دانلود پایان نامه درباره کشورهای آفریقایی

دانلود پایان نامه درباره کشورهای آفریقایی

دانلود پایان نامه

 

این حوزه، دومین حوزه علمیه ای که توسط علامه فضل الله تأسیس شده است. طول دوره تحصیلی این حوزه 4 سال است که بعضی از خواهران طلبه برای ادامه تحصیل به قم سفر می کنند. این حوزه علاوه بر برنامه آموزشی، دوره های تابستانی با موضوع تربیت خطیب برگذار می کند.
موسسه امام موسی صدر – صور (خواهران)
این حوزه در سال 1985م تأسیس شد ولی بعد از تأسیس دانشگاه إسلامی صور، این حوزه از سال 1989م به شعبه ای از دانشگاه إسلامی صور تبدیل شد.
موسسه امام هادی – بیروت (برادران)
شیخ ناجی به همراه برادرش شیخ محمد طالب این حوزه را تأسیس کرد. شیخ ناجی در حزب الله فعالیت فرهنگی دارد. این حوزه از روش قدما
برای آموزش طلاب بهره می برد و هم اکنون 50 نفر طلبه در این حوزه مشغول به تحصیل هستند.
موسسه رسول اکرم وابسته به جمهوری إسلامی ایران – بیروت (برادران)
این مدرسه علمیه نشانه ارتباط عمیق شیعیان لبنان با جمهوری اسلامی ایران و حوزه علمیه قم می باشد. این مدرسه علمیه زیر نظر دفتر رهبر معظم فعالیت دارد و ارتباط تنگاتنگی با قم دارد. حوزه رسول اکرم دومین حوزه ای است که زیر نظر عالم غیرلبنانی فعالیت دارد. تعداد طلاب این مدرسه 210 نفر می باشد که در دوره های سطح یک تا چهار حوزه تحصیل می کنند. مدیر کل این حوزه که به حوزه خواهران و برادران إشراف دارد، شیخ مصطفی جعفر پیشه است.
برخی معتقد هستند بقای حوزه علمیه رسول اکرم منوط به قدرت شیعه و حزب الله در لبنان است.
موسسه سیدۀ نساء العالمین – بیروت (خواهران)
این مؤسسه زیر نظر واحد فرهنگی حزب الله فعالیت می کند و 18 شعبه در سراسر لبنان دارد. اهداف این معهد شناخت معارف إسلام و مطالعات أخلاق و عقیده و سیره امامان می باشد. بیشتر طلبه های این مؤسسه را مادران و کسانی که ترک تحصیل کرده اند، تشکیل می دهد. یکی از شعبه های بیروت این مؤسسه در مسجد القائم می باشد.
حوزه علمیه أنصار – جبل عامل (برادران)
سومین مدرسه علمیه ای که سید نسیم عطوی تأسیس کرد، امروزه تمام مراحل حوزوی در این مدرسه تدریس می شود. علاوه بر درس و بحث های حوزوی و بحث خارج، این مدرسه در قالب إعزام مبلغ به سوریه و برخی أماکن شیعی فعالیت می کند. فارغ التحصیلان این مدرسه در عرصه اجتماعی و علمی فعالیت زیادی دارند.
موسسه شرعی جعفری – مرکبا جبل عامل (برادران)
این مدرسه از مدارسی است که سید نسیم عطوی در منطقه مرزی جنوب موسوم به مرکبا در سال 1972م تأسیس کرد و در سال 1984م به منطقه انصار منتقل شد. از این حوزه اطلاعات دقیق و مشخصی وجود ندارد.
موسسه شهید اول – سُحمر بقاع غربی (برادران)
این مدرسه شعبه مؤسسه شهید أول بیروت می باشد. این مؤسسه توسط شیخ القاضی أسدالله حرشی با هماهنگی علامه محمدمهدی شمس الدین تأسیس شد. مدرسه شهید أول در شهر سحمر بقاع غربی از سال 1982م به سبب اشغالگری نیروهای اسرائیلی به ساختمان دیگری انتقال یافت. این مدرسه تا سال 1991م فعالیت داشت ولی بعد از آن محل مدرسه به کتابخانه عمومی و سالن اجتماعات تبدیل شد.
موسسه شهید اول – بیروت (برادران)
این مؤسسه در سال 1979م توسط علامه محمدمهدی شمس الدین که رئیس مجلس أعلای شیعیان لبنان بود در منطقه غبیری بیروت تأسیس شد که از مهم ترین مدارس علمیه آن زمان بوده و حدود 70 نفر طلبه داشته است.
اکنون فعالیت این مدرسه به شدت ضعیف است و این مدرسه دلیل روشنی است بر ارتباط فعالیت مدارس شیعی لبنان با مؤسسین آن، که مدرسه در نبود مؤسس قعالیت های خود را از دست می دهد و چه بسا بسته می شود.
موسسه علوم دینی امام صادق – خربۀ السلم جبل عامل (برادران)
این مؤسسه توسط سید عبدالمحسن فضل الله که یکی از علمای بنام جبل عامل بود، با وجود اشغالگری های منطقه تأسیس شد و بزرگانی در عرصه علم، ارزانی جامعه کرده و شهدایی را تقدیم إسلام نموده است. حوزه علمیه امام صادق در دو سطح مقدمات و سطوح فعالیت داشت که از سال 1988م در اثر نا أمنی های منطقه از فعالیت باز ماند. این حوزه در زمان فعالیتش تأثیرات مهمی در آگاهی دینی و بصیرت فرهنگی منطقه داشته است.
موسسه مطالعات إسلامی – صور (برادران)
این مدرسه در سال 1967م بعد از سفرهای إمام موسی صدر به برخی کشورهای آفریقایی تأسیس شد و از طلبه های آفریقایی پذیرش داشته و علاوه بر دروس فقه و اصول و منطق و قرآن و حدیث که در حوزه های علمیه لبنان معمول است، دروس خطابه و ادبیات عرب و نهج البلاغه و تجوید نیز تدریس می شد. این مدرسه بعد از ربوده شده إمام موسی صدر در سال 1978م رو به ضعف نهاد.
این حوزه سومین حوزه علمیه معاصر لبنان می باشد و امتیاز این حوزه، إهتمام به تبلیغ مکتب اهل بیت در عرصه بین الملل و إهتمام به دروس و روش های آموزشی دانشگاهی می باشد که جرقه تأسیس دانشگاه إسلامی لبنان از این حوزه زده شده است.

مطلب مرتبط :   پایان نامه -پروپوزال و سمینار ارشد- قسمت 38

بستن منو