منبع پایان نامه ارشد با موضوع سازمان بهداشت جهانی

منبع پایان نامه ارشد با موضوع سازمان بهداشت جهانی

دانلود پایان نامه

 

همچنین ماده ‪ ۸۵‬مجازات مرتکبین تخلف از موضوع مقرر در صدر ماده ‪۶۵‬ را جزای نقدی از ‪ ۵۰‬هزار تا یک میلیون ریال ذکر کرده است. در ماده ‪ ۸۶‬همه مواردی که مرتکب هر یک از تخلفات موضوع این قانون از نامزدهای نمایندگی باشد، به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
ماده ‪ ۸۷‬می‌افزاید: در اجرای صحیح اصل ‪ ۹۹‬قانون اساسی و حفظ بی‌طرفی کامل، ناظرین شورای نگهبان موظف‌اند در مدت مسوولیت خود، بی‌طرفی کامل را حفظ کنند و جانبداری ناظرین به هر طریقی از یکی از نامزدها جرم است.
بر اساس تبصره این ماده، ناظرین شورای نگهبان در صورتی که مرتکب هر یک از جرایم مربوط به هیات‌های اجرایی و یا هیات‌های اخذ رای شوند، به مجازات جرایم مقرر در ماده ‪ ۶۶‬و تبصره ماده ‪ ۵۳‬برای این هیات‌ها، محکوم می‌شوند.
با بررسی مختصر جرایم انتخاباتی در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان مردمی ترین نهاد انتخاباتی در کشور اهمیت جرم انگاری این گونه اعمال به صراحت مشخص گردید.به طور کلی جرم انگاری جرایم انتخاباتی در همه نظام های دموکراتیک و مردمی به جهت جایگاهی که نماینده منتخب مردم در آن رده دارد آشکار می شود.از آنجا که نماینده به خودی خود اختیاری ندارد و تمام اختیار و صلاحیت خود را از مردم وام می گیرد و تصمیم گیری در تمام امور مملکت به وی سپرده می شود ضروری است که خلل در انتخابات جایگاه متصدی این مقام جرم تلقی گردد.در ایران تشکیل شعب ویژه برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی نیز در حال شکل گیری است.
اخیرا در اقدامی دیگر سخنگوی قوه قضاییه از تعیین شعب دادسرا و دادگاههایی بطور ویژه برای رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی خبر داده است. این مسئله نیز می تواند در راستای حمایت از منافع عموم رسیدگی به این جرایم را با سهولت بیشتری به انجام رساند.
خشونت جنسی (علیه زنان)
امروزه جرایم علیه زنان زیادی را به خود جلب کرده است و با زیادتر شدن قدرت سیاسی زنان مبارزه با این جرایم با جدیت بیشتری در کشورهای مختلف دنبال می‏شود.در حقوق جزای بین الملل خشونت علیه زنان معمولا به شکل خشونت جنسی نمود پیدا می‏کند. خانم سوزان براون میلر یکی از نویسندگانی است که به صورت جدی به بررسی خشونت جنسی علیه زنان در طول تاریخ پرداخته و حدود بیست جنگ را که در آنها ارتکاب این گونه اعمال به عنوان یک تاکتیک جنگی یا برای پاداش دادن به سربازان خودی یا بالا بردن روحیه آنها و یا در جهت ترساندن و تحقیر دشمن به کار می‏رفته بر شمرده است.وی معتقد است که به زنان در طول جنگها به عنوان غنیمت جنگی نگریسته می‏شده و سوء استفاده جنسی هر چه بیشتر از آنان یکی از نشانه‏های طرف پیروز در مقابل طرف شکست خورده بوده است. یکی از اولین تلاشها برای مبارزه با مرتکبین این گونه اعمال در سال 1919 انجام گرفت و کمیسیونی برای رسیدگی به گزارشهای موجود راجع به تجاوز افراد ارتش آلمان به زنان فرانسوی و بلژیکی تشکیل شد که البته این امر بنا به ملاحظات سیاسی تعقیب نگشت.جنگ جهانی دوم نیز شاهد اعمال خشنونت‏های جنسی فراوان از سوی سربازان روسی و ژاپنی و تا حد کمتری آلمانیها بود.برای مثال گفته می‏شود که ژاپنی‏ها قریب 000/300 زن را از اتباع چین، فیلیپین و مخصوصا کره برای ارضای جنسی سربازان خود در اسارت نگاه داشته بودند.این جرایم نیز پس از پایان جنگ به طور جدی پی‏گیری نشدند.در جنگهای اخیر در بنگلادش، کنگو، اکوادور، پرو، کشمیر، هائیتی، لیبریا، برمه، السالوادور، رواندا، ویتنام و یوگوسلاوی سابق نیز جرایم جنسی علیه زنان به کرات اتفاق افتاده است.
خشونت پدیده ای با ابعاد گوناگون سیاسی،اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی،حقوقی و… است و به همین علت تعاریف متعددی از آن تاکنون ارائه شده است.در فرهنگ حقوقی بلک در تعریف خشونت آمده است:
«سوء استفاده از قدرت،به کار بردن نادرست و بدون مجوز قانونی قدرت،که در بیشتر موارد همراه با شدت،بی حرمتی،یا خشم زیاد است.همچنین سوء استفاده از قدرتی که بر ضد حقوق عمومی و آزادی های همگانی به کار گرفته شود و سرانجام اعمال زور با هر نیروی فیزیکی برای صدمه زدن،خسارت یا سوء استفاده»
به طور کلی با حضور بشر در جامعه خشونت پا به عرصه وجود نهاد و در طول تاریخ حیات بشر خشونت وسیله ادامه حیات و بقای گروه های مختلف اجتماعی و برتری آنها بر یکدیگر بوده است.
