دانلود پایان نامه درباره کشور عربستان سعودی

دانلود پایان نامه درباره کشور عربستان سعودی

دانلود پایان نامه

 

آرا کیغام سیسریان
غطاس سمعان خوری
نماینده این حزب در دولت لبنان بر عهده سلیم عبد الرحیم دیاب می باشد.
این حزب فعالیت هایی در زمینه های آموزشی و پزشکی و ورزشی دارد که با حمایت از دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و افتتاح مراکز درمانی و باشگاه های ورزشی تبلیغات گسترده ای را در لبنان و برخی کشورهای جهان به انجام می رساند.
2-5- حزب سلفی؛
این حزب در سال 1976م با ادعای تبعیت از کتاب و سنت در لبنان توسط شیخ الشهال تأسیس شد. اهداف تأسیس حزب، رسیدن به روش إسلامی اهل سنت با پیروی از ائمه و بزرگان سلف می باشد.
روابط شیخ الشهال مؤسس حزب و مفتی کشور عربستان سعودی آقای بن باز بسیار گرم و صمیمی بود که این روابط در توسعه و تحکیم حزب التیار السلفی در لبنان مؤثر بوده است. در سال های 1998م و 1999م فشارهای اقتصادی متوجه این حزب بود و تا سال 2005م این فشارها فعالیت های این حزب را تحت الشعاع قرار داده بود که مساعدت مسلمانان اهل سنت داخل و خارج لبنان این فشارها را کنترل و کاهش داد. اکنون این حزب با در دست داشتن رادیو و رسانه فعالیت های گسترده ای را در لبنان انجام می دهد.
فعالیت های این حزب بر خلاف سیاست های کلی حزب الله می باشد و یکی از چالش های پیش روی حزب الله و فعالیت های تقریبی به شمار می رود. شیخ الشهال در بحران اخیر سوریه مقاومت إسلامی و دفاع حزب الله از حکومت سوریه که خط مقدم مقاومت إسلامی محسوب می شود را محکوم کرد و خواستار عدم حمایت حزب الله از حکومت سوریه شد.
2-6- حزب الوطنی الحر ؛
اندیشه تأسیس حزب الوطنی الحر در سال 1990م بعد از تبعید میشل عون به پاریس به وجود آمد که بعد از حرکت های مخفیانه شهری به مرحله رشد رسید و در سال 2005م بعد از بازگشت میشل عون به لبنان به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد.
این حزب بعد از خروج نظامیان سوریه از لبنان با حزب المرده و حزب الله پیمان سیاسی بست که این پیمان سیاسی حمایت مطقه ای از حزب الله محسوب می شود.
2-7- حزب المرده؛
حزب مرده یک حزب سیاسی می باشد که در سال 1968م به رهبری طونی فرنجیه تأسیس شد. وی در جریان جنگ های داخلی به دست سمیر جعجع کشته شد. رهبری این حزب اکنون بر عهده سلیمان فرنجیه است. وی از مسیحیان کاتولیک است و رابطه خوبی با ایران دارد.
این حزب تا پیمان طائف فعالیت های نظامی داشت به طوری که در خلال سال های (1968-1969) و (1975-1976) و (1978 – 1991) حضور جدی و مؤثر نظامی در جنگ داخلی و اشغالگری اسرائیل داشت ولی بعد از پیمان طائف سلاح خود را بر زمین گذاشته و به عنوان یک حزب سیاسی به فعالیت های سیاسی اجتماعی روی آورد. بعد از ترور رفیق حریری در انتخابات پارلمانی سال 2005م نتوانست موفقیتی به دست آورد ولی در انتخابات 2009م سه نماینده از این حزب پیروز انتخابات شدند.
حزب المرده هم پیمان حزب الله ، حزب أمل (نبیه بری) ، تیار الوطنی الحر (میشل عون)، ارمنی ها، علوی ها و دو حزب از دورزی ها است.
2-8- حزب دموکراتیک عرب؛
حزب دموکراتیک عرب از سوی مجموعه ای از نیروهای منطقه شمال، بقاع و بیروت که از نقش سوریه در لبنان و نیز نظام سیاسی حزب بعث حمایت می کنند، تأسیس شد.
این حزب، تنها حزبی است که نمایندگی طایفه کوچک علوی در لبنان را دارد. فعالیت آن در طرابلس (در شمال لبنان) متمرکز است و درگیری های شدیدی در گذشته میان این حزب با گروه اهل سنت، موسوم به مقاومت مردمی طرابلس (مقاومه الشعبیه الطرابلسیّه) به وقوع پیوست که منجر به تقسیم شهر به دو منطقه مردمی علویین و اهل سنت شده است. با ورود ارتش سوریه به این شهر، مواضع حزب مذکور قوی تر شد، رهبری حزب دموکراتیک عربی به عهده علی عید است و معاونش سهیل حماده می باشد. این حزب بیشتر در طرابلس فعال بوده و تأثیر سیاسی و نظامی قابل توجهی در سطح لبنان ندارد.
2-9- جمعیت کمیته ها و روابط مردمی؛
این جمعیت در سال 1975 میلادی به عنوان نتیجه گردهمایی مجموعه ای از جمعیت های مردمی با باتکار عمل تعدادی از جوانان بعثی تأسیس شد. این جمعیت در جنگ علیه نیروهای حزب کتائب (فالانژ) و نیروهای لبنانی پیش از اشغال لبنان توسط اسرائیل در سال 1982 میلادی مشارکت داشتند.
در پی اشغال لبنان توسط اسرائیل، این جمعیت به مواضع سوریه در لبنان نزدیک شد و در جریان جنگ علیه اردوگاه های فلسطینی موضع انتقادی به خود گرفت و با صدور بیانیه ها و انجام دیدارها با رهبران جنبش أمل، این موضع خود را بیان می کرد.
این جمعیت از جمعیت هایی است که در زمینه تبلیغات و اتخاذ موضع در برابر رویدادهای سیاسی فعال بوده و خود را موظف می بیند که در برابر تحولات جاری کشور، بیانیه صادر کند. در حال حاضر معن بشور ریاست این جمعیت را بر عهده دارد.
2-10- حزب إتحاد سوسیالیستی عرب؛
إتحاد سوسیالیسیتی عرب در لبنان از آغاز دهه هفتاد دستخوش تغییرات فراوانی شد. از تشکیلات واحد که به إتحاد سوسیالیستی عرب در مصر وابسته بود تا ایجاد تشکیلات انشعابی در جریان جنگ داخلی لبنان و سپس انشعاب های گوناگون در شکل تشکیلات متعدد. همه این تحولات از اختلافات درونی ناشی می شد.
تأسیس إتحاد سوسیالیستی عرب به آغاز دهه 70 بر می گردد ولی ظهور این حزب پس از انشعاب اواخر در سال 1975 میلادی صورت گرفت. إتحاد سوسیالیستی عرب روابط بسیار نزدیکی با حزب بعث سوریه و حزب الله لبنان دارد. در حال حاضر کوشش هایی به منظور وحدت و همبستگی بین اختلافات درونی این حزب صورت می گیرد و دکتر اسعد دیاب رهبری این کوشش را بر عهده دارد.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع بخش کشاورزی

بستن منو