منبع تحقیق درمورد اصحاب پیامبر (ص)

منبع تحقیق درمورد اصحاب پیامبر (ص)

دانلود پایان نامه

قسم سوم؛درباره اشخاصی است که دوره جاهلیت و اسلام را درک کرده‏اند-چه زمان حضرت مسلمان شده باشند چه بعد از آن-اما نقلی بر صحابی بودن آنها و این که پیامبر (ص) را دیده‏اند، در دست نیست. اینان به اتفاق عالمان حدیث، از اصحاب پیامبر (ص) به شمار نمی‏آیند.  

قسم چهارم؛اختصاص به کسانی دارد که پیشینیان به غلط آنها را صحابی قلمداد کرده‏اند، در حالی که صحابی نیستند. ابن حجر این قسم را بسیار با اهمیت تلقی کرده و در آن نوعی ابتکار نشان داده است.
ابن حجر برای تدوین اصابه از منابع و دانش‌های متنوعی سود جسته است. پاره‏ای از این علوم عبارتند از:
کتب علوم قرآنی و تفسیر، حدیث، فقه و اصول، عقاید، اخلاق، سیره پیامبر (ص) ، مغازی، اخبار، تراجم، فتوح، تواریخ، عمومی، فضایل و مناقب و مثالب، رجال، اوایل، ادب و لغت و…
1.7.3.14. منتهی الامال (شیخ عباس قمی م. 1359ق)
شیخ عباس قمی معروف به محدث قمی از محدثان شیعی پرکار قرن چهاردهم هجری است. محدث قمی در سال ۱۲۹۴ ه‍.ق (۱۲۵۴ ه‍.ش) در قم متولد شد. در سن بیست و دو سالگی به نجف رفت و شش سال آنجا ماند. پس از آن دوباره به ایران برگشت و تا آخر عمر، یعنی تا شصت و پنج سالگی در قم درس خواند و درس داد. البته مدفن ایشان در نجف عراق در کنار بارگاه امیرالمؤمنین علی‌(علیه السلام) است.
منتهی الامال از جمله تألیفات شیخ عباس قمی است که درمورد تاریخ زندگی پیامبر اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل بیت(علیهم السلام) می‌باشد. این کتاب نثر روانی دارد. و به وقایع سال دوم هجری تا سال دهم پرداخته شده است .
مرحوم حاج شیخ عباس قمی در این کتاب با زبانی ساده و با استفاده از منابع معتبر به شرحی جامع امّا در عین حال خلاصه و موجز از زندگانی معصومین‌(علیهم السلام) پرداخته و بسیاری از مزایای شخصیت و معجزات و جنبه های رفتاری معصومین (علیهم السلام) در زندگانی را به تصویر قلم بر کاغذ آورده است.
باب اول : در تاریخ حضرت خاتم الانبیا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله)
باب دوم : در تاریخ حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
باب سوم : در تاریخ حضرت علی (علیه السلام) و ….
1.7.4. برخی از کتب لغت (عربی/ فارسی)
جهت تبیین وازگان مؤثر دردرک مفهوم هریک از شاخصه‌ها، به کتب لغت عربی وفارسی مراجعه شده است؛ که هریک از این کتاب‌ها دارای ویژگی‌هایی است که به برخی ازآن‌ها اشاره می‌شود.
1.7.4.4. المفردات فی غریب القرآن (راغب اصفهانی م. 502ق)
این کتاب، یک واژه نامۀ قرآنی است که توسط حسین بن محمد راغب اصفهانی تألیف شده است.
مفردات راغب بین آثار علوم قرآنی قرن چهارم تا ششم از جمله کتب مشهور و مطرحی است که در موضوع و زمان خود گوی سبقت را از دیگران ربوده است. وی با نگارش مفردات در جهت تبیین واژه های دشواریاب قرآن کریم و توضیح واژگان آیات الهی گامی بلند برگرفت.
این کتاب گاهی از تفسیر و تبیین اختصاری واژگان فراتر رفته و چهره ی تفسیری سودمند به خود گرفته است. او در نمودن معنای واژگان، افزون بر ریشه یابی ادبی و اشتقاقی آن، به آیات همگون توجّه می‌کند و از سنجش آیات با هم می‌کوشد تا به معنای واژه نزدیک شود.
راغب در مفردات به تألیفات پیشینیان عنایت ویژه‌ای نشان داده و از کتبی چون «المجمل فی اللغه (ابن فارس)، الشامل فی اللغه( ابومنصور جبان)، تهذیب الالفاظ (ابن سکیت)، معانی القرآن (فرّاء)، المسائل الحلبیات (ابوعلی فارسی)، معانی القرآن (زجاج)، العین (خلیل بن احمد)، تفسیر ابومسلم اصفهانی و… استفاده نموده است.
1.7.4.1. لسان‌العرب (ابن منظور م 711ق)
لسان العرب، لغت نامه‌ای ، به قلم ابن منظور محمدبن مکرم است. این کتاب، از حیث تفصیل و کثرت مواد لغات و فراوانی شواهد و توجیهات زبانی در میان قاموس‌های زبان عربی بی‌همتاست .
ابن منظور در این کتاب ، ریشه‌های لغات را به پیروی از جوهری بر پایۀ نظام قافیه، ترتیب داده است. بر حسب این نظام ، ملاک ترتیب الفبایی ریشه ها در مرتبۀ اول ، حرف پایانی است ، پس از آن حرف نخست و سرانجام حرف میانی است.
ابن منظور کتاب لسان العرب را بر مبنای لغت نامه های زیر نگاشته و آنها را اصول خمسه نامیده است :

مطلب مرتبط :   منبع پایان نامه ارشد با موضوع مبارزه با مواد مخدر

Close Menu