منابع مقاله درباره محتوای آموزشی

منابع مقاله درباره محتوای آموزشی

دانلود پایان نامه

5-4-7.تجربه:  

خداوند در سوره نحل آیه 78 می فرمایند: « والله اخرجکم من بطون امهاتکم لا تعلمون شیئا و جعل لکم السمع و الابصار و الافئده لعلکم تشکرون».
انسان در ابتدای تولد چیزی نمی داند و از معلومات اکتسابی تهی است. با گذشت زمان ، به تدریج رشد کرده و در اثر برخورد با موقعیت های مختلف، معلومات زیادی را فرا می گیرد و با حوادث و مسائلی روبرو می شود که آن ها را در گنجینه ی معرفتی خویش که «تجربه» نامیده می شود ذخیره می نماید. «تجربه ها» به انسان کمک می کنند تا مرتباً از تکرار قضایا جلوگیری کند و در برخورد با مسائل جدید از معلومات قبلی خویش استفاده نماید. این تجربه می تواند شامل
تجربه ی خود انسان یا تجربه ی دیگران باشد.
یک مربی کار آزموده می تواند با نهایت دقت و تبحر از میان تجربه های مفید و پر ثمر خود یا دیگران ، بهترین و مفید ترین آن را انتخاب نماید و از آن ها به عنوان محتواهای آموزش ارزش ها
استفـاده نمایـد. مواردی حـاوی « مسائل ارزشی » که بـه کمک آن ها بتـوان ارزشی را بیان و ضـد
ارزشی را نفی کرد.
حضرت امیر المومنین علی (ع) در این رابطه در نامه ی 31 نهج البلاغه خطاب به حضرت امام حسن (ع) می فرمایند:
« من به اندازه گذشتگان عمر نکردم اما در کردار آن ها نظر افکندم، در اخبارشان اندیشیدم و در آثارشان سیر کردم و از هر چیزی مهم و ارزشمند آن را و از هر حادثه ای زیبا و شیرین آن را برای تو برگزیدم و ناشناخته های آنان را دور کردم».
حضرت علی (ع) در همان نامه خطاب به فرزند خویش حضرت امام حسن (ع)می فرمایند: پس در تربیت تو شتاب کردم. پیش از آن که دل تو سخت شود و عقل تو به چیز دیگری مشغول گردد، تا به استقبال کارهایی بروی که صاحبان تجربه ، زحمت آزمون آن را کشیده اند. و تو را از تلاش و یافتن بی نیاز ساخته اند و آن چه از تجربیات آن ها نصیب ما شد ، به تو هم رسیده و برخی از تجربیاتی که بر ما پنهان مانده بود ، برای شما روشن گردد.
ایشان در قسمتی از حکمت 211 می فرمایند: حفظ و به کارگیری تجربه رمز پیروزی است.
مربی می تواند شرایطی را فراهم کند که متربی خود موفق به کسب تجربه شود و در عین حین کسب تجربه ارزش ها را فرا گیرد.تجربه ای که خود شخص کسب می کند به مراتب ماندنی تر، عبرت آموزتر و درس آموز تر است.
5-4-8.خود (انسان) :
بِیلی( 2004 :10 ) انسان را به عنوان یکی از منابعی یاد می کند که با شناخت آن می توان به بسیاری از ارزش ها پی برد و لذا به عنوان یک محتوای آموزشی به شمار می آید.
وظیفه آدمی است که خود را بشناسد و بداند که اصل او از عالم علوی است و نفس او را بقاست و غرض از آوردن او به این عالم آن است که عالم معقولات را شناخته و کارهای نیک را انجام دهد. و در راه سعادت نفس خود سعی و عمل کند و خود را به اصل خویش (به نفس کلی) که منزل و مقصود اوست و حیات جاودانی همان است برساند ( فیروز، 34:1371).
خداوند در سوره ی مومنون آیـه 14-12 می فرماید: همانا ، انسان را نخستین بار از عصاره ی گِلـی
آفریدیم ، سپس نسل او را از نطفه مقرر داشتیم ، سپس آن نطفه را لخته ی خونی ساختیم، آن گاه آن لخته ی خون را به صورت پاره گوشتی ( که گویی ) جویده شده درآوردیم، پس آن قطعه گوشت را استخوان هایی چند ساختیم ، آن گاه استخوان ها را با گوشت پوشاندیم ، سپس آن را آفریده ی دیگر ساختیم (به او حقیقت انسانی بخشیدیم ) پس خداوند که بهترین آفریننده است، پر خیر و برکت است و در آیات 8 و 7 سوره ی مبارکه سجده آیه 67 سوره ی مبارکه غافر و آیه 2 سوره مبارکه انسان نیز به این موضوع تاکید فرموده است و سپس از روح خویش در او دمیده ( حجر : 29) و (ص : 72) و از فرشتگان خواست تا بر او سجده کنند. ( اعراف : 11) و ( بقره : 32-30) . خداوند فرزندان آدم را گرامی داشت و کرامت بخشید (اسراء : 70)
و انسان را به مقام خلیفه الهی و جانشینی خود برگزید. (بقره: 30) و امانت الهی به او سپرده شد. (احزاب : 72) و در سوره مبارکه ( انسان : آیه 3 و 2) می خوانیم ما انسان را بینا و دانا ساختیم تا دعوت خدا بشنود و نشانه های او را در آفرینش ببیند ، همانا ما راه راست را به او نشان دادیم و اوست که یا سپاس می گذارد و یا ناسپاسی می کند و خداوند در آیه 56 سوره مبارکه ذاریات، هدف از خلقت انسان را رسیدن به مقام عبودیت می خواند و در نهایت، مقصد انسان را به سوی خویش می داند.« انا لله و انا الیه راجعون» ( سوره بقره : 156).
با توجه به سیر خلقت انسان که در قرآن کریم از آن یاد شده است و با توجه به ارزش وجودی انسان در پیشگاه خداوند ، بر ایشان واجب است در این سیر تکاملی ویژگی های وجودی ، نیازها و هدف خویش را به درستی بشناسد و با توجه به ویژگی ها ، نیازها و هدف والای خویش و با استمداد از نیروی عقل و شریعت ، خیر و شر خویش را شناسایی کند و ارزش هایی که او را در رسیدن به این هدف یاری می کند تشخیص داده و به آن ها عمل نماید و از ضد ارزش ها و رذایلی که او را از هدف یاد شده دور می سازد ، به حد نهایت پرهیز نماید.

مطلب مرتبط :   پایان نامه درباره مِّنَ

Close Menu