منبع پایان نامه ارشد درباره آسیب های اجتماعی

منبع پایان نامه ارشد درباره آسیب های اجتماعی

دانلود پایان نامه

هر مسئله اجتماعی که بروز کند و یا برای مددجویی مطرح می شود ، ظاهرا” یک زمان بروز دارد افراد عادی تصور می کنند که این مشکل در همان زمان بروز بوجود آمده است ولی برای افراد حرفه ای بروز هر حادثه یا بوجود آمدن هر مسئله اجتماعی ، نتیجه تجمع و رشد عوامل تشکیل دهنده آن مشکل است که قسمتی از آن در این زمان بروز نموده است . به عبارت دیگر آنچه در زمان خاصی به صورت یک مسئله اجتماعی بروز می کند نتیجه تجمع و رشد عوامل تشکیل دهنده آن در مدت طولانی است .  

– یکی دیگر از خصوصیات مسئله اجتماعی ، مخفی بودن قسمت اعظم آن است
افراد عادی وقتی به مسئله اجتماعی نظر می کنند ، نه تنها متوجه بخشی از آنها می شوند که به چشم می آید یعنی بخشی که شامل معلول ها می شود و نه تنها علت ها ، اما مسائل مهمتر که بخش اصلی به حساب می آنید و علتهای مسئله را در خود دارد ، از چشم بیننده ی عادی مخفی می ماند وآنها را فقط دید حرفه ای تشخیص می دهد .(3) (کریمی، 1384، ص 117).
4-2- معلولین اجتماعی به چه کسانی اطلاق می گردد ؟
معلولین اجتماعی به افرادی اطلاق می گردد که در نتیجه ی نابسامانیهای اجتماعی – اقتصادی، ناهنجاریهای فرهنگی – تربیتی و وضع نامساعد خانوادگی دچار انواع انحرافات رفتاری واخلاقی شده باشند
همچنان که از تعریف مذکور بر می آید ، معلولین اجتماعی بر حسب عامل « انحراف » تعریف می شوند .
مهمترین گروههای معلولین اجتماعی
مهمترین وشایع ترین گروههای اجتماعی عبارتند از :
کودکان آسیب دیده شامل کودکان بی سرپرست با تاکید بر پدیده ی بی سرپرستی کودکان خیابانی ، کودکان فراری با تاکید بر پدیده ی فرار دختران ازخانه وکودکان بزهکار
– معتادین
– محکومین دراز مدت زندان ها
– متکدیان
– روسپیان(زنان ویژه )
“4-5- خانه های سلامت” مکان جدید بهزیستی برای نگهداری دختران فراری “
در حالی که همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی در پاسخ به تهران امروز درباره مداخله در بحث دختران فراری و زنان خیابانی می‌گوید که «بیشتر ظرفیت مراکز نگهداری این زنان که زیر نظر سازمان بهزیستی بوده، خالی است»،‌ سایر نهادها انگشت اتهام خود را به سوی سازمان بهزیستی نشانه رفته‌اند. هاشمی می‌گوید:«نیروی انتظامی این زنان و دختران را به ما تحویل بدهد، اگر در مراکز ما تحت پوشش قرار نگرفتند، آن وقت چنین ادعایی صحیح است.» این در حالی است که دوسال پیش فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که نیروی انتظامی می تواند طی یک هفته تمام زنان خیابانی را جمع‌آوری کند به شرط آن که دستگاهی مسئولیت این گروه از زنان را به عهده بگیرد. سردارعزیزالله رجب‌زاده گفت:«پلیس فقط مسئول جمع‌آوری زنان خیابانی است و دستگاهی دیگر باید مسئولیت نگهداری از آنان را به عهده بگیرد اما هیچ سازمانی چنین مسئولیتی را عهده دار نمی‌شود.» دکتر ابهری در این باره می‌گوید:«متاسفانه جای خالی نهادهایی که باید به موازات نیروی انتظامی در این امر فعال باشند، مشهود است.ایجاد خانه ها و مراکزی امن از اهرم‌های مقابله با این پدیده در کوتاه مدت است.»
سازمان ها و نهادهایی که مسوولیت جمع آوری و ساماندهی زنان خیابانی و دختران فراری را برعهده دارند، تاکنون موفق نبوده اند. اما اکنون بهزیستی راه حل تازهای یافته است؛ خانه های سلامت.
هر چند وقت یک بار موضوع جمع آوری زنان خیابانی و دختران فراری مطرح می شود و چون مرکزی برای ساماندهی آنها وجود ندارد دوباره به حال خود رها می شوند.
با این حال  حبیب الله مسعودی فرید، مدیر کل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده است که این سازمان با در نظر گرفتن 31 خانه سلامت درکشور در صدد ساماندهی دختران در معرض خطر بر آمده است.
فرید در این باره به ایسنا گفته است: با این راهکار دختران در معرض آسیبی که از طریق مراکز مداخله در درمان، اورژانس اجتماعی و نیروی انتظامی و با رای دادگاه به بهزیستی معرفی می‌شوند راهی خانه‌های سلامت شده و در آنجا فعالیت‌های مددکاری برای بازگرداندن این دختران به خانواده‌هایشان آغاز می‌شود.
به گفته او  میانگین سنی این دختران بین 20 تا30 سال است و اغلب تا مقطع راهنمایی یا دبیرستان درس خوانده‌اند و از خانواده‌های آسیب‌پذیر هستند و به دلیل شرایط نامناسب خانواده یا تعارضات آن از خانه خارج شده‌اند.
مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی همچنین گفت: در سال گذشته حدود 500 دختر در معرض آسیب به خانه‌های سلامت وارد شدند، قریب به 90 درصد این دختران به نزد خانواده و اقوامشان بازگردانده شده‌اند.
وی درباره مدت نگهداری این دختران در خانه های سلامت می گوید: مدت زمان نگهداری در خانه سلامت حداکثر شش ماه است و در صورت عدم موفقیت در بازگرداندن دختران به خانواده‌هایشان مجموعه فعالیت‌های توانمندسازی اعم از آموزش و ایجاد اشتغال برای آنان شروع می‌شود.

مطلب مرتبط :   منابع تحقیق با موضوع انتخاب الگوی مناسب

بستن منو