دانلود پایان نامه درباره سازمان ملل متحد

دانلود پایان نامه درباره سازمان ملل متحد

دانلود پایان نامه

در فرودین سال ۱۹۷۵ میلادی، چند تن از اعضای مسلح عضو سازمان آزادی بخش فلسطین به روی کلیسایی در شرق بیروت آتش گشودند تا پیر جمیل موسس حزب فالانژ لبنان را در آنجا ترور کنند. او از سوء قصد جان سالم به در برد، ولی این سوء قصد باعث مجموعه‌ای از اقدامات متقابل شد که در نهایت به جنگ داخلی ۱۵ ساله در لبنان منجر شد.  

حزب کتائب در انتخابات 1996 میلادی شرکت کرد، اما نامزدهای این حزب موفق به کسب آرای مردم نشدند. دکتر جرج سعادۀ رهبر این حزب موفق شد در میان نامزدهای این حزب بالاترین رأی را به دست آورد و دلیل آن این بود که وی در لیست عمر کرامی از شمال لبنان عضویت داشت.
2-18- حزب ملی گرایان آزاد؛
حزب ملی گرایان آزاد از سوی کامیل شمعون رئیس جمهور اسبق لبنان و در پی رویدادهای 1958 میلادی تأسیس شد. از مهمترین اصول این حزب می توان به بندهای زیر اشاره کرد:
عضویت لبنان در خانواده کشورهای عربی
عضویت لبنان در سازمان ملل متحد
پایبندی به سنتهای تاریخی لبنانی.
در انتخابات 1996 میلادی این حزب با صدور بیانیه ای خواستار تحریم انتخابات شد و از لبنانی ها خواست در انتخابات شرکت نکنند و این انتخابات را یک دام توصیف کرد. ولی این حزب در انتخابات در انتخابات شهرداری ها در سال 1998میلادی شرکت کرد و دوری شمعون به عنوان نامزد این حزب برای ریاست شهرداری منطقه دیرالقمر معرفی شد که به پیروزی رسید.
2-19- حزب فراکسیون ملی؛
این حزب همواره از فعالیت در حوزه نظامی کنار بوده و مخالفتش نیز در جنگ داخلی لبنان با دو حزب کتائب و ملی گرایان آزاد از این روی بوده است.
می توان گفت تاریخ این حزب همواره حول مخالفت دائم اما معتدل در چارچوب قواعد بازی دموکراتیک لبنان دور می زد. رئیس شورای عالی این حزب دکتر سلیم سلهب و نائب رئیس آن امین عثمان می باشد.
2-20- حزب وعد؛
پس از وقوع ناآرامی ها در 13 اکتبر 1990م مه بر علیه میشل عون صورت گرفت، ایلی حبیقه در منطقه حازمیه بیروت این حزب را تأسیس کرده و این حزب را ملی و سکولار و دموکراتیک معرفی نمود.
این حزب از ابتدای تأسیس بر دشمنی با سوریه و هر آنچه رنگ عربی إسلامی داشت تأکید می ورزید و در مقابل توجه خاصی به رابطه با اسرائیل داشت و بر تأسیس دولت اسرائیل تأکید می ورزید.
اهداف این حزب عبارت است از:
تعلق ملی مردم لبنان به وطن مقدم بر هرگونه تعلق خارجی و گروهی و شخصی است.
دموکراسی باید به عنوان پایه و اساس موجودیت لبنان شناخته شود.
تحقق شکوفایی اقتصادی لبنان با إجرای برنامه توسعه و برقراری موازنه میان واحدهای مختلف اقتصادی.
مدرنیزه کردن لبنان و تبدیل طائفه گرایی به نظام سکولار.
رئیس این حزب در تمام کابینه های بعد از قراداد طائف حضور داشته است.
2-21- کنگره ملی لبنان؛
کنگره ملی لبنان که در تاریخ 11 ژوییه 1994م برگزار شد چارچوب کلّی نیروهایی به شمار می رود که تحت فرماندهی ژنرال میشل عون قرار دارند. کنگره ملی لبنان از جماه جناح های بود که خواهان تحریم انتخابات پارلمانی لبنان سال های 1992م و 1996م شد ولی این کنگره به سیاست تحریم انتخابات پایان داد و در انتخابات شهرداری ها از حوزه بیروت و کوهستان لبنان در سال 1998م شرکت کرد.
2-22- حزب سوسیالیست ترقیخواه؛
کمال جنبلاط رهبر فقید دروزی های لبنان این حزب را تأسیس کرد. پایگاه اصلی حزب با نام بیت جنبلاط شناخته می شود و اکنون ولید جنبلاط رهبر این حزب می باشد. ولید جنبلاط پس از ترور کمال به این منصب رسید.
حزب سوسیالیست ترقیخواه اکنون با برخی گروه های ملی و إسلامی هم پیمان است. این حزب در انتخابات 1996م کرسی های حوزه اقلیم الخروب و الشوف و عالیه را در پارلمان به دست آورد.

مطلب مرتبط :   پایان نامه رایگان درمورد آیت الله جوادی آملی

بستن منو