خشونت علیه زنان به هیچ وجه خاص جوامع عقب افتاده یا با ملیت و مذهب خاصی نیست.در پیشرفته ترین کشورهای جهان زنان از تبعات و عوارض ناشی از خشونت به خصوص در زندگی خانوادگی رنج می برند و آزارهای جنسی و جسمی و روانی نه تنها تندرستی،سلامت عقل،تعادل عاطفی و روانی آنها را به خطر می اندازد بلکه جامعه را نیز متضرر می سازد.
بهایی که بابت این صدمات پرداخت می شود دولت ها را با مشکلات گوناگون اقتصادی،فرهنگی و خدماتی درگیر می کند و در بسیاری از مواردی دولت ها قادر نیستند این بهای سنگین را بپردازند.
یکی از اقسام خشونت که به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی کمتر مورد توجه قرار گرفته است خشونت جنسی علیه زنان است.بررسی جداگانه خشونت جنسی در مطالعات جرم شناسی از میزان رشد روزافزون این جرم و ضرورت توجه ویژه به آن حکایت دارد.
زنانی که در معرض خشونت جنسی قرار می گیرند انواع شکلهای این سوء رفتار را در زندگی خود تحمل می کنند.در ایران نیز مانند سایر جوامع خشونت جنسی علیه زنان مشکل آفرین است.
به طور کلی در ایران زنان زیر سلطه مجموعه ای از خشونت های جنسی قرار دارند که رد نوع خود بی نظیر است.امروزه تحت تاثیر فشارهای داخلی و بین المللی برخی مقامات رسمی ایران درباره خشونت علیه زنان واکنش نشان می دهند.از جمله نماینده ایران در پنجاهمین کنفرانس فرعی حقوق بشر در ژنو اهمیت کنترل خشونت علیه زنان را متذکر شده است.
هر گونه توجه نشان دادن نسبت به بدن زن بدون توافق صریح یا ضمنی مشروط بر آنکه ماهیت جنسی داشته باشد آزار جنسی به شمار می رود.آزار جنسی ممکن است در محیط کار،در جامعه یا در محیط خانواده از سوی منسوبین مذکور اعمال شود.در این گونه موارد زنان درگیر مسئله ای می شوند که گاهی برای همیشه سری و محرمانه باقی می ماند زیرا اگر تسلیم شوند بر خلاف باورهایشان عمل کرده اند و اگر تسلیم نشوند به بی آبرویی،از دست دادن شغل و تحمل انواع دیگری از خشونت می انجامد.
خشونت جنسی در بسیاری از زبان ها لفظ جدیدی است که با تحول دیدگاه های حقوق زن در جوامع وارد حوزه اثر زبان رایج مردم می شود،اما این نوع خشونت هنوز به طور دقیق تعریف نشده است و تا زمانی که از آن تعریف دقیق نشده است نمی توان به طور جدی با آن مبارزه کرد.
از دیدگاه برخی فمنیست ها« در ایران مثل اغلب جوامع معمولا وقتی زنی از دست مزاحمت مردی در تاکسی یا معابر عمومی شکایت می کند طوری با او برخورد می شود که گویا خود وی مسبب مزاحمت بوده است.لذا بیشتر زنان ترجیح می دهند برای حفظ حرمت خود حرفی از این گونه موارد به میان نیاورده و در سکوت و انزجار خشونت را تحمل کنند»
اما در هر حال با وجود این گونه اظهار نظرها و حادث شدن چنین اتفاقاتی در مورد زنان موارد زیادی هم مشاهده می شود که همراهی عموم جامعه را برای حمایت در مقابل این گونه خشونت ها به چشم می خورد که البته اشاره خواهیم کرد که این گونه دخالتهای انسان دوستانه نمی تواند عاملی برای جلوگیری و عدم جرم انگاری خشونت علیه زنان تلقی شود.
سازمان بهداشت جهانی در اولین مطالعه خود درباره خشونت علیه زنان نتیجه گرفته است که در هر 18 ثانیه یک زن مورد حمله یا بدرفتاری قرار می گیرد. حتی باردار بودن، زنان را از خشونت مردان مصون نمی دارد. 30 تا 35 درصد زنان آمریکایی مورد آزار جسمی شوهرانشان قرار می گیرند و 15 تا 25 درصد آنها به هنگام بارداری نیز مورد ضرب و شتم قرار می گیرند. همچنین از هر 10 قربانی زن سه نفر توسط شوهر یا سایر مردان کشته شده است. در شیلی 63 درصد زنان مورد آزار جسمی قرار می گیرند. 41 درصد زنان هند بر اثر آزار جسمی همسران خود دست به خودکشی می زنند. در بنگلادش بیش از 50 درصد قتل ها ناشی از خشونت مردان است. متأسفانه در مورد ایران هرگز آمار درست و مشخصی در مورد خشونتی که در خانه بر زنان اعمال می شود منتشر نشده است.
در مجموع عوامل مثبتی که منجر به خشونت علیه زنان می شود را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد.عوامل مرتبط با تبهکاران و عوامل مربوط به قربانیان.اما گذشته از بحث پرداختن به عوامل و ریشه هایی که باعث خشونت جنسی علیه زنان می شود جرم انگاری این گونه از خشونت در قوانین ایران ضروری به نظر می رسد.اما برای ورود به بحث ابتدا باید تعریفی از خشونت جنسی علیه زنان ارائه داد.خشونت جنسی علیه زنان چیست؟آیا تعریف و مصادیق خشونت علیه زنان در جامعه ایران با آنچه مثلا در یک جامعه اروپایی وجود دارد متفاوت است.؟

مطلب مرتبط :   منبع مقاله با موضوع مفهوم ارزش افزوده

Close Menu