دانلود پایان نامه درباره مقام معظم رهبری

دانلود پایان نامه درباره مقام معظم رهبری

دانلود پایان نامه

مسئول دبیر خانه، شیخ زهیر جعید  

هئیت مرکزی تجمع علمای مسلمین که شصت عضو دارد و در جلسات هفتگی دیدار و ملاقات دارند و هئیت عمومی تجمع علمای مسلمین که بیش از 200 عضو دارد و ماهانه جلسه دیدار و ملاقات دارند.
مرکز تجمع علمای مسلمین در راستای تحقق وحدت إسلامی و تقریب مذاهب إسلامی در لبنان انتشار کتاب و مقالات را در دستور کار خود دارد و تا کنون ده ها کتاب و مجله و مقاله در این باره به چاپ رسانده است. مهم ترین کتاب های این مرکز عبارت است از:
کتاب الوحده الإسلامیۀ – دور و تحدیات
الفتنۀ المذهبیۀ – أسباب و آلیات المواجهۀ
قراءۀ فی العقل الإسرائیلی
القدرات النوویۀ الإسرائیلیۀ
الوحدۀ الإسلامیۀ فی مواجهۀ فتنۀ التکفیر
الشعب الفلسطینی – الواقع و المستقبل
السنۀ و الشیعۀ مسلمون
الحج علی المذاهب الخمسۀ
مؤتمر الحج
الإصابۀ فی مختصر فقه اهل البیت(علیه السلام) و الصحابۀ(رضی الله عنهم)
الوحدۀ الإسلامیۀ فی رحاب الحج و حیاۀ الإمام الصادق
دور الحواضر و الحرکات الإسلامیۀ فی الوحدۀ الإسلامیۀ
دور الجمهوریۀ الإسلامیۀ الإیرانیۀ فی الوحدۀ الإسلامیۀ
مرکز تجمع العلماء المسلمین فی لبنان – تجربۀ و نموذج
این مرکز برای تقویت ارتباط علما و اندیشمندان مسلمان، دیدارها و نشست هایی با رهبران سیاسی و دینی داشته است که بسیار حائز اهمیت بوده و تلاشی ستودنی در راستای تقریب مذاهب إسلامی می باشد. دیدار با مقام معظم رهبری، یادگار امام راحل سید أحمد خمینی(ره)، رئیس جمهور سابق لبنان ایمل لحود، رئیس جمهور لبنان میشل سلیمان، رئیس جمهور ایران، رئیس جمهور سوریه، دبیر کل حزب الله لبنان سید حسن نصر الله، مفتی دارالإفتا اهل سنت لبنان شیخ محمد رشید قبانی، رئیس پارلمان لبنان و رهبر جنبش أمل نبیه بری، از جمله این دیدارهاست.
از ارزنده ترین فعالیت های مرکز تجمع علمای مسلمین در لبنان احداث مساجد وحدت در مناطق مختلف لبنان است. مسجد الوحدۀ الإسلامیۀ در حارۀ الناعمۀ، مسجد السیدۀ مریم در صیدا و مسجد الوحدۀ الإسلامیۀ در بابلیۀ از مساجدی هستند که توسط این مرکز بنا شده اند.
مرکز تجمع علمای مسلمین برای عضوگیری شرایطی لحاظ کرده است مثل التزام به شئونات دینی و عالم بودن شخص به حدی که بتواند ارشاد دینی قابل قبول داشته باشد، ولی انتساب به مذهب خاصی را از شرایط عضویت لحاظ نکرده است حتی عضویت دروزیان لبنان نیز کارشناسی شده و إمکان دارد.
با این که این مرکز ظرفیت عظیمی برای رسیدن به وحدت و تقریب را دارد و تا کنون فعالیت های مؤثر و مفیدی ارائه کرده است ولی همان گونه که اعضای مرکزی این مرکز نیز اذعان می کنند، دشمنان إسلام از خارج جهان إسلام و جریان های تکفیری در داخل جهان إسلام با در دست داشتن إمکانات بیشتر برای ایجاد تفرقه در تلاش هستند و باید از هر فرصتی استفاده کرد تا فعالیت های چندین ساله این مرکز و سایر علمای بزرگ إسلام به ثمر نشسته و دشمنان خارجی و داخلی إسلام به أهداف شوم و غیر دینی خود نرسند.
برای تقویت وحدت إسلامی در لبنان لازم به نظر می رسد این مرکز توسط مراجع و حوزه های علمیه نجف و قم تأیید و تقویت شود و موانعی که بر سر راه فعالیت های تقریبی این مرکز ایجاد می شود، با بسیج همگانی علمای مسلمان کنار زده شود. چنان که در فلسفه تإسیس این مرکز نیز اشاره شد، تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان با تأسیس و فعالیت این مرکز پاسخ داده شد و مقاومت إسلامی لبنان مرهون فعالیت های وحدوی و تقریبی این مرکز می باشد.
علاوه بر دستاورد بزرگ این مرکز در بیرون راندن متجاوزین صهیونیستی از لبنان، بسیاری از توطئه ها و دسیسه های دشمنان و بدخواهان إسلام در لبنان، با هوشیاری علمای مسلمان لبنانی و تدبیر مرکز تجمع علمای مسلمین در لبنان، خنثی شده اند. به عنوان مثال شامگاه یکشنبه 17 مارس 2013م، دو طلبه اهل سنت در بیروت مورد هجوم چند جوان قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شدند که در پی این حادثه آشوب و فتنه ای در لبنان در شرف وقوع بود چرا که این تهاجم توسط برخی رسانه ها به شیعیان لبنانی انتساب می شد، ولی با تدبیر مرکز تجمع علمای مسلمین و هوشیاری علمای شیعه و سنی، آتش این فتنه خنثی شده و مسئله از طریق قانونی و شرعی پیگیری شد.
بزرگترین و مهم ترین ظرفیتی که لبنان در عرصه تقریب مذاهب إسلامی و وحدت إسلامی وجود دارد، مرکز تجمع علمای مسلمین می باشد. ظرفیت تقریبی این مرکز قابل قیاس با سایر ظرفیت های تقریبی نیست چرا که این مرکز با عضویت قریب به دویست و پنجاه نفر از بزرگان علم و ادب شیعه و سنی، می تواند سایر ظرفیت های تقریبی را در جامعه إسلامی لبنان شکوفا کرده و اگر آسیبی متوجه وحدت إسلامی در لبنان است یا به فرصت تقریبی تبدیل کند و یا از میان بردارد.
لازم است علمای مسلمان با الگوگیری از این مرکز در لبنان، در سایر کشورهای إسلامی به تأسیس مراکز مشابه نمایند که فتنه های دشمنان و بدخواهان إسلام در کشورهای إسلامی خنثی شود و مسلمانان کشورهای إسلامی در محیطی سالم و إسلامی قدم در راه قرآن نهاده و به آرمان رسول خدا که عزت و شرف إسلام بود نزدیک شوند.

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه درمورد داوری های تجاری بین المللی

بستن منو