منبع مقاله درباره توسعه میادین نفت و گاز

منبع مقاله درباره توسعه میادین نفت و گاز

دانلود پایان نامه

7-با توجه به حضور قومیتهای مختلف در دو سوی مرزهای شمالی جمهوری اسلامی ایران، حضور ایالات متحده آمریکا می تواند تهدیدی بالقوه برای بروز و ظهور بحرانهای قومیتی باشد.   

رویا رویی مستقیم با نقش آفرینی ایران در منطقه خزر و آسیای مرکزی که به گونه ای آشکار و قاطع از سوی ایالات متحده آمریکا اعلام و پیگیری می شود، تکیه بر این اندیشه دارد که ایده درگیری ایران در امور خزر، منطقه ای که ایران در آن حضور جغرافیایی دارد مورد علاقه آن قدرت و متحدینش نیست. افزون بر این، ژئوپلیتیک آمریکایی منحرف ساختن صدور نفت و گاز آسیای مرکزی از مسیر طبیعی اش، بی گمان تنها از سوی ایده سود رساندن به ترکیه دیکته می شود و اینکه از این طریق بتوان به گونه ای کنترل بر خطوط لوله برقرار کرد تا این کنترل در آینده به عنوان اهرمی در خدمت سیاست های منطقه ای ایالات متحده و یاران منطقه ای او قرار گیرد. 
انگیزه دیگر در این استراتژی، این گمان آمریکایی است که تامین کننده انرژی قرن بیست و یکم؛ یعنی خلیج فارس و دریای خزر، امکان بازی کردن نقش عمده ژئوپلیتیک جهانی قرن بیست و یکم را در اختیار ایران خواهد گذارد که باید از آن جلوگیری شود تا امنیت جهانی مورد تفسیر ویژه ایالات متحده ایالات متحده آمریکا حفظ شود. شایان توجه است که ایالات متحده آمریکا در راستای کوششهایش به منظور تحقق بخشیدن به نظام نوین جهانی خود و ایجاد کنترل بر این نظام، ایجاد کنترل بر منابع نفتی در این نظام در دو منطقه خلیج فارس و دریای خزر را در اولویت اول اهمیت قرار می دهد. در حالیکه ایالات متحده توانسته است در خلیج فارس حضور چشمگیری پیدا کند، می کوشد پای ناتو را به دریای خزر بکشاند و دست شرکت های نفتی و گازی آمریکایی را در اکتشاف و استخراج و صدور منابع کمیاب انرژی باز نگاه دارد و از این راه ادعای داشتن منافع واقعی در منطقه را مطرح نماید. 
به هرحال سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا جهت جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه را می توان در موارد ذیل بیان نمود: 
1- تخریب چهره نظام ایران در نزد ملل منطقه. 
2- جلوگیری از همکاریهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای آسیایی مرکزی و قفقاز با ایران. 
3- تلاش برای ارائه مدل و الگوی مورد نظر ایالات متحده آمریکا برای کشورهای منطقه. 
4- مخالفت با عبور خطوط لوله انتقال انرژی حوزه دریای خزر از ایران به بازارهای جهانی . 
در واقع ایالات متحده آمریکا با حضور در منطقه حساس و استراتژیک آسیای مرکزی و قفقاز، در قالب ناتو با قرار دادهای اقتصادی و سیاسی، قصد دارد بر این منطقه غنی مسلط شود و علاوه بر بهره گیری اقتصادی همزمان ایران، روسیه و چین را مهار کند. حضور ناوهای جنگی ایالات متحده آمریکا و ناتو در دریای خزر به بهانه های گوناگون از جمله حراست از لوله های نفت و گاز به طور مستقیم امنیت ملی ما را با خطر مواجه خواهد کرد. 
پس می‌توان گفت یک پایه اساسی سیاست ایالات متحده آمریکا در منطقه خزر محروم کردن و دور نگه داشتن ایران از ایفای نقش در توسعه منابع نفت وگاز کشورهای همسایه بوده است. بدون تردید اگر ایالات متحده بتواند به سیاست انزوای ایران و محدودیت روسیه جامه عمل بپوشاند، خواهد توانست از طریق توسعه میادین نفت و گاز منطقه خزر سود کلانی به دست آورد. تحقق چنین امری باعث تنوع منابع تهیه انرژی ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای صنعتی خواهد شد و حتی امنیت انرژی آنها را تقویت خواهد کرد. 
4-4- آثار تحریم‎های اقتصادی آمریکا بر ایران و آمریکا
