منبع مقاله درمورد نیروهای خارجی

منبع مقاله درمورد نیروهای خارجی

دانلود پایان نامه

صحبت‌های عباس رمضانی، نوچه طیب، سام فال، دیپلمات بریتانیایی، تصویر رمضانی و طیب  

پیش‌فرض:
سلطنت مشروطه که در آن شاه فقط نماد وحدت ملی بهترین حکومت در جامعه ایران است.
شاه از جایگاه و مقامی برخوردار است که نباید به وی توهین کرد، حتی اگر در اداره مملکت ناتوان باشد.
دلالت‌های ضمنی:
تداعی:
شاه در اواخر سلطنت خود در برخورد با انقلابیون دچار تردید و سردرگمی شده بود.
تلقین:
با گرهزدن نام طیب -که با قیام 15 خرداد و حمایت از نهضت امام خمینی(ره) پیوند خورده و اعدام شد- به اعتراضات زمان مصدق و کودتای 28 مرداد، تلاش شده تا از وجهه او و حمایتش از قیام امام خمینی(ره) کاسته شود.
ناتوانی و بی‌تجربگی شاه در تأمین منافع دوستداران انگلیسی‌ها، به آنها این اجازه را می‌داد که به شاه توهین کنند.
در متن از رشیدیان و بردارش که عناصری خودفروخته و جاسوس انگلیس‌ها بودند، با عناوینی احترام‌آمیز و قابل‌احترام یاد می‌شود.
اجماع:
متن با روبهروی هم قرار دادن شاه و مصدق در نبرد قدرت، مصدق را حافظ منافع ملی و به‌تبع آن، شاه را ضد منافع ملی نشان می‌دهد. در واقع بهاری، کارگردان مستند، تأکید دارد که منافع ملی تنها با ملی‌گرایی تأمین خواهد شد و حتی شاه هم برای حفظ سلطنت خود از منافع ملی چشم می‌پوشد. توهینی را هم که از زبان «فال»، دیپلمات سابق انگلیسی به شاه می‌شود، باید در همین راستا دانست. همچنین با ترسو و ناتوان خواندن شاه به‌عنوان رهبر کشور، لزوم دخالت نیروهای خارجی با توجه به مقدمه‌چینی‌های قبلی در مورد نفوذ روزافزون کمونیسم و حزب توده کاملاً توجیه‌پذیر و منطقی می‌نماید.
گزاره‌های اساسی:
مصدق به دنبال محدود کردن قدرت شاه بوده و این تلاش مصدق به مذاق هواداران شاه خوشایند نبود.
شاه جرئت و جسارت لازم را برای اقدام علیه مصدق را نداشت.
این ناتوانی و سردرگمی شاه از سوی مأموران و جاسوسان انگلیسی مورد تمسخر و توهین بود که به وی پدرسوخته می‌گفتند.
5-1-2-4- مضمون پنجم: قیام 30 تیر 1331
زمان: 22:30 – 28:45
مصدق به جدایی دین از سیاست اعتقاد داشت. اما اتحادش با آیت‌الله کاشانی روحانی مخالف بریتانیا یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت او در میان عامه مردم بود. آیت‌الله کاشانی مردم را به شرکت در تظاهرات در حمایت از مصدق تشویق کرد و به آن‌ها گفت که پشتیبانی از جنبش ملی کردن نفت وظیفه‌ای شرعی است.
محمود کاشانی، فرزند کاشانی: افکار و اندیشه‌ی آیت‌الله کاشانی از حکومت اسلامی این بود که باید حاکمیت ملی در اختیار مردم ایران قرار گیرد. بیگانگان بر کشور مسلط نباشند و از طرفی باید موازین اخلاقی انسانی در جامعه برپا شود.
اکثریت قریب به‌اتفاق رهبران بانفوذ شیعه در آن زمان مخالف دخالت دین در سیاست بودند و از همین رو با آیت‌الله کاشانی همراهی نمی‌کردند. در آن زمان روحانیت شاه را حافظ مبانی اسلام در ایران می‌دانست و مراجع وقت با شاه رابطه‌ی خوبی داشتند و او نفوذ و اقتدار آن‌ها را تضمین می‌کرد. ترس مشترک از کمونیسم هم این روابط را مستحکم‌تر می‌کرد.
بسیاری از طرفداران محمدرضا شاه به‌خصوص نظامیان معتقد بودند که مصدق قصد سرنگونی رژیم سلطنتی و تشکیل یک نظام جمهوری را دارد. در تیرماه 1331 مصدق از شاه درخواست کرد که سرپرستی وزارت دفاع را در اختیار او بگذارد. کاری که مطابق قانون اساسی کشور بود. اما شاه بنا بر وصیت پدرش که با کودتا روی کار آمده بود از انجام آن سر باز زد.
عزت‌الله سحابی، سیاستمدار ملی‌گرا: شاه به‌شدت با این مخالفت کرد. مصدق هم گفت یا شما با این کار موافقت می‌کنید یا اگر موافقت نکنید من دیگر معذورم. این بود که شاه گفت نه موافقت نمی‌کنم و مصدق استعفا داد.
پس از استعفای مصدق شاه احمد قوام را به نخست‌وزیری برگزید. قوام یکی از باتجربه‌ترین سیاست‌مداران ایرانی بود. قوام موضع تسلیم‌ناپذیر مصدق در مذاکرات نفت را مصیبت‌بار می‌دانست و معتقد به راه‌حلی سیاسی برای این بحران بود. قوام در دولت قبلی‌اش کاشانی را تبعید کرده بود و هیچ علاقه‌ای به دخالت روحانیون در قدرت نداشت. کاشانی قوام را دشمن دین خواند و از شاه خواست او را برکنار کند.

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد رایگان درباره قوانین و مقررات خاص

بستن منو