منبع تحقیق درباره 
کیفیت زندگی زنان-خرید و دانلود فایل

منبع تحقیق درباره کیفیت زندگی زنان-خرید و دانلود فایل

دانلود پایان نامه

بزرگترین گروه از بیماران سرطانی 22% را تشکیل می‎دهند و آنها نیاز دارند به اعضای تیم مراقیت‎های بهداشتی که به آنها در مقابله با بسیاری از چالش‎های در حال تحول کمک کنند که بتوانند با احترام و عزت زندگی کنند (والدیوز و همکاران، 2012). که مطالعه و بررسی این چالش‎ها و تاثیر آن‎ها بر متغیرهایی مانند سبک‎های مقابله، خودکارآمدی، تصویر بدنی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به این بیماری‎ها با شرایط استرس زا و تنیدگی‎ها ضروری می‎باشد.

لازاروس و فالکمن (1984، به نقل از صدوقی، تمنایی فر، 1388) اعتقاد دارند وقتی فرد بیماری مزمن را به عنوان پدیده‎ای تهدیدکننده ارزیابی می‎کند کوشش‎های مقابله‎ای او آغاز می‎شود. نوع مقابله‎ای که افراد به کار می‎برند باید با نوع موقعیتی که باآن مقابله می‎کنند تناسب داشته باشد تا بالاترین فایده را برای آنان به ارمغان بیاورد. کسانی که از نوع درست راهبردهای مقابله‎ای استفاده می‎کنند علائم اضطراب و افسردگی کمتری را تجربه می‎کنند و آزمودنی هایی که از نوع غلط راهبرد مقابله استفاده می‎کنند علائم بیشتری را تجربه می‎کنند (فورسیت، کمپاس، 1987، به نقل از صدوقی، تمنایی فر، 1388). لازاروس و فالکمن (1987)عقیده دارند ادراک خودکارآمدی منبع شخصی قدرتمندی در مقابله با استرس است. سودمندی خودکارآمدی در سرطان به طور گسترده‎ای مستند است (هاس، 2005، لو و همکاران2001). به گفته بندورا (2000)، قضاوت افراد در مورد توانمندی‎های خود (خودکارآمدی) تابع حالات جسمانی است، که آن‎ها نیز به نوبه خود متاثر از حالات عاطفی شخص و به طور کلی کیفیت زندگی در تمام ابعاد آن است.هیجانات منفی مانند ترس، اضطراب، تنش، افسردگی سبب می‎شود که افراد در انجام وظایف، توانایی‎های خود را دست کم بگیرند که این در واقع مفهوم خودکارآمدی پایین است و بالعکس خودکارآمدی پایین نیز سبب می‎شود حالات روحی وروانی مانند خستگی، عصبانیت، درد و رنج در فرد بوجود بیاید و منجر به نقصان کیفیت زندگی بشود.که در این صورت نیازمند بررسی و مطالعه‎ای همه جانبه بوده تا به شناسایی متغیرهای مرتبط با سلامتی آن‎ها چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ عمومی پرداخته شود.

سرطان و درمان سرطان می‎تواند تاثیر عمیقی بر وضع ظاهری بیماران داشته باشد (فریس هارکورت، فسل، 2007).تغییرات سرطان سینه باعث تغییرات قابل مشاهده در تصویر بدنی است (پرایس، 2000). اکثریت شواهد نشان می‎دهند که زنان مبتلا به سرطان سینه طیف وسیعی از تغییرات جدی منفی عاطفی که در نتیجه اختلالات جنسی خود از جمله ترس از دست دادن قدرت باروری، تصویر منفی از بدن، احساس عدم جذابیت (برترو، ویلموث، 2007)، از دست دادن زنانگی (آرچیبالد، لمیوکس، بایرز، تاملین، وورث، 2006)، افسردگی و اضطراب (گاروسی، 2008) را نشان می‎دهند. شواهدی در دست است که نشان می‎دهد تصویر بدنی نقش مهمی در عملکرد روانی بیماران مبتلا به سرطان سینه بازی می‎کند به عنوان مثال پیکلر، ونیترود(2003) نشان دادند که بیمارانی که احساسات بهتری درباره بدن شان دارند باورهای قوی تری در توانایی مقابله با بیماری ودرمان آن را دارند.از سویی دیگرارزیابی کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان می‎تواند کمک به بهبود درمان و حتی می‎تواند به عنوان پیش آگهی عوامل پزشکی باشد(منتظری، گیلیس، مک اون، 1996 الف، منتظری، گیلیس، مک اون، 1996ب، منتظری، مایلوری، هول، مک اون، گیلیس، 2001، منتظری، مایلوری، هول، مک اون، گیلیس، 2003 ).
سرطان سینه به هویت زنان نیز تاثیر می‎گذارد در نتیجه مطالعه کیفیت زندگی برای کسانی که سینه‎های خود را از دست می‎دهند بسیار حیاتی است، علاوه بر این زنان نقش مهمی به عنوان همکاران، همسران و مادران در هر خانواده دارند (منتظری، گیلیس، مک اون، 1996الف). بنابراین شناسایی میزان و نوع عوامل مرتبط با سرطان سینه از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که با شناخت عوامل فوق می‎توان به تدوین برنامه‎ای جهت کمک روانشناختی به این قبیل بیماران پرداخت تا بتوان مقداری از مشکلات روزمره این افراد را کاهش داد. بر این اساس این مطالعه به بررسی مقایسه‎ای میان متغیرهای سبک‎های مقابله‎ای، خودکارآمدی، تصویر بدنی و کیفیت زندگی بین بیماران مبتلا به سرطان سینه و افراد عادی می‎پردازد.
1-4 اهداف پژوهش
1-4-1 هدف کلی پژوهش
تبیین مقایسه‎ای سبک‎های مقابله‎ای، خودکارآمدی، تصویر بدنی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی.
1-4-2 اهداف فرعی پژوهش
تبیین تفاوت بین سبک‎های مقابله‎ای زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی
تبیین تفاوت بین خودکارآمدی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی
تبیین تفاوت بین تصویر بدنی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی
تبیین تفاوت بین کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی
1-5 فرضیه‎های پژوهش