روسای جمهور آمریکا و مقامات کنگره این کشور، تحریم‎های اقتصادی را وسیله‎ای می‎دانند که از آن می‎توان برای دستیابی به اهداف خاص بین‎المللی استفاده کرد ودر عین حال با این روش از درگیری‎های نظامی نیز خودداری به عمل آورد. در مقایسه با استفاده از نیروی نظامی و عدم اختصاص بودجه کلان به درگیری‎های نظامی از دیدگاه این دولتمردان، تحریم توانسته وسیله موفقی برای رسیدن به اهداف خاص باشد. تحریم‎های اقتصادی یک جانبه به طور تغییرناپذیری بر یک کشور اعمال می‎شود. از میان آنها، برای مثال، می‎توان به چند نمونه اشاره کرد که آمریکا به بهانه آنها کشوری را مورد تحریم قرار داده است :
نقض حقوق بشر، گسترش سلاح‎های هسته‎ای و بیولوژیکی و حمایت از تروریسم و همچنین اقدام به نظامی‎گری غیرقانونی، مخالفت و ضدیت با ابتکارات سیاسی، تجاری و مالی آمریکا و علاوه بر آن نقض سیاست‎های به کار گرفته شده توسط آمریکا از جمله مواردی هستند که ایالات متحده به بهانه آنها کشورهای دیگر را مورد تحریم قرار داده است.
آمریکا با اعمال تحریم اقتصادی قصد دارد نوعی زنگ خطر را که نشان‏دهنده نارضایتی آن نسبت به نوع اداره حکومت یک کشور خاص است برای آنها به صدا در آورد و با به کار انداختن نیروهای خود این سیاست را که باعث نارضایتی‎اش شده تغییر دهد.
آمریکا تاکنون از طیف وسیعی از سیاست‎های تحریم استفاده کرده که از میان آنها می‎توان به تحریم کلی یا جزیی صادرات به یک کشور و همچنین به ممنوعیت واردات به طور کلی یا جزئی از کشور مذکور، اشاره کرد. به علاوه، این طیف می‎تواند از مسدود کردن سرمایه‎های نقدی وغیرنقدی آن کشور در آمریکا و نیز ممنوعیت سفر شهروندان آمریکایی به هر طریق ممکن به کشور مذکور را شامل شود.
تاکنون آمریکا هر گاه خواسته است تحریم‎های خود را به یک کشور اعمال کند، با تحمیل نظر خود به سازمان‎های بین‎المللی مانند بانک جهانی و همچنین سازمان‎های منطقه‎ای مانند بانک توسعه آمریکایی، از آنها می‎خواهد تا روابط خود را به طور گسترده با کشور مورد تحریم کاهش دهند و یا حتی قطع نمایند. آمریکا حتی سعی کرده است تا با گسترش حوزه تحریم‎های خود، همکاری کشورهای دیگر را نیز با کشور مورد تحریم کاهش دهد یا قطع نماید و همچنین با تشویق کشورهای دیگر از آنها می‎خواهد تا خط‎مشی کشورهای خود را با سیاست‎های آمریکا منطبق کنند.
فرض بر این است که تحریم‎های اقتصادی موجب می‎شوند تا کشور هدف در زمانی خاص بالاخره خواسته‎های آمریکا را برآورده کند. این تصور نیز وجود دارد که تحریم‎های اقتصادی آمریکا به سرعت بارسنگینی را بر دوش کشور هدف وارد می‏نماید و با سخت کردن شرایط زندگی، اوضاع را برای شهروندان آن کشور غیرقابل تحمل می‏سازد. این زمان، زمانی است که سردمداران آن کشور بامشاهده نارضایتی عمومی که خود تهدیدی علیه آنها محسوب می‎شود، مجبور می‎شوند سیاست‎های خود را با سیاست‎های آمریکا تطبیق دهند و چنانچه این کار را انجام ندهند، ممکن است حکومت آنها سقوط کند و حکومتی بر سر کار آید که موافق با سیاست‎های آمریکا عمل نماید. گاهی نیز آمریکا با تحت نفوذ قرار دادن یکی از شخصیت‎های مهم مملکتی آن کشور سعی می‎کند به هدف خود برسد که البته این روش در تحریم‎های اقتصادی تقریباً نادر است، چون معمولاً به نتیجه سریع نمی‎رسد.
احتمال وارد آمدن ضربه مهم اقتصادی ‎به کشوری که مورد تحریم قرار می‎گیرد به چند عامل بستگی دارد :
1) ویژگی‎های اقتصادی و مالی آن کشور
2) روابط اقتصادی و مالی موجود بین آن کشور و آمریکا در زمان مذکور
3) شرایط و اوضاع کلان اقتصاد جهانی .

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع آیات الاحکام

بستن منو