دانلود پایان نامه درباره همبستگی اجتماعی

دانلود پایان نامه درباره همبستگی اجتماعی

دانلود پایان نامه

 

در حال حاضر غازی سیف الدین دبیر کل شاخه کشوری حزب بعث لبنان را بر عهده دارد. این حزب در پارلمان کنونی لبنان دو نماینده دارد که عبارتند از عاصم قانصوه و عبدالرحمن عبدالرحمن.
مجله الرأیۀ از سوی این حزب در حال انتشار است. این حزب با سازمان های فلسطینی مخالف سازمان فتح ارتباط تنگاتنگ دارد و با حزب الله لبنان رابطه خوبی داشته و دعوت حزب الله برای تهیه راهکار سیاسی برای نیروهای ملی و إسلامی پشتیبانی کرد.
2-3- قوات لبنانی؛
قوات لبنانی مولود حزب کتائب می باشد. یکی از دلائل به وجود آمدن حزب قوات اللبنانی از میان حزب کتائب شد، عیارت است از رشد تفکر خطر فلسطینی بر علیه مسیحیان و لبنانیان بود و اتفاقات سال های 1967م تا 1975م شاهد بر این مدعاست.
این حزب در سال 1976م تأسیس شد و بشیر جمیل به ریاست آن منصوب شد. این حزب پیشرفت های قابل توجهی به دست آورد و ریاست جمهوری بشیر جمیل نیز در این پیشرفت ها بی تأثیر نبود، که البته با ترور وی در سال 1982م این حزب ضربه سختی را متحمل شد. ترور بشیر جمیل در وقوع جنایت صبرا و شتیلا در همان سال مؤثر بود.
بعد از این که امین جمیل که از سوی پارلمان به ریاست جمهوری لبنان انتخاب شده بود در سال 1985م خاک لبنان را ترک کرده و به فرانسه رفت، سمیر جعجع سعی کرد اوضاع داخلی حزب را سامان بخشیده و با تأسیس دو مرکز نظامی به نام های مرکز آموزش افسران و مرکز آموزش سربازان، حزب قوات را به یک حزب نظامی و ارتش منظم تبدیل کرد. وی هم چنین با کم شدن ارزش لیره لبنان در پی مشکلات اقتصادی در سال 1987م، مؤسسه همبستگی اجتماعی را تأسیس کرد که هم اکنون نیز این مؤسسه با داشتن بیش از 20 مرکز در مناطق مختلف مسیحی لبنان کمکهای متنوعی را به مسیحیان ارائه می دهد.
دکتر توفیق هندی موفقیت های قوات لبنانی را چنین بازگو می کند:
در سطح سیاسی: بیداری نسبت به وضعیت مسیحیان لبنان و رهبری جدید حزب را فراهم آورده ایم.
در سطح امنیتی: تأمین امنیت کامل بیروت شرقی را به دست آورده ایم.
در سطح اقتصادی: اوضاع بیروت شرقی را سامان بخشیده ایم و با تأسیس همبستگی اجتماعی در امور خیریه فعالیت داریم.
حزب قوات لبنان اکنون توسط دولت لبنان منحل شده است و رهبر آن سمیر جعجع مدتی در زندان بوده است.
2-4- حزب المستقبل؛
حزب المستقبل یک تشکیلات سیاسی است که توسط رفیق حریری، رئیس جمهور وقت لبنان تأسیس شد و بعد از ترور مؤسس در سال 2005م رهبری حزب به فرزند وی سعد الدین حریری رسید. این حزب از هم پیمانان حزب الکتائب و القوات اللبنانیه می باشد.
أهداف حزب به شرح ذیل است:
آزادی و استقلال لبنان تأمین شود
حاکمیت دموکراسی پارلمانی مبتنی بر احترام آزادی بیان و رأی باشد
مردم صاحبان قدرت و حاکمیت لبنان باشند
از میان برداشتن اختلافات سیاسی و اتحاد و همدلی احزاب و مردم لبنان.
رهبران این حزب عبارتند از:
سعد الدین رفیق حریری
نادر مصطفى الحریری
سلیم عبد الرحیم دیاب
سمیر فؤاد ضومط
عبد الغنی عبد اللطیف کباره
فادی فوزی فواز

مطلب مرتبط :   مقاله درمورد دانلود عناصر اصلی برنامه درسی های اسکوپ

بستن منو