منبع مقاله درباره بحران های منطقه ای

منبع مقاله درباره بحران های منطقه ای

دانلود پایان نامه

– درخواست ملتمسانه آمریکا از ایران به منظور مداخله درحل مناقشات منطقه ای بخصوص در عراق و افغانستان، آمریکا که بعداز حادثه یازده سپتامبر خواستار سرنگونی نظام اسلامی بود با اذعان به نقش موثر ایران، حاکمان این کشور را وادار کرد از ایران درخواست کمک کنند.  

– به دست آوری تکنولوژی هسته ای توسط جوانان برومندایران و ورود ایران به جمع قدرت های هسته ای جهان
– به بن بست رسیدن غرب و آمریکا در اجرای سیاست های منطقه ای و کاهش قدرت تاثیرگذاری آمریکا در منطقه و جهان با شکست های پیوسته خود در سیاست های منطقه ای و مقابله با ایران قدرتمند
– علاقه شدید کشورهای جهان و منطقه در جهت ارتقای مناسبات منطقه ای و جهانی با ایران علی رغم فشارهای همه جانبه غرب این عوامل و دیگر عوامل درحال حاضر ایران را بعنوان تنها قدرت در منطقه و تاثیرگذار قرار داده حال که آمریکا و هم پیمانان او علی رغم اقدامات خصمانه و شکست پیاپی آبروی خود را در خطر می بینند سعی دارند با هیاهو و جنجال و جنگ روانی بخصوص در مسائل هسته ای شکست خود را کتمان نمایند که این قبیل حرکات و اقدامات را جز فرار به جلو چیز دیگری نمی توان ارزیابی نمود. آنها چاره ای جز کنار گذاشتن خصومت و دشمنی با ایران ندارند نصیحت ملت ایران به آنان این است که با درس گیری از گذشته و بیادآوری شجاعت و ایستادگی ملت ایران با دوری از هرگونه خصومت با پیشگیری مناسبات دوستانه این قدر برای خود و منطقه مشکل ایجاد نکنند و یقین بدانند با اینگونه اقدامات مفتضحانه و نخ نما شده خود از قبیل محاصره اقتصادی و تهدید و جنگ روانی و تهدیدات نظامی ملت بزرگ ایران ره به جایی نخواهند برد و ملت ایران دراین 30 سال تمام این اقدامات را تجربه و بامقاومت خود آن را به سخره گرفته است لذا با درس گیری از گذشته از خواب سلطه بر ایران و منطقه و جهان بیدار شوند. آنان باید بفهمند که عمر استکبار و سلطه گری به پایان رسیده در زمانی که پایه های به ظاهر مستحکم ابر قدرت شوروی فرو ریخت، شماره معکوس فروپاشی و افول غرب و دموکراسی غربی آغاز شد. تمام قرائن و شواهد نشان از آن دارد که عمر مستکبران و لیبرالیسم غرب به افول خود نزدیک شده است و این جنجال ها و سروصداها جز دست و پا زدن برای نجات خود از گرداب سقوط چیز دیگری نیست، جهان آینده جهان ملتها و جهان دین و معرفت و خدامحوری است.
در پایان به مسئولان و دست اندرکاران نظام و سیاست گذاران یادآور می شویم که با آگاهی بیشتر از اوضاع کنونی با تدبیر و دور اندیشی کوچکترین هراس از جنجال های استکبار نداشته باشند و در مقاومت برابر غرب و خواسته های نامشروع آنان از خود سستی نشان ندهند چرا که با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی ایران بیش از آنکه ما نیازمند غرب باشیم آنان نیازمند ایران هستند. دولتمردان ایران با توجه به موارد ذیل در جهت حفظ جایگاه و موقعیت ایران بیش از گذشته تلاش و کوشش نمایند.