 

مطلب مرتبط :   پایان نامه رایگان درمورد تجزیه و

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بین سبک‎های مقابله‎ای زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی تفاوت معناداری وجود دارد.
بین خودکارآمدی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی تفاوت معناداری وجود دارد.
بین تصویر بدنی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی تفاوت معناداری وجود دارد.
بین کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه و جمعیت عادی تفاوت معناداری وجود دارد.
1-6 تعریف عملیاتی و مفهومی متغیرها
سرطان: سرطان سینه، به سرطانی گفته می‎شود که در سلول‎های سینه شکل می‎گیرد. سرطان سینه می‎تواند بین هردو زنان و مردان رخ دهد، اما این سرطان در بین زنان بسیار شایع‎تر از مردان است. درصد مرگ ناشی از این نوع سرطان بدلیل عوامل مختلف از جمله تشخیص بموقع آن، درمان‎های جدید و درک بهتر از بیماری در حال کاهش است(نبولتز وهمکاران، 2000).
سبک‎های مقابله‎ای: به عقیده لازاروس و فالکمن(1984) سبکهای مقابله‎ای مجموعه‎ای از پاسخ‎های رفتاری و شناختی است که موجب تلاشهای فعالانه و یا منفعلانه افراد در برابر موقعیتهای استرس زا برای اجتناب کردن و یا کاهش دادن استرس است وشامل دو سبک اصلی، الف)مساله مدار، ب)هیجان مدار می‎شوند.
– در این بررسی مقصود نمره‎ای است که افراد از پاسخگویی به پرسشنامه سبک‎های مقابله‎ای لازاروس و فالکمن (1985) کسب می‎کنند. این پرسشنامه بر اساس سیاهه راهبردهای مقابله‎ای توسط لازاروس و فالکمن در سال 1985 ساخته شده است.
خودکارآمدی: مطابق تعریف بندورا (2001) خودکارآمدی، توان سازنده ای است که بدان وسیله، مهارتهای شناختی، اجتماعی، عاطفی و رفتاری انسان برای تحقق اهداف مختلف، به گونه ای اثربخش ساماندهی می‎شود. به نظر وی داشتن دانش، مهارت‎ها و دستاوردهای قبلی افراد پیش بینی کننده‎های مناسبی برای عملکرد آینده افراد نیستند، بلکه باور انسان درباره توانائیهای خود در انجام آنها بر چگونگی عملکرد خویش مؤثر است و بین داشتن مهارتهای مختلف با توان ترکیب آنها به روش های مناسب برای انجام وظایف در شرایط گوناگون، تفاوت آشکار وجود دار
در این بررسی مقصود نمره‎ای است که افراد از پاسخگویی به پرسشنامه خودکارآمدی عمومی که توسط شرر، مادوکس(1982) برای بررسی خودکارآمدی عمومی طراحی شد ، کسب می‎کنند.
تصویر بدنی: تصویر بدنی از خود به معنای احساسات فرد درباره جذابیت‎های زیبایی ظاهری و جنسی خود است. به عبارت روشن‎تر به این معناست که فرد بدن خود را چگونه می‎بیند و چه احساسی درباره آن دارد و نیز فکر می‎کند دیگران بدن او را چگونه می‎بینند. تصویر بدنی شامل مولفه هایی از قبیل ارزشیابی قیافه(تصویر فرد از قیافه ظاهریش)، ارزیابی تناسب اندام(تصویر فرد در رابطه با اندام بدن خود)، وزن(تصویر فرد در رابطه با وزن بدنی خودش)، رضایت بدنی(میزان رضایت فرد از بدن خود) و جهت گیری(شامل تمایل فرد به تصویری که از خود دارد)است(پوپ، فیلیپس، اولوردیا، 2000).
در این مطالعه مقصود نمره کسب شده افراد در پرسشنامه روابط چندبعدی بدن-خود است.
کیفیت زندگی: کیفیت زندگی مفهوم گسترده‎ای است که کلیه ابعاد موجودیت یک فرد را در بر می‎گیرد (تورانس، 1987)، این ابعاد هم شامل موفقیت فرد در دستیابی به وضعیت وموقعیت درشرایط لازم می‎شوند (مک کال، 1975) و هم با احساس بهزیستی و رضایتمندی که افراد در شرایط معمول زندگی خود آن را تجربه می‎کنند مرتبط اند(لهمن، 1983).
در این بررسی مقصود از کیفیت زندگی نمره افراد از پاسخگویی به فرم کوتاه پرسشنامه زمینه‌یابی سلامت می‎باشد.
فصل دوم: مبانی نظری پژوهش
فصل دوم: مبانی نظری پژوهش

