منبع مقاله درباره مدیریت هنری

منبع مقاله درباره مدیریت هنری

دانلود پایان نامه

1- اصول گزینش اتفاقی  

2- استفاده از عناصر موقتی و دورریز
3- کاربرد حروف چاپی سریف (فتوپلاس) متراکم، ضخیم، درشت و سیاه
4- ترکیب‌بندی نامتقارن
5- تأکید بر رنگ‌های نافذی چون قرمز
6- خلاقیت در ابداع کلاژها و فتومونتاژها
7- ابداع قلم‌های جدید طراحی حروف
8- تجربه در زمینه صفحه‌آرایی
9- طرد قراردادهای سنتی از پیش تعیین شده و امکان آزادی عمل بیشتر در خلق اثر هنری
از مجلات مشهوری که به معرفی هنرمندان پیشرو چون هانس آرپ، تئووان دوزبرگ و اِل لیسیتیزکی پرداخت، مجله معروف مِرتِز به سرپرستی شویترز بود که تا سال 1932 بالغ بر 24 شماره از آن منتشر شد. مِرتِز شماره‌ی یازده، دربرگیرنده‌ی مقالاتی در مورد طراحی حروف در تبلیغات بود. شویترز به همراهی چیکولد و دیگران، حلقه‌ی طراحان حروف نوین تبلیغات را درسال 1927 تشکیل داد. چیکولد خود به تنهایی نخستین کتاب خویش را با عنوان طراحی حروف نوین که مروج اهمیت اصول حروف چینی نامتقارن بود، در سال 1928 منتشر کرد. متعاقب این کتاب، دو کتاب مفید راهنمای طراحی حروف را نیز تهیه کرده و ایده‌های طراحی حروف خویش را در اختیار چاپگران و حروف‌چینان قرار داد. او همچنین قواعد حروف‌چینی پنگوئن و حروف چینی سابسون را که اولین حروف چاپی برای لینوتایپ، مونوتایپ و حروف‌چینی دستی بود، طراحی نمود.
«از طراحان برجسته‌ای که از فتومونتاژ به عنوان سلاحی برای هجوِ نازیها استفاده می‌کرد، هارتفیلد بود. وی در سِمتِ مدیریت هنری، چندین طرح جلد کتاب را با ترکیب طراحی حروف جذاب و عکس‌های تکان دهنده، خلق کرد.» (وایزابل، 1380، ص 48، 79 و 120).
«ویلند هرسفلد برادر جوان‌تر هرتفیلد شاعر، منتقد و ناشر مجله‌ی نئو یوگند بود و هرتفیلد طراحی این مجله را به عهده داشت. ویلند پس از آن که در سال 1914 به خاطر نشر ادبیات کمونیستی زندانی شد، انتشارات مالیک ورلاگ را به راه انداخت که یک انتشارات پیشتاز جنبش دادا بود و در زمینه‌ی تبلیغات سیاسی جناح چپ و انتشار ادبیات پیشرو فعالیت می‌کرد. گئورگه گرس، نقاش و هنرمند گرافیک، همکاری نزدیکی با برادران هرسفلد داشت. قلم گزنده‌ی وی با هجو و کاریکاتور به جامعه‌ی فاسد حمله می‌کرد. او طرفدار جامعه‌ی بی‌طبقه بود و طرح‌هایش بیانگر خشمی متراکم در میثاق‌های عمیق سیاسی، علیه چیزی بود که وی آن را پوسیده و فاسد می‌دانست.» (بی. مگز؛ فراست؛ نوری؛ 1384؛ ص 290)
به همین نحو سایر هنرمندان دادا هر یک نقشی اساسی در پیشبرد این جنبش، ایفا نمودند و نظریات جدیدی در عرصه‌ی گرافیک، به خصوص مبحث طراحی حروف و استفاده‌ی خلاقانه و طرد سنت‌ها ابراز کردند.
هنرمندان دادا

مطلب مرتبط :   منبع مقاله درموردمصرف کنندگان، مصرف کننده، مصرف کننده، یکپارچه سازی

بستن منو