد. که در برخی از آنها به چند آیه استشهاد شده است و گاهی به قسمتی از یک آیه و بیشتر آنها به یک آیه کامل.
علاوه بر این خودِ این جانب، کتابی بعنوان ‹‹رابطه نهج‌البلاغه با قرآن›› نوشته‌ام که در سال گذشته از طرف بنیاد نهج‌البلاغه به چاپ رسید. در این کتاب حدود یکصدو‌پنجاه مورد از عبارات نهج‌البلاغه را که از لحاظ مضمون و معنی با آیات شریفه قرآن سنخّیت دارد، ذکر نموده‌ام، مانند:
نهج‌البلاغه : ولایحصی نعماءه العادون.
قرآن : وان تعدوا نعمه الله لاتحصوها.
نهج‌البلاغه: ثم زینها بزینه‌الکواکب.
قرآن: انازیناالسماء الدنیا بزینه الکواکب.
نهج‌البلاغه: اذا دعوتکم الی جهاد عدوکم دارت اعینکم کانکم من‌الموت فی‌غمره.
قرآن: فاذا جاء الخوف رایتهم ینظرون الیک تدوراعینهم کالذی یغشی علیه من الموت.
این جانب ادعا نمی‌کند که رابطه نهج‌البلاغه با قرآن، منحصر به همین یکصدوپنجاه مورد است، زیرا لازمه استقصاء کامل این است که شخصی ابتدا نهج‌البلاغه را چنان حافظ باشد و در ذهن خود مستقر کرده باشد که چون آیه‌ای از قرآن را ب‌بیند بتواند، از گنجینه محفوظات نهج‌البلاغه خویش جمله مربوط را پیدا کند، و یا حکم نماید که در تمام نهج‌البلاغه عبارتی که با این آیه مرتبط باشد وجود ندارد. و همین عمل را نسبت به تمام آیات قرآن انجام ‌دهد، و یا در این تطبیق، ابتداء قرآن را به حافظه بسپارد و سپس با مطالعه نهج‌البلاغه موارد مربوط را ضبط کند.
و باز بعضی از خطبه‌های نهج‌البلاغه تفسیر آیه یا سوره‌ئی از قرآن کریم است. مانند خطبه 219 که تفسیرسوره« الهیکم التکاثر» است و خطبه 221 که تفسیر آیه شریفه ‹‹یا ایها‌الانسان ماغرک بربک الکریم›› و خطبه ماقبلش، تفسیر آیه‹‹ یسبح‌له فیها بالغدر و والاصال رجال…..›› است.
علاوه بر آنچه گفته شد، یکی از فضلاء معاصر، مقالاتی در مجله النجف›› تحت عنوان ‹‹الالفاظ القرآنیه فی‌نهج‌البلاغه ››نوشته است که چون اکنون در دسترس اینجانب نیست نمی‌توانم خصوصیاتش را بنویسم.
بعلاوه در 21 مورد از نهج‌البلاغه، وصف قرآن بیان شده است که در فهرست دکتر صبحی صالح موجود است، و مواردی هم که از قلم مشارالیه افتاده است، از کلمه ‹‹قرآن و کتاب‌الله ››‌در کتاب ‹‹ الکاشف›› تألیف نگارنده پیدا می‌شود. شاید کتاب اخیر اینجانب به نام ‹‹ رابطه قرآن با نهج‌البلاغه›› که از شش جهت رابطه این دو کتاب را بیان کرده است راهنمای جویندگان در این قسمت باشد.

مطلب مرتبط :   منابع و ماخذ مقاله اجاره به شرط تملیک

بستن منو