دانلود پایان نامه درباره فعالیت های فرهنگی

دانلود پایان نامه درباره فعالیت های فرهنگی

دانلود پایان نامه

اقتصاد  

درآمدی بر جامعه شناسی.
2-5- دانشگاه طرابلس
این دانشگاه مؤسسه ای علمی آموزشی در مقطح تحصیلات تکمیلی می باشد که در سال 1982م توسط جمعیت إصلاح إسلامی در منطقه زیتون شهر طرابلس تأسیس شده است و کرسی های تدریس این مؤسسه بر عهده جمعی از اندیشمندان و صاحب نظران می باشد.
این دانشگاه مشتمل بر سه دانشکده است که عبارتند از:
دانشکده مطالعات إسلامی
دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشکده مدیریت
2-6- مؤسسه بین المللی اندیشه إسلامی
این مؤسسه با برنامه آموزشی آکادمیک در راستای اهتمام طلاب علوم دینی به تحصیلات تکمیلی و مسائل اندیشه إسلامی و بیداری إسلامی در بیروت تأسیس شده است.
دروس این مؤسسه از سوی اساتید خبره و ممتاز با روش های پیشرفته ارائه می شود، مثلا سخنرانی های اساتید ضبط می شود که طلبه بتواند به آن مراجعه کرده و هر گونه که بخواهد درس را دوباره گوش فرا دهد. طلبه ها در طول تحصیل از تسهیلات آموزشی بهره مند هستند و در کنار تحصیل از فعالیت های فرهنگی و فکری استفاده می کنند.
برنامه آموزشی طلاب در این مؤسسه از حیث مواد درسی، پربار و از حیث مدرک، معتبر می باشد و در دو سطح کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.
2-7- مدرسه الراوفد ـ بقاع غربی
این مدرسه از شعبه های کلیه الدعوه الإسلامیه در لبنان است که در سال 1986م در بقاع غربی توسط شیخ عبدالناصر الجبری با همکاری مرکز توسعه إسلامی تأسیس شده است.
2-8- معهد صیدا للتعلیم الشرعی
این مدرسه علمیه از شعبه های کلیه الدعوه الإسلامیه است که توسط شیخ عبدالناصر الجبری با همکاری مرکز توسعه إسلامی در صیدا تأسیس شده است.
2-9- معهد بیروت الشرعی
این مدرسه از شعبه های کلیه الدعوه الإسلامیه در لبنان است که توسط شیخ عبدالناصر الجبری با همکاری مرکز توسعه إسلامی در بیروت تأسیس شده است و مخصوص خواهران می باشد.
2-10- معهد بلال بن رباح للعلوم الشرعیه ـ بعلبک.
این مؤسسه در بعلبک بوده و مخصوص خواهران پناهنده فلسطینی می باشد که دوره آموزشی آن 6 ترم می باشد و با همکاری مرکز توسعه إسلامی تأسیس شده است.
بخش سوم: ظرفیت های تقریب در لبنان؛
لبنان از ظرفیت های خاصی برای تقریب مذاهب إسلامی و وحدت إسلامی برخوردار است. این سرزمین از دیرباز مهد ادیان و مذاهب بوده و مردم لبنان با زندگی در کنار ادیان و مذاهب مختلف، به این اصل رسیده اند که زندگی با پیروان دیگر ادیان و مذاهب، اگر از روی صلح و دوستی نباشد، جامعه لبنان را دچار مشکلات خواهد کرد که جبران ناهنجاری های ناشی از آن دامن همه مذاهب و ادیان را خواهد گرفت.
علما و اندیشمندان نیز در رأس این فکر و اندیشه بزرگ تقریبی از هیچ فرصتی برای تقویت زندگی مسالمت آمیز و وحدت گونه دریغ نکرده اند و همواره پیروان مذهب و دین خود را به وحدت و تقریب مذهبی فراخوانده اند.
ولی واقعیت این است که نباید به ظرفیت های موجود تقریبی در لبنان بسنده کرد که دشمنان إسلام همواره در تلاش هستند که مسلمانان را در أقصی نقاط جهان إسلام از وحدت به دور سازند چرا که إتحاد مسلمانان به هیچ وجه منافع استعماری و استکباری غرب و در رأس آنها آمریکا و اسرائیل را تأمین نخواهد کرد. از این جهت است که علما و اندیشمندان و مؤمنین در جهان إسلام باید روز به روز با تکیه بر ایمان و تقوی و تدبیر منافع خود را در سایه قرآن و سنت شریف رسول خدا بیابند و راه های تقریبی و وحد آفرین را در جهان إسلام دنبال کنند که امروزه هر مشکلی گریبان گیر جهان إسلام می شود از تفرقه و نزاع بین مسلمانان ناشی می شود. اگر در میانمار مسلمانان کشته می شوند و به جای اینکه جنایتکاران این کشتار در جوامع حقوق بشری، توبیخ و منزوی شوند؛ کاندیدای جایزه نوبل می شوند، دلیلش را باید در داخل جهان إسلام جستجو کرد. به عنوان مثال تا به حال در تاریخ کسی سراغ ندارد که یک مسیحی به نام دین و دین داری، در یک عملیات انتحاری عده ای از هم کیشان خود را در کلیسا و در حال عبادت، به قتل برساند. ولی وضعیت اسفبار جهان إسلام از این جا ناشی می شود که به جای اتحاد در برابر دشمنان قسم خورده قرآن که از هیچ فرصتی برای به حاشیه راندن إسلام دریغ نکرده و نمی کنند، عده ای مسلمان به جای چاره اندیشی برای خروج از مصرف گرایی جهان إسلام و ورود به عرصه تولید و تکنولوژی، با نبش اختلاف های تاریخی و پرداختن به مسائل حاشیه ای که دردی از جهان إسلام را نیز حل و فصل نمی کند، می پردازند. فعالیت های تقریبی برخی رهبران جهان إسلام، همچون مرحوم بروجردی و شیخ شلتوت و أسد آبادی و امام خمینی و إمام خامنه ای که همواره مسلمانان را به وحدت إسلامی فراخوانده اند را باید ارج نهاده و جهان إسلام و مسلمانان را سر و سامانی بخشید.
فصل اول: جمهوری إسلامی ایران و حزب الله

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه درمورد تهافت الفلاسفه

بستن منو