مطلب مرتبط :   نهج البلاغه

2- پیشینه تحقیق
در این فصل با توجه به موضوع و اهداف تحقیق، پیشینیهی نظری و تحقیقاتی در مورد موضوعات ذیل ارائه میگردد: سرطان و سرطان سینه؛ سبک های مقابله ای؛ خودکارآمدی، تصویر بدنی و کیفیت زندگی
2-1- سرطان سینه
سرطان بیماری‎ای است که در آن سلول‎های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیرعادی تقسیم و تکثیر می‎شوند و بافت‎های سالم را نابود می‎کنند. سلول‎های سرطانی از سازو کارهای عادی تقسیم و رشد سلول‎ها جدا می‎افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی همچون ویروس و مواد سرطان زا موثر باشد. در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ سلولی و تمایز، یک تعادل وجود دارد. سرطان شامل همه انواع تومورهای بدخیم می‎شود که در پزشکی آن‎ها را بیشتر با نام نئوپلاسم می‎شناسند (نبولتز وهمکاران، 2000).
سرطان با سرایت به قسمتهای مختلف بدن توسعه می یابد و رشد آن در هر قسمت با رشد و عملکرد طبیعی آن قسمت تداخل پیدا میکند همچنانکه بیماری گسترش می‎یابد باعث درد می‎شود که بیشتر به علت وارد آمدن فشار بر بافت طبیعی و اعصاب و یا انسداد جریان مایعات بدن است(ملزاک، وال، 1982). درد شدید 40% مبتلایان به سرطان را در مراحل متوسط و 70% تا 90% کسانی را که سرطان پیشرفته دارند آزار می‎دهد(فولی، 1985؛ گرینوالد، بونیکا، بفرنگفر1987؛ وارد و همکاران، 1993). این بیماری به گونه‎های مستقیم و غیر مستقیم باعث مرگ می‎شود، در گونه مستقیم سرطان طی زمان به اعضای حساس مثل مغز، کبد یا ریه سرایت می‎کند و برای دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز با آن اعضا به رقابت می‎پردازد و باعث مرگ بافتی می شود. سرطان به دو روش غیر مستقیم به مرگ می‎انجامد، یا خود بیماری فرد مبتلا را ضعیف می‎کند یا هم بیماری و هم درمان باعث کاهش اشتها و کاهش توانایی مبارزه ی بدن فرد مبتلا با عفونت می‎شود (لاسلو، 1987).
سرطان سینه، به سرطانی گفته می‎شود که در سلول‎های سینه شکل می‎گیرد. سرطان سینه، شایعترین سرطان در زنان جهان و دومین سرطان منجر به مرگ در زنان است که بر اساس گزارش بهداشت جهانی سالیانه بیش از 2/1 میلیون نفر مبتلا به سرطان سینه شناسایی می‎شوند(جمال و همکارن، 2003). بعد از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‎ترین سرطان در بین زنان آمریکایی می‎باشد(نبولتزو همکاران، 2000). سرطان سینه شایع‌‎ترین بدخیمی در زنان کشور ایران است. برخلاف بسیاری از بیماری‌ها، تنها انسان مدرن نیست که با عارضه سرطان سینه دست به گریبان است، متون تاریخی نشان دهنده این حقیقت است که پزشکان قدیمی نیز در جستجوی راهی برای درمان این بیماری بوده‌اند. استعمال دخانیات از عوامل بسیار خطرناک ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود. همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونی‌ زنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب می‌شود. همچنین سابقه فامیلی و سقط جنین غیرطبی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه محسوب می‌شود. از شایع‎ترین علائم آن درد، التهاب، تورم، قرمزی و فرو رفتگی نوک سینه را می‎توان نام برد(بیرامی، زینالی، اشرفیان، نیکانفر، 1392).
