منبع مقاله درباره سازمان کنفرانس اسلامی

منبع مقاله درباره سازمان کنفرانس اسلامی

دانلود پایان نامه

 عراق، یمن و سومالی که هر سه از اعضای قدیمی اتحادیه عرب‏اند و یا افغانستان و پاکستان که هر دو از اعضای سازمان همکاری اقتصادی (اکو) می‌باشند، به دلیل بی‌ثباتی سیاسی نمی‌توانند در مسیر همگرایی این دو اتحادیه گام بردارند.
 4-24- استعمار خارجی  

بسیارى از کشـورهاى اسـلامى به لحـاظ ژئـوپلیتیکى از اهمیت زیادی برخـوردارند. تعدادی از آن‌ها مانند ترکیه، یمن، سومالی، اندونزی، مالزی، مراکش، مصر، عمان و ج.ا.ایران بر آبراه‏هـاى مهم بین‏المللى تسلط دارند. برخى مانند آذربایجان، ترکمنستان، الجزایر، نیجریه، لیبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای ذخایر عظیم نفت و گازند و استعداد تبدیل شدن به بازار کالاها و خدمات کشورهاى صنعتى و پیشرفته را دارند و برخى دیگر نیز مانند عربستان، ترکیه، عراق، مصر، مالزی، اندونزی و ج.ا.ایران به دلیل واقع شدن مراکز زیارتى و سیاحتى در آن‌ها اهمیت پیدا کرده‏اند. تمامى این عوامل باعث گردیده تا قدرت‏هاى استعماری در این کشورها منافعى را براى خود جستجو کنند.
 از دلایل دیگرى که براى مداخله قدرت‌های استعماری در کشورهاى اسلامى وجود دارد، ضعف فرهنگی و ایدئولوژیکى، خودباختگى نخبگان فکرى و سیاسى آن‌ها در برابر فرهنگ‏ها و ایدئولوژى‏های وارداتى و همچنین، ضعف سیاسى، اقتصادى و نظامى این کشورهاست. قدرت‏هاى استعماری با استفاده از این فرصت توانسته‏اند کشورهاى اسلامى را تحت تأثیر خود قرار دهند و در میان آن‌ها نفوذ کنند و به این ترتیب، کنترل جریانات سیاسى و تحولات اساسى جهان اسلام را در دست بگیرند.
 اما نفوذ قدرت‏هاى فرامنطقه‏اى در کشورهاى اسلامى، بیش از هر چیز تأثیر خود را در رقابت‏هاى منطقه‏اى نشان داده است. در واقع، قدرت‏هاى استعماری نقش عمده‏اى را در ایجاد اختلاف و طولانى کردن یا پایان دادن به آن در کشورهاى اسلامى بازى کرده‏اند. در رقابت میان کشورهای اسلامی در زمان جنگ سرد، دست‏کم، یکی از دو ابرقدرت حامی یکی از دو طرف منازعه بود، مانند نزاع اعراب و رژیم صهیونیستی که شوروى از اعراب و آمریکا از رژیم صهیونیستی حمایت مى‏کرد. در جنگ تحمیلى عراق ضد ایران، دو ابرقدرت استثنائاً در کنار هم قرار گرفتند و هر دو از یک طرف جنگ، یعنى عراق، حمایت کردند و ایران اسلامى به‌عنوان یک قدرت مستقل منطقه‏اى در برابر مجموعه آن‌ها قرار گرفت.
 با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، آمریکا تلاش کرد تا به‏تنهایی رهبری جهان را برعهده بگیرد. در واقع، حذف شوروی از رقابت‌های جهانی و مسابقات تسلیحاتی، راه نفوذ و مداخله آمریکا در کشورهای اسلامی را بیش‏ازپیش هموار کرد. آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم، عراق و افغانستان را مورد حمله نظامی قرار داد و خاک آن‌ها را اشغال کرد و با استفاده از چالش‌های جهان اسلام، زمینه بی‌اعتمادی و تحریک کشورهای اسلامی ضد یکدیگر را فراهم کرد، عاملی که همواره مانع از شکل‌گیری یا رشد همگرایی در میان کشورهای اسلامی بوده است.
 4-25- صهیونیسم
قدرت‏هاى استعمارى که در سده‏هاى گذشته با فناورى‏هاى پیشرفته و تهاجم فرهنگى بر جهان اسلام سیطره پیدا کرده بودند، با خلق یک مکتب نوظهور به نام «صهیونیسم»، جنگى فرسایشى را بر ملت‏هاى مسلمان تحمیل کردند. در واقع، اشغال فلسطین توطئه مشترک جمعى از پیروان مسیحیت و یهودیت در سده‏هاى اخیر بود که به دست صهیونیست‏ها صورت گرفت (ولایتی، 1376: 7-5). آنان مسلمانان را تهدیدی برای غرب می‌دانستند و از‌این‌‌رو، در صدد تحریک احساسات دینی و مذهبی یهودیان برآمدند تا آنان را در برابر مسلمانان قرار دهند. رویارویی صهیونیست‌ها و مسلمانان فلسطین، زمینه اختلاف و تفرقه میان کشورهای اسلامی را فراهم کرد و در نتیجه، قدرت جهان اسلام را کاهش داد. همین امر سبب گردید تا موضوع فلسطین به‌عنوان مهم‌ترین عامل اختلاف میان کشورهای عضو اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی، مانع از تحقق هرگونه طرح‌ همگرایی در میان آن‌ها گردد.
 به‌طور کلی، صهیونیسم، به‏مثابه ابزار استعمار غرب، تلاش مى‏کند تا در جهان اسلام با استفاده از سیاست «تفرقه‌انداز و حکومت کن»، جنبش‏هاى اسلامى و عربى را متلاشى کند. این سیاست به صهیونیست‏ها این امکان را مى‏دهد تا با دامن زدن به فرقه‏گرایى و تقسیم سرزمین‏هاى اسلامى، به اهداف و مطامع توسعه‏طلبانه خود در جهان اسلام دست یابند. (مقتدر، 1370، 82-74).
فصل پنجم
تجزیه و تحلیل، ارزیابی فرضیه و
نتیجه گیری

