مقاله درمورد تاریخ اسلام

مقاله درمورد تاریخ اسلام

دانلود پایان نامه

حُجْر بن عَدی کِنْدی  

حُجْر بن عَدی کِنْدی، از چهره‏های منوّر تاریخ اسلام وتاریخ تشیّع است. او هنوز در سنین جوانی بود که به محضر پیامبرخدا(ص) رسید و اسلام آورد. دنیا گریزی، زهد، نمازگزاری و روزه‏داری بسیار، سلحشوری و رزم‏آوری، شرافت و کرامت و درستکاری و عبادت، از ویژگی‏های اوست.
او به زهد، معروف بود. هرگز در برابر حق‏کشی‏ها و باطل‏گرایی‏ها سکوت نمی‏کرد. چنین بود که همراه مؤمنان و مجاهدان، بر عثمان شورید و در عینیت بخشیدن به حاکمیت امیرالمؤمنین(علیه السلام) از هیچ کوششی دریغ نکرد و بدین سان، از اصحاب ویژه و پیروان مطیع امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) به شمار رفت.
اویس قرنی
اویس قرنی از یاران خاص امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) وانسانی زاهد وباتقوا بود که همواره مورد احترام وتوجّه امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) قرارداشت. اویس شتربان بود واز این راه مخارج زندگی خود ومادرش را تأمین می‌کرد. دروصف نمونه‌ای از تقوای بالای اویس آمده‌است که روزی از مادر اجازه خواست که به مدینه وبه زیارت پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) مشرّف شود. مادرش گفت:« اجازه می‌دهم به‌شرط آن‌که بیشتر از نصف روز در مدینه توقّف نکنی.»
اویس به مدینه رفت. وقتی به خانۀپیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) رسید ،ازقضا آن حضرت درخانه نبود؛ ناچار اویس بعد از چند ساعت، بدون دیدن حضرت به یمن بازگشت. وقتی حضرت رسول(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) مراجعت کردند، فرمودند:« این نور کیست که دراین خانه می‌بینم؟»گفتند: «شتربانی که اویس نام داشت به این‌جا آمد وبازگشت؛» حضرت فرمود: «درخانۀما این نور را به هدیه گذاشت ورفت.»
سعد بن مسعود ثَقَفی
سعد بن مسعود ثَقَفی، عموی مختار بن ابی عُبَید، از یاران هوشمند و وفادارامیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) است. امیرالمؤمنین(علیه السلام) در نامه‏ای او را به خاطر تقوا پیشگی و نجابتش ستوده و برایش دعا کرده است. حضرت امیر(علیه‌السلام) به سعد بن مسعود- که حاکم مدائن بود – چنین نوشت:«امّا بعد ؛ تو به شیوۀ نیکوکاران با تقوا و نجیب، مالیاتت را به ما رساندی و از پروردگارت اطاعت کردی و پیشوایت را خشنود ساختی. پس خداوند از گناهت درگذرد و کوششت را بپذیرد و آخرتت را نیکو سازد!».
3.10.2. بی‌تقوای یاران در نگاه تاریخ
آنچه سبب ‌شد که برخی از یاران امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) از ادامۀ مسیر هدایت وسعادت بازمانند و علاوه برخروج از دایرۀ بندگی خدا، به مخالفت با امام تقوامحور خود، مبتلا شوند، عدم رعایت تقوا و خداترسی است. در ادامه با بیان نمونه‌های تاریخی از برخی از این افراد بی‌تقوا، آثار نبودن این شاخصه در یاران حضرت آشکار می‌گردد.
مُنذِر بن جارود
امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) مُنذِر بن جارود را بر حکومت اِصطخْر گمارد. او ظاهری خوش، امّا درونی ناهنجار و نااستوار داشت. منذر در بیت المال، خیانت کرد و بخشی از آن را ویژه خود ساخت که امیرالمؤمنین(علیه السلام) نامه‏ای به او نوشت و او را نکوهید.
حضرت امیر(علیه‌السلام) به مُنذِر بن جارود، نوشت:«امّا بعد ؛ شایستگی پدرت، مرا فریفته تو کرد ؛ امّا تو چون هوسرانی‏ات را وا نمی‏نهی، همان، خوارت می‏سازد.
به من خبر رسیده که فراوان، کارت را رها می‏کنی و تخت حکومت را وا نهاده، به دنبال شکار و سگبازی می‌روی. سوگند می‏خورم که اگر این خبر حقیقت داشته باشد، سزای کارت را بدهم و در آن صورت، نادان خاندانت، از تو بهتر خواهد بود. پس چون نامه‏ام را دیدی، نزد من بیا. والسلام!».
مُنذِر آمد و امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) هم او را برکنار کرد و سی هزار درهم بدهی‏اش را طلب کرد. سپس با وساطت صعصعه بن صوحان، او را رها نمود.
او در زمان عبید اللَّه بن زیاد ـ که دامادش بود ـ به حکومت برخی از آبادی‏ها دست یافت.
امام حسین(علیه السلام) در آستانه قیام شکوهمندش به بسیاری از چهره‏های سرشناس، نامه نوشت و آنان را به حمایت از خود و دفاع از حق، دعوت کرد. و از جمله به منذر نیز نامه نوشت، امّا او نامه را با نامه‏رسان، تسلیم عبید اللَّه بن زیاد کرد.
انس بن مالک
امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)، مردم را در صحن دار الحکومه (و یا گفته‏اند صحن مسجد جامع کوفه) سوگند داد و فرمود:«کدام یک از شما شنیده است که پیامبر خدا می‏فرمود:” هر که من مولای اویم، علی مولای اوست”؟». دوازده نفر برخاستند و گواهی دادند
انس بن مالک در بینِ جمعیت بود و برنخاست.
حضرت امیر(علیه السلام) به او فرمودند:«ای انس! با آن که شاهد بودی، چه چیز موجب شد که برنخیزی و گواهی ندهی؟». انس گفت:«ای امیر مؤمنان! پیر شده‏ام و فراموش کرده‏ام.» امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند:«پروردگارا! اگر دروغگوست، سفیدی‏ای بر چهره‏اش نِه که دستار، آن را نپوشانَد».
طلحه بن عمیر گفت:«سوگند به خدا که پس از آن، پیسی را بر پیشانی‏اش دیدم. » و عثمان بن مطرّف گزارش داده که مردی در اواخر عمر انس بن مالک، از او درباره امیرالمؤمنین (علیه السلام) پرسید.

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد رایگان درمورد سازمان کنفرانس اسلامی

بستن منو