سرطان سینه 06% از سهم کلی عمر از دست رفته را به خود اختصاص می‎دهد که عبارتست از عمری که یکسال می‎بایست با سلامت سپری شود ولی به علت ناتوانی ناشی از بیماری و یا آسیب و یا به علت مرگ زودهنگام از دست رفته است. این شاخص در مطالعه بار جهانی بیماری‎ها و آسیب‎ها تعریف و بکار گرفته شده است(ستایشی، اکبری، درگاهی، حقیقت خواه، 1390).
2-1-1 – میزان بروز سرطان سینه
میزان بروز، مهمترین شاخص در ثبت سرطان است. بر طبق تعریف میزان بروز عبارتست از تعداد تازه تشخیص داده شده در سال در صد هزار نفر جمعیت. میزان بروز برای دو جنس و رده‎های مختلف سنی قابل ملاحظه است و برای مقایسه میزان‎های بروز در زمان‎های مختلف برای یک کشور و بین کشورهای مختلف لازم است که این مقادیر استاندارد شود این استاندارد کردن بر حسب سن است و بعد از آن جمعیتی را به عنوان مبنا در نظر می‎گیرند و آنچه بدست می‎آید ASR نام دارد اگر چه ASR مبنای علمی برای مطالعات اپیدمیولوژیک است ولی قطعا دارای اشکالاتی است، مثلا در ایران که جعمیتی جوانتر نسبت به کشورهای غربی دارد استفاده از استاندارد رده‎های سنی اشکالاتی را ایجاد می‎کند اما به هر حال قابل قبول و استفاده است(ستایشی و همکاران، 1390). میزان بروز اختصاص سنی برای سرطان سینه به ازای 100000 نفر زن ایرانی 15/27 می‎باشد به این معنی که (َASR) سرطان سینه در بین زنان ایرانی 15/27 در (100000) نفر است(اکبری و اکبری، 2010). سرطان سینه در ایران جزء شایع‎ترین سرطان زنان است(محمودی، کاشف، نیکوفر، حسینی، 2000). طبق گزارش انستیوی سرطان ایران، سرطان سینه 25% از کل سرطانها را به خود اختصاص داده است (مرکز مدیریت بیماریها، وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی، 1383). طبق آمار مرکز مدیریت بیماری ها، معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(1382) سالانه 7 هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می‌شوندو دومین عامل مرگ و میر در بین زنان، سرطان سینه است.متأسفانه سن شیوع آن در بین زنان جوان کشور ایران قابل تأمل است و متوسط سن ابتلا به سرطان پایین‎تر از کشورهای غربی است(حریرچی، ابراهیمی، زمانی، منتظری، 2000 ). اوج فراوانی سرطان سینه در بین زنان در کشور ایران در دهه چهار و پنج عمرشان است که طبق گفته بسیاری از پزشکان یک دهه پایین‎تر از آمارهای جهانی وکشورهای پیشرفته است است(بیرامی و همکاران، 1392، پدرام، محمدی، نظیری، آیین پرست، 2010).
با توجه به این‌که 70 درصد بیماران مبتلا به سرطان سینه بالای 5 سال عمر می‌کنند اکنون حدود 70 هزار زن مبتلا به این بیماری در کشور وجود دارد (بیرامی وهمکاران، 1392). تشخیص زودهنگام باعث می شود که 95% بیماران مبتلا به سرطان سینه حداقل 5 سال عمر کنند(سارافینو، 1940ترجمه گروهی ازمترجمان، 1384). این نوع سرطان مردان را به ندرت مبتلا نموده واگر به موقع شناخته شود قابل درمان است مهمترین عامل خطر در سرطان سینه مونث بودن بیمار است(ستایشی و همکاران، 1390). سرطان سینه در دوران بارداری نادر تشخیص شده است و بروز آن 1 در 300 بارداری است(لویبل وهمکاران، 2006).به گفته انجمن سرطا

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد رایگان درباره برنامه ریزی منطقه ای

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu