منابع مقاله با موضوع اجتماعی و سیاسی

منابع مقاله با موضوع اجتماعی و سیاسی

دانلود پایان نامه

یکی از حرکت‌های بزرگ و تاریخی امام خمینی(ره) خروش علیه قانون استعماری کاپیتولاسیون و افشای این سیاست استکباری و مخالفت همه جانبه با سیطره آن بر نظام سیاسی و قضایی ایران بود.  

«کاپیتولاسیون» در مفهوم اصطلاحی شامل معاهداتی می‌شود که براساس آن دولتی در کشوری دیگر از بعضی حقوق که مهم‌ترین آن حق قضاوت و اجرای مجازات است بهره مند می‌گردد و به این ترتیب اتباع آن دولت اعم از کارشناسان سیاسی و مستشاران نظامی از قوانین قضایی کشوری که در آن ماموریت دارند تبعیت نمی‌کنند و همین آزادی باعث فراهم آمدن زمینه‌های نفوذ در تشکیلات دولت وقت انجام جنایات چپاول و غارت فساد و بی و بند و باری و تجاوز به نوامیس مردم می‌شود!
حضرت امام خمینی در چهارم آبان سال 1343 علیه قانون استعماری کاپیتولاسیون سخنرانی کرد و 9 روز پس از این سخنان و موضعگیری تاریخی آن پیشوای بزرگ الهی دستگیر و از ایران تبعید شد.
دولت استعماری آمریکا پس از قیام امام خمینی (ره) علیه انقلاب سفید! حرکتی دیگر را آغازید تا به هر طریق ممکن منافع خود را در ایران تثبیت و تامین نماید. متعاقب این تصمیم احیای کاپیتولاسیون و تامین امنیت جنایتکاران و مجرمان آمریکایی توسط نظام قضایی ایران در دستور کار قرار گرفت و به صورت ماموریت جدید به دولت وقت ایران ابلاغ گردید.
تاخیر در تصویب کاپیتولاسیون را می‌توان این گونه تحلیل نمود که دولت آمریکا با وجود آن که قبل از به اصطلاح انقلاب سفید در ایران در صدد تصویب این لایحه بود لکن امید داشت تحقق رفرم آمریکایی تحت عنوان انقلاب سفید مانع شکل گیری نهضت اسلامی شود و با گسترش سیطره کامل و در همه ابعاد بر ایران ضرورتی برای انعقاد قرار داد کاپیتولاسیون باقی نماند. لکن با توجه به بی حاصل ماندن انقلاب سفید و شکل گیری قیام 15 خرداد مجددا مراحل تصویب این قرارداد در چرخه فعالیت های استعماری عوامل داخلی آمریکا قرار گرفت .
پس از تصویب کاپیتولاسیون در مجلس شورا در تاریخ 21 مهر 1343 نشریه داخلی مجلس که منعکس کننده متن کامل سخنرانیها و گفتگوهای نمایندگان و رئیس دولت در این زمینه بود به دست امام خمینی(ره) رسید. امام با مطالعه گفتگوها دریافت که رژیم وابسته پهلوی قصد دارد ضربه سنگینی به استقلال ایران وارد کند.
امام خمینی(ره) پس از اطلاع کامل از این خیانت آشکار به شدت خشمگین و نگران می‌شوند و تصمیم می‌گیرند علیه این حرکت استعماری قیام کنند. ایشان ابتدا پیک هایی به شهرهای مختلف روانه می‌کند و علمای اسلام را از خیانت بزرگی که نسبت به استقلال ایران روا داشته شده آگاه می‌نماید و به همراهی با خویش برای آغاز حرکت طوفانی و سهمگین علیه کاپیتولاسیون دعوت می‌کنند.
امام خمینی(ره) در مرحله بعد مصمم می‌شود در اقدامی صریح و با مخاطب قرار دادن ملت ایران علیه قرارداد کاپیتولاسیون به آگاه سازی اجتماعی بپردازد و دست های پشت پرده استعمار را رسوا نموده و خیانتی را که در حق دین و ملت و کشور اتفاق افتاده نمایان کرده و مردم را به مخالفت و انقلاب ترغیب نماید.
شاه از تصمیم انقلابی امام خمینی مطلع می‌شود و تصمیم می‌گیرد از طریق عناصر به ظاهر خیرخواه و متظاهر به عدم وابستگی به رژیم پیشوای مردم را از هرگونه موضعگیری علیه آمریکا و قرار داد کاپیتولاسیون منع نماید.پیک شاه تلاش فراوان نمود تا با امام خمینی ملاقات کند لکن موفق نمی‌شود و تصمیم می‌گیرد با فرزند ارشد امام آیت الله حاج سید مصطفی ملاقات نموده و به طور غیر مستقیم پیام شاه را منتقل نماید. او اعلام داشت:
« آمریکا به منظور کسب وجهه در میان مردم ایران با تمام قدرت فعالیت می‌کند و پول می‌ریزد و از نظر قدرت در موقعیتی است که هرگونه حمله به آن به مراتب خطرناک تر از حمله به شخص اول مملکت است ! آیت الله خمینی اگر این روزها بنا دارند نطقی ایراد کنند باید خیلی مواظب باشند که به دولت آمریکا برخوردی نداشته باشد که خیلی خطرناک است و با عکس العمل تند و شدید آنان مواجه خواهد شد. دیگر هر چه بگویند ـ حتی حمله به شاه ـ چندان مهم نیست » !(روحانی، 1360، ج1: 706 )
روز 27 مهرماه مردم به سمت خانه امام می‌روند امام در حالی که چهره‌ای اندوهبار و خسته داشت در بین مردم می‌آید و سخنرانی می‌کند. امام خمینی در سخنانی بیان می‌کند:
بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
من تاثرات قلبی خود را نمی‌توانم اظهار کنم . این چند روزی که مسائل اخیر ایران را شنیده ام خوابم کم شده است. ناراحت هستم. قلبم در فشار است. باتاثرات قلبی روز شماری می‌کنم که چه وقت مرگ پیش بیاید. ایران دیگر عید ندارد. عید ایران را عزا کردند. عزا کردند و چراغانی کردند. عزاکردند و دسته جمعی رقصیدند. ما را فروختند استقلال مارا فروختند و باز هم چراغانی کردند پایکوبی کردند . اگر من به جای اینها بودم این چراغانی ها رامنع می‌کردم می‌گفتم بیرق سیاه بالای سربازارها بزنند، بالای سر خانه‌ها بزنند چادر سیاه بالا ببرند. عزت ما پایکوب شد عظمت ایران از بین رفت عظمت ارتش ایران را پایکوب کردند.
قانونی در مجلس بردند. در آن قانون اولا ما را محلق کردند به پیمان وین و ثانیا الحاق کردند به پیمان وین (تا) مستشاران نظامی تمام مستشاران نظامی آمریکا با خانواده هایشان با کارمندهای فنی شان با کارمندان اداری شان با خدمه شان با هرکس که بستگی به آنها دارد این ها از هر جنایتی که در ایران بکنند مصون هستند! اگر یک خادم آمریکایی اگر یک آشپز آمریکایی مرجع تقلید شما را در وسط بازار ترور کند زیر پا منکوب کند پلیس ایران حق ندارد جلوی او را بگیرد! دادگاه های ایران حق ندارند محاکمه کنند بازپرسی کنند باید برود آمریکا! آنجا در آمریکا ارباب ها تکلیف را معین کنند.(خمینی، 1361، ج 1: 416 )
امام خمینی(ره) در ادامه آگاهی بخشی‌های اجتماعی و سیاسی خویش، به ارتش ایران، سیاسیون و مراجع و علما اعلام خطر می‌کند و محور اصلی سخن خویش را حمله مستقیم به آمریکا و شخص شاه قرار می‌دهد و بر خلاف آنچه رژیم با ارسال پیک به قم به صورت نهی از یورش به آمریکا و منافع آن خواسته بود عمل می‌کند (خمینی، 1361، ج 1: 416 ).
بزرگ‌ترین دستاورد خروش امام خمینی(ره) علیه استعمار خارجی و استبداد داخلی دفاع و حفاظت از استقلال کشور بود زیرا اگر چه کاپیتولاسیون به طور مستقیم استقلال قضایی ایران را نابود می‌ساخت لکن در لایه‌های درونی آن نفی و انهدام استقلال سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی نیز قطعی بود.
ج-نمونه‌هایی از انتقاد و اعتراض مرجعیت علیه حکومت در مسایل فرهنگی و مذهبی
1- دوره پهلوی اول
1-1- اعتراض مراجع در مقابل قانون نظام اجباری و ابلاغیه ضدمذهبی رییس‌الوزرا
با ارایه‏ لایحه خدمت نظام وظیفه اجباری، این لایحه در تاریخ شانزدهم خرداد 1304ش از تصویب مجلس شورای ملی دوره پنجم گذشت.

مطلب مرتبط :   سازمان هواپیمایی

بستن منو