دانلود پایان نامه درباره فعالیت های اجتماعی

دانلود پایان نامه درباره فعالیت های اجتماعی

دانلود پایان نامه

 

کشور لبنان با وجود مساحت کم، دارای تعدد و تنوع مذاهب است، به طوری که بیش از 18 مذهب رسمی در لبنان وجود دارد که این مذاهب با مسائل طایفه ای نیز پیوند تنگاتنگی دارد و تفکیک طوایف مختلف از یکدیگر به واسطه نوع وابستگی دینی و مذهبی آن هاست. نقش این مذاهب در لبنان به گونه ای است که حتی ساختار سیاسی این کشور از گذشته تا حال را نیز تحت تأثیر قرار داده و تقسیم قدرت سیاسی نیز براساس تعداد جمعیت طوایف مختلف بوده که تمایز آن ها براساس مذهب است.
در این فصل ادیان و احزاب لبنان در دو قسمت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
ادیان و مذاهب لبنان
کشور لبنان با وجود مساحت کوچک و جمعیت نسبتا کم خود بیشترین مذاهب را در خود جای داده است به گونه ای که لبنان از حیث تعدد و تنوع مذاهب یکی از متنوع ترین کشورهای جهان به شمار می رود. در لبنان 18 مذهب رسمی وجود دارد، از حدود 18 مذهب موجود در این کشور ده هزار و چهارصد کیلومتر مربعی، 12 مذهب مسیحی و 5 مذهب إسلامی و یک مذهب یهودی وجود دارد.
مذاهب إسلامی لبنان عبارتند از:
شیعه دوازده امامی؛
شیعیان که حضورشان از قرن سوم در لبنان قطعی است ابتدا در مناطق شمالی لبنان سکونت داشتند که به دنبال فتوحات صلاح الدین ایوبی و حاکمیت فرمانروایان ایوبی از مناطق شمالی لبنان به مناطقی که اکنون نیز در آن سکونت دارند کوچیدند.
امروزه شیعیان به طور عمده در جنوب لبنان (صور، نبطیه، مرجعیون، بنت جبیل،… ) و دره بقاع (بعلبک، هرمل،… ) و حاشیه جنوبی بیروت موسوم به ضاحیه ساکن می‌باشند.
اهل سنت؛
اهل سنت که تا استعمار فرانسه و انگلیس در جنگ جهانی اول در بیروت و طرابلس و شهرهای ساحلی لبنان تحت حاکمیت ترکان عثمانی زندگی می کردند و بعد از 1920م به صورت یک اقلیت مذهبی تحت حمایت فرانسه در آمدند. اهل سنت امروزه به طور عمده در غرب بیروت، طرابلس، منطقه عکار، صیدا و اقلیم خروب متمرکز هستند. مفتی جمهوری لبنان مرجعیت دینی اهل سنت لبنان را بر عهده دارد و اکنون رهبری دارالإفتا را شیخ قبانی بر عهده دارد.
دروزی؛
مذهب دروزی یا دروزیه مذهبی است که کمتر شناخته شده است و در واقع مذهبی است که در قرن پنجم از مذهب اسماعیلیه منشعب شده اند. دروزی ها که اعتقادات پیچیده ای دارند نه تنها در لبنان بلکه در سوریه و فلسطین نیز وجود دارند و عمدتا مناطق کوهستانی را برای سکونت انتخاب می کنند. دروزی ها اغلب در مناطق کوهستانی مناطق شوف، عالیه، بیت الدین، حاصبیا و راشیا ساکن هستند. تشکیلات دروزی ها تحت نظر شیخ عقل اداره می شود که شیخ العقل نیز بالاترین منصب مذهبی در نزد دروزی هاست و مدینین دروزی در کلیه امور خود به شیخ العقل مراجعه می کنند.
علوی؛
علویان لبنان که اعتقادات خاصی دارند و حتی برخی اعیاد مسیحیان را نیز جشن می گیرند و عمدتا در طرابلس و وادی التین و جبال الظنین زندگی می کنند. این فرقه بعد از پیمان طائف 1990م از امتیاز داشتن نماینده در پارلمان برخوردار شدند.
اسماعیلی؛
اسماعیلیان که از جمعیت کمی برخوردارند از سوی دولت لبنان به رسمیت شناخته نشده اند و حتی مسائل خاص خود را در دستگاه های قضایی شیعیان یا اهل سنت پیگیری می کنند.
مذاهب مسیحی عبارتند از مارونی، ارتدوکس، روم کاتولیک، ارمن، ارتدوکس، ارمن کاتولیک، سریان ارتدوکس، سریان کاتولیک، کلدانی کاتولیک،لاتین، پروتستان و نسطوری و اخیرا فرقه قبطی های ارتدوکس لبنان به عنوان هجدهمین فرقه به رسمیت شناخته شده اند.
بر اساس آمارهای غیر رسمی، اکثریت طائفه‌ای به ترتیب با شیعیان (بیش از 35%)، اهل سنت (حدود 30%)، مسیحیان (حدود 25%)، موحدین دروز (5 تا 7%) و غیره می باشد.
در بین مسیحیان مارونی ها اکثریت بزرگ مذاهب مسیحیت را تشکیل می دهند و نام خود را از یک راهب که مارمارون نام داشت، گرفته اند مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک یونانی که بعد از مارونی ها بزرگترین مذاهب مسیحیت هستند و سایر مذابه نیز در لبنان به فعالیت های مذهبی خود اشتغال دارند و بعضا از کلیساهای مستقل و کهنی برخوردارند. عمدتاً در شرق بیروت و در مناطق متن شمالی، زحله، کسروان، جبیل، جونیه زندگی می‌کنند.
در مورد پیروان ادیان و مذاهب دو ویژگی مهم حائز اهمیت است:
این که پیروان ادیان و مذاهب به دلیل زندگی طولانی مدت در کنار یکدیگر، همزیستی مسالمت آمیز و تساهل و تسامح بالایی نسبت به یکدیگر دارند.
این که در عین حالی که پیروان ادیان و مذاهب از زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر لذت می برند و همدیگر را به عنوان برادر می شناسند ولی یک رقابت غیر آشکار هم بین ایشان وجود دارد که در راستای رسیدن به اهدافشان در تلاش هستند.
جریانات و احزاب سیاسی لبنان
از ویژگی های لبنان ، آزادی سیاسی و فعالیت های اجتماعی است که همین امر موجب شده است لبنان احزاب و گروه های مختلف با گرایش های سیاسی متفاوتی را در خود جای دهد. جریان شناسی سیاسی لبنان از جهت گرایش های متفاوتی که دارد دشوار است. بسیاری از احزاب بر حسب طوایف و مذاهب شکل گیری شده است و قانون اساسی این کشور بر اساس موازنه این احزاب و گروه ها شکل گرفته است. گردش قدرت میان نیروهای سیاسی مطابق با قانون این کشور از موازنه مذکور ناشی می شود.
این ویژگی لبنان از قبل از استقلال بر جای مانده است. در سال 1923 میلادی جامعه ملل، لبنان را رسماً تحت قیمومیت فرانسه قرار داد، لبنان به همراه سوریه تا سال 1943 میلادی تحت قیمومیت فرانسه بود ولی در 22 نوامبر همان سال از قیمومیت فرانسه خارج شده و به استقلال رسید.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه با موضوع کنوانسیون ژنو

بستن منو