دانلود پایان نامه درباره فعالیت های فرهنگی

دانلود پایان نامه درباره فعالیت های فرهنگی

دانلود پایان نامه

شیخ محمد الفقیه در سال 1989م بعد از رجوع از نجف این حوزه را تأسیس کرد و به وضوح اعلام داشت که این حوزه به حوزه علمیه نجف منتسب است و طبق روش آموزشی حوزه های علمیه کلاسیک اداره می شود. این حوزه ابتدا در منزل شیخ مفید در صور آغاز به کار کرد تا این که در سال 1999م به ساختمان جدید منتقل شد. ساختمان جدید حوزه دارای پنج طبقه و دو سالن اجتماعات و اتاق هایی برای طلاب و اساتید می باشد. این مدرسه بعد از انتقال به ساختمان جدید، فعالیت هایش تقویت شده و اکنون در هر مرحله تحصیلی، بیش از 60 طلبه دارد و مدرسه مجله ای علمی با نام رسالۀ النجف دارد.  

حوزه علمیه امام جواد – بیروت (برادران)
شیخ یوسف سیبتی یکی از فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم، بعد از رجوع از ایران به لبنان 1986م حوزه علمیه امام جواد را در بیروت تأسیس نمود. دروس حوزه از ساعت 6:30 صبح شروع می شود و سالانه حدود 35 تا 55 طلبه مشغول به تحصیل در این مدرسه می باشند. تمام مراحل حوزوی در این مدرسه تدریس می شود و مخارج مدرسه از راه حقوق شرعی تأمین می شود.
حوزه علمیه امام حجت – بیاض جبل عامل (برادران)
شیخ إبراهیم سلیمان بیاضّی که از بزرگان علم و تقوی بوده و در نجف تحصیل نموده است، در سال 1991م در شهر بیاض این حوزه را تأسیس کرد. ایشان اکنون نزدیک هشتاد و پنچ سال عمر دارند (حفظه الله) و همواره بر اهمیت و نقش حوزه های علمیه در رسالت و وظائف شرعی شیعیان تأکید دارند.
شروع فعالیت این حوزه در منزل شخصی ایشان با تدریس دروس حوزوی بوده که در سال 1991م با ساخت مدرسه ای با دو ساختمان و هر کدام با سه طبقه فعالیت رسمی خود را آغار کرده است.
این حوزه در دو سطح مقدمات و سطح طلبه دارد که طلبه بعد از گذراندن سطح برای ادامه تحصیل در بحث خارج به نجف یا قم مراجعت می کند. این حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی داشته و هر سال فقط یبست طلبه پذیرش دارد.
حوزه علمیه امام حسن مجتبی – بعلبک بقاع (برادران)
این حوزه، دومین حوزه شیعی بعلبک می باشد که توسط شیخ مهدی سلیمان یحفوفی در سال 1997م تأسیس شد. در این حوزه علاوه بر دروس حوزوی برخی مواد درسی فرهنگی اجتماعی نیز تدریس می شود. هر چند مؤسس این حوزه از فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم است ولی این حوزه در واقع به درخواست آیت الله سید محسن حکیم تأسیس شده است و به مجلس اعلای شیعیان لبنان و حوزه علمیه نجف مرتبط است. تمام سطوح حوزوی در آن تدریس می شود. تعداد طلاب آن بیش از 40 نفر می باشند.
حوزه علمیه امام صادق – صیدا (برادران)
علامه عفیف نابلسی در خانه خود به تربیت طلاب علوم دینی می پرداخت که سپس با حمایت رهبر انقلاب إسلامی ایران محلی برای این امر اجاره شد ولی اکنون با حمایت جمهوری اسلامی ایران ساختمان زیبایی موسوم به مجمع السیدۀ الزهرا در پنج طبقه، علاوه بر تربیت طلاب علوم دینی، فعالیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی نیز انجام می شود. این حوزه بعد از حوزه ابوالفتح کراجی م449ه.ق اولین حوزه علمیه شیعی در صیدا است. این حوزه با زعامت علامه نابلسی در صیدا فعالیت خوبی دارد. امتیازات این حوزه را این گونه بیان کرد:
این حوزه از مجموعه موسسات علمی و آموزشی و تربیتی تشکیل شده است که بر غنای علمی آن می افزاید.
بخش اعظمی از طلاب این حوزه دانشگاهیان هستند.
این حوزه ارتباط خوب و مناسبی با دانشگاه دارد.
فعالیت های سیاسی و اجتماعی این حوزه طلبه ها را هوشیار و اجتماعی به بار می آورد.
تشویق طلاب بر مناظرات و گفتگوهای علمی و سازنده.
مسئولین این حوزه امیدوار هستند که مشکلات مالی این حوزه برطرف شود و نشاط اولیه خود را در صیدا احیا کند.
حوزه علمیه امام صادق – نبطیۀ جبل عامل (برادران)
اولین حوزه علمیه معاصر در نبطیۀ است که توسط شیخ عبدالحسین صادق تأسیس شده است ولی اکنون به جهت تأسیس و افتتاح حوزه علمیه اهل البیت در نبطیۀ، این مدرسه از سال 2001م تعطیل می باشد.
این حوزه 30 طلبه و 7 استاد داشت و بحث خارج را استاد شیخ حسن رمیتی از فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم به عهده داشت.
حوزه علمیه امام علی – بیروت (برادران)
این حوزه به درخواست آیت الله بهجت به دست علامه سید جعفر مرتضی در ساختمانی چهار طبقه در همسایگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت در منطقه بئر حسن، در سال 2000م تأسیس شد. طلاب این حوزه قبل از جنگ 33 روزه بیش از تعداد امروزی بود. اکنون در این حوزه 40 نفر به تحصیل علوم دینی مشغول هستند. هم جواری این حوزه با سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت موجب شده است که رفت و آمد به این حوزه، مشکل باشد. در این مدرسه به روش های سنتی قم و نجف تأکید می شود.
حوزه علمیه امام منتظر – بقاع (برادران)
این مدرسه توسط دبیر کل سابق حزب الله شهید سید عباس موسوی با حمایت إمام موسی صدر و علامه فضل الله و به درخواست سید محمدباقر حکیم در سال 1978م تأسیس شد. در سال 1987م ساختمان جدید و زیبایی در بلندی مشرف به بعلبک ساخته شد ولی در نبود حامیان و مؤسس مدرسه رو به ضعف نهاد. سید حسن نصر الله از طلاب این مدرسه علمیه بوده است.
این حوزه اولین هایی را به خود اختصاص داده است. اولین حوزه منطقه بعلبک و اولین حوزه ای که توسط امام موسی صدر و علامه فضل الله حمایت می شد و اولین حوزه ای که به سفارش مرجع تقلید شیعی بنا تأسیس شده و حوزه ای است که قسمتی از ساختمانش در اثر اصابت موشک آسیبب دیده است.

مطلب مرتبط :   منبع پایان نامه ارشد با موضوع اجرای احکام مدنی

بستن منو