مطلب مرتبط :   پایان نامه با موضوع عوامل بازدارنده

5-1- مقدمه
همانطور که در فصول گذشته بیان شد امروزه منطقه گرایی و همکاری های منطقه ای از اهمیت خاصی برخوردار است و کمتر کشوری را در جهان می توان یافت که عضوی از یک سازمان منطقه ای نباشد و یا در این اندیشه نباشد که با همکاری کشورهای مجاور خود یک سازمان منطقه ای را تشکیل دهد. علت این مساله هم روشن است. امروزه در فضای جهانی شدن اقتصاد کشورها بدون همکاری منطقه ای به تنهایی این توانایی را ندارند که در یک رقابت جهانی فشرده موفق گردند و طبیعتا کشورها در یک همگرایی منطقه ای می توانند با مناطق دیگر رقابت کرده و علاوه بر آن از امکانات یکدیگر بهره مند گردند.
بعلاوه کشوری که از این همگرایی منطقه ای کنار بماند در صحنه منطقه و نظام بین الملل حضور کمرنگی خواهد داشت و به تدریج منزوی خواهد شد قدرت‌های جهانی که با ظرفیت‌ها و قابلیت های ژئوپلتیک ایران آشنا بودند، از پیروزی انقلاب اسلامی به وحشت افتاده، تمام قوای خود را برای شکست این انقلاب و فرو ریختن نظام سیاسی دینی و انقلابی دینی و انقلابی برخاسته از آن بسیج کردند. قدرت های جهانی و خصوصاً دو ابرقدرت شرق و غرب، به خوبی دریافته بودند که جمهوری اسلامی با شعارهای آرمان‌گرایانه انقلابی در صورت تثبیت و تحکیم پایه‌های خود، با بهره‌گیری از موقعیت ممتاز ژئوپلتیک ایران و محیط جغرافیایی ،منابع انرژی وژئوکالچر برتر آن در منطقه راهبردی غرب آسیا، می‌تواند علاوه بر تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای تعیین کننده، به یک قدرت بین المللی تبدیل شود. در این فصل ما به نتیجه گیری ، ،ارزیابی فرضیه و ارائه راهکار مناسب می پردازیم.
5-2- ارزیابی فرضیه تحقیق
آنچه که در این تحقیق مورد تحلیل قرار گرفت پیرامون این سؤالات بود که 1- آیاموقعیت جغرافیایی ایران می تواند بر نقش آفرینی منطقه ای ایران در غرب آسیا موثر باشد؟
2- آیا منابع انرژی و ویژ گی ژئو کالچرمی تواند بر نقش آفرینی ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه بر منطقه گرایی درغرب آسیا مؤثر باشد؟
بدون شک کشورهای درحال توسعه در سیاست های منطقه ای کشورهای توسعه یافته مورد توجه قرار گرفته اند. ظهور سه قدرت منطقه ای اروپا، امریکای شمالی و شرق و جنوب شرق آسیا نشان از رقابت های جهانی با ماهیت اقتصادی و فنی بین اتحادیه های منطقه ای دارد. هریک از کشورهای قدرتمند منطقه ای سعی دارند با ایجاد تشکیلات قوی اقتصادی منطقه ای که در آن کشورهای در حال توسعه به عنوان منابع تکمیل کننده حضور دارند به رقابت با دیگر اتحادیه ها بپردازند. البته شرط اصلی تقویت فضای همکاری منطقه ای تغییر ذهنیات سیاستمداران کشورهای درحال توسعه از نگاه امنیتی و تهدید محور به نگاه اقتصادی و فرصت محور، اجماع نخبگان فکری و ابزاری برای طی کردن این فرایند، تقویت دیپلماسی عمومی بین کشور های منطقه، تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی بین کشورهای منطقه، سیاست های جذب توریسم در بین کشورهای منطقه و فرهنگ سازی در زمینه ار تباط مثبت بین مردم کشورهای منطقه ودر نهایت تلاش برای تقویت این مفهوم که همکاری های کشور های منطقه در راستای منافع همه کشورهای ذینفع دران منطقه است. این امر نیازمند نظریه پردازان جدیدی است که بتوانند با عنایت به شرایط کشورهای درحال توسعه و با نگاه به تجربیات کشورهای توسعه یافته اقدام به پردازش نظریات جدیدی در این حوزه بنمایند.ایران نیز به دلیل دارا بودن موقعیت برترجغرافیایی،ژئوکالچر و منابع انرژی می تواند با برنامه ریزی و استفاده از عوامل فوق به قدرت برتر منطقه تبدیل شود. برای پاسخ به سوال مطرح شده فرضیه هایی مطرح شده است.
5-2-1- ارزیابی فرضیه اول:

مطلب مرتبط :   منبع مقاله درباره روزنامه اطلاعات

بستن منو