اولین مسئله که همیشه و در همه حال باید بدان توجه ویژه داشته باشند حرکت در مسیر اهداف والای انقلاب اسلامی
2- توجه ویژه به عدالت اجتماعی بعنوان بزرگترین و مهمترین هدف انقلاب اسلامی
3- دوری از هرگونه تفرقه و رعایت وحدت در جامعه بخصوص میان مسئولین به منظور جلوگیری از رخنه دشمنان در میان ملت و ارکان نظام
4- ارائه طرح های کارشناسانه جهت حل بحران های منطقه ای
5- به کارگیری دیپلماسی قوی در جهت همگرایی منطقه ای با حفظ شعارهای محوری انقلاب با نگرش به عزت، حکمت و مصلحت
6-ارتقای مناسبات در ابعاد منطقه ای و جهانی به جهت دارا بودن زمینه های بالقوه و بالفعل در منطقه از نظر موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی جهانی (بحری و بری)
7- توجه ویژه به زیرساختارهای اقتصادی و فرهنگی کشور و توجه به تولید علم و فن آوری
8- گسترش روابط سیاسی- اقتصادی- فرهنگی با تمام کشورها و مجامع بین المللی با رعایت اصول اساسی و حیاتی کشور و نظام
9-فراهم نمودن زمینه های سرمایه گذاری در کشور با هموار نمودن زمینه های سرمایه گذاری داخلی و خارجی با مشارکت آحاد جامعه خواهیم توانست از این موقعیت پیش آمده جهت حفظ و ارتقاء جایگاه منطقه ای و جهانی به عنوان قدرت منطقه ای در جهان ایفای نقش نماییم. (سایت باشگاه اندیشه)
4-8-دلایل اهمیت ژئواستراتژیک ایران در قرن 21 (هارتلند انرژی)
موقعیت جغرافیایی که نحوه قرارگرفتن یک نقطه روی کره زمین را مشخص می کند در سرنوشت یک کشور و مردم آن نقش بسزایی را ایفا می کند. اهمیت یک موقعیت جغرافیایی از لحاظ ژئوپولیتیکی(منطقه ای) و یا اهمیت یک موقعیت جغرافیایی از لحاظ ژئواستراتژیکی(جهانی) می تواند بسیار موثر و در سرنوشت سیاسی و اقتصادی آن کشور باشد. مناطق زیادی در دنیا قرار دارند که از لحاظ منطقه ای حائز اهمیت هستند اما نقاطی که در دنیا اهمیت آنها بعد جهانی داشته باشد کم هستند و در واقع آن مناطق نقش بسیار حساسی برای دنیا دارند و در استراتژی های جهانی نقش مهمی را ایفا می نمایند. موقعیت جغرافیایی ایران در قرن 21 دارای بعد جهانی می باشد و لازم است بدانیم که دلایل این اهمیت چیست تا با دانستن نقاط ضعف و قوت آن در جهت اعتلای کشور و مردم همت گماریم.
1-واقع شدن در هارتلند انرژی جهان بر طبق نظریه جفری کمپ (بیضی استراتژیک) در بین دو حوزه انرژی خلیج فارس و دریای مازندران (خزر)
2-تسلط برخلیج فارس با بیشترین طول ساحلی و تسلط بر نقاط حساس آن (جزایر سه گانه) و تسلط برتنگه هرمز که در واقع شاهراه حیاتی انرژی در جهان است.
3-واقع شدن در هلال خصیب و واقع شدن در قوس هلال بحران.
4-از لحاظ نظامی هم می تواند مکمل استراتژی بحری باشد و هم مکمل استراتژی بری باشد ودر واقع هم نیروهای مسلح آن هم آب پایه هستند و هم خشکی پایه هستند.
5-بزرگترین بازار مصرفی می باشد (که البته این یک نقطه ضعف برای کشور است اما از لحاظ کشورهای صنعتی یک امتیاز برای آن کشورهاست).

مطلب مرتبط :   مدیریت ارتباط با مشتریان

بستن منو