دانلود پایان نامه درمورد فکر و اندیشه

دانلود پایان نامه درمورد فکر و اندیشه

دانلود پایان نامه

فانتقمنا منهم فاغرقناهم فی الیم بانهم کذبوا بآیاتنا و کانوا عنهاغافلین (سوره اعراف،آیه 136)  

فاذا رکبوا فی الفلک دعوا الله مخلصین له الدین فلما نجاهم الی البر اذاهم یشرکون (سوره عنکبوت،آیه 65)
و من یعش عن ذکر الرحمان نقیض له شیطانا فهو له قرین (سوره زخرف،آیه 36)
ان الذین اتقوا اذا مسهم طائف من الشیطان تذکروا فاذاهم مبصرون (سوره اعراف،آیه 201)
لقد کنت فی غفله من هذا فکشفنا عنک غطائک فبصرک الیوم حدید (سوره ق،آیه 22)
و انذرهم یوم الحسره اذ قضی الامر و هم فی غفله و هم لا یؤمنون(سوره مریم،آیه 39)
ترجمه
به یقین،گروه بسیاری از جن و انس را برای دوزخ آفریدیم،آنها دل ها(عقل ها)یی دارند که با آن(اندیشه نمی کنند و) نمی فهمند و چشمانی که با آن نمی بینند و گوشهایی که با آن نمی شنوند،آنها همچون چهارپایانند،بلکه گمراهتر!اینان همان غافلانند.(زیرا باداشتن همه گونه امکانات هدایت،باز هم گمراهند!)
و وعده حق(قیامت)نزدیک می شود،در آن هنگام چشم های کافران از وحشت،ازحرکت باز می ماند،(می گویند)ای وای! بر ما که از این(جریان)در غفلت بودیم،بلکه ماستمکار بودیم!
با کسانی باش که پروردگار خود را صبح و عصر می خوانند،و تنها رضای او رامی طلبند!و هرگز به خاطر زیورهای دنیا، چشمان خود را از آنها بر مگیر!و از کسانی که قلبشان را از یاد خود غافل ساختیم،اطاعت مکن!همان ها که از هوای نفس پیروی کردند وکارهایشان افراطی است.
آنها که ایمان به ملاقات ما(و روز رستاخیز)ندارند و به زندگی دنیا خشنود شدند و برآن تکیه کردند و آنها که از آیات ما غافلند-(همه)آنها جایگاهشان آتش است،به خاطرکارهایی که انجام می دادند!
آنها فقط ظاهری از زندگی دنیا را می دانند و از آخرت(و پایان کار)غافلند!
به زودی کسانی را که در روی زمین به ناحق تکبر می ورزند،از(ایمان به)آیات خودمنصرف می سازم!آنها چنانند که اگر هر آیه و نشانه ای را ببینند،به آن ایمان نمی آورند.اگر راه هدایت را ببینند آن را،راه خود انتخاب نمی کنند و اگر راه گمراهی را ببینند آن را،راه خودانتخاب می کنند!(همه اینها)به خاطر آن است که آیات ما را تکذیب کردند و از آن غافل بودند!
سر انجام از آنها انتقام گرفتیم و آنان را در دریا غرق کردیم،زیرا آیات ما را تکذیب کردند و از آن غافل بودند.
هنگامی که سوار بر کشتی شوند،خدا را با اخلاص می خوانند(و غیر او را فراموش می کنند)،اما هنگامی که خدا آنان را به خشکی رساند و نجات داد،باز مشرک می شوند!
و هر کس از یاد خدا روی گردان شود،شیطان را به سراغ او می فرستیم،پس همواره قرین اوست!
هنگامی که پرهیزگاران،گرفتار وسوسه های شیطان شوند،به یاد(خدا و پاداش وکیفر او)می افتند و(در پرتو یاد او،راه حق را می بینند و)ناگهان بینا می گردند!
(به او خطاب می شود)تو از این صحنه(و دادگاه بزرگ)غافل بودی و ما پرده را ازچشم تو کنار زدیم و امروز چشمت کاملا تیزبین است!
آنان را از روز حسرت(روز رستاخیز که برای همه مایه تاسف است)بترسان،در آن هنگام که همه چیز پایان می یابد و آنها در غفلتند و ایمان نمی آورند!
4-2-6-1- «غفلت »در اخبار اسلامی
از خواب غفلت بیدار شو!
در منابع روایی اسلام،روایات تکان دهنده ای پیرامون عواقب سوء«غفلت »و آثارزیانبار و مرگبار آن وارد شده است که به خاطر کثرت،گلچینی از آنها را در ذیل آورده ایم:
هنگامی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله به معراج رفت،خطاب هایی از سوی خداوند به اوشد،از جمله این که:«یا احمد انت لا تغفل ابدا من غفل عنی لا ابالی بای واد هلک،ای احمد!هرگز غافل مشو،هر کس از من غافل شود،من سبت به این که او در کدام راه هلاک و نابود می شود،اعتنا نمی کنم.»این بیان به خوبی نشان می دهد که عاقبت «غفلت » از خداوند، هلاکت و نابودی است.
امام امیر المؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام در عبارتی کوتاه و پرمعنی می فرمایند:
«الغفله اضر الاعداء،غفلت از بزرگترین دشمنان انسان است » ، زیرا سرچشمه بسیاری از گناهان و معاصی است.
آن حضرت در حدیث دیگری فرموده اند:«الغفله تکسب الاغترار و تدنی من البوار،غفلت سبب غرور انسان می شود،و مقدمات هلاکت او را فراهم می سازد»
باز از همان حضرت نقل شده است:«الغفله ضلال النفوس و عنوان النحوس،غفلت مایه گمراهی افکار و سرلوحه نحوست هاست »، زیرا تنها راه نجات از گمراهی،تفکر و اندیشه است،ولی «غفلت »دشمن سر سخت آن می باشد.

مطلب مرتبط :   منابع تحقیق درمورد مفهوم وفاداری

بستن منو