دانلود پایان نامه درباره روش های تبلیغاتی

دانلود پایان نامه درباره روش های تبلیغاتی

دانلود پایان نامه

 

2-11- إتحاد سوسیالیستی عرب (تشکیلات ناصریستها)؛
این سازمان یکی از گروه های انشعابی إتحاد سوسیالیستی عرب به شمار می رود. منیر الصیاد رهبری این سازمان را بر عهده دارد. این سازمان از سوی جنبش فتح پشتیبانی می شد و قبل از 1982 میلادی در صحنه ظاهر شده و دفاتر خود را در بیروت و سایر شهر های لبنان افتتاح کرد ولی بعد از تجاوز اسرائیل به لبنان دچار رکود شد. منیر الصیاد در جریان جنگ اردوگاه ها و وقوع جنگ العلمین میان حزب سوسیالیست ترقیخواه به رهبری ولید جنبلاط و جنبش أمل به رهبری نبیه بری، نقش مهمی در آرام سازی اوضاع ایفا کرد.
در حال حاضر این سازمان با برخی احزاب ملی و إسلامی و برخی گروه های فلسطینی نظیر جنبش فتح «انتفاضۀ» و شورای انقلابی و دیگر گروه های فلسطینی روابط بسیار نزدیکی دارد. منیر الصیاد در جریانات مبارزات انتخاباتی سال 1992 میلادی شرکت کرد اما موفق به کسب آرای مردم نشد. این سازمان در برخی مناطق بیروت حضور دارند و از پایگاه های اجتماعی برخوردارند.
2-12- حزب الله؛
جنبش انقلابی حزب الله لبنان، یکی از معروف ترین و تأثیرگذارترین گروه های إسلام گرا، در دهه هشتاد میلادی در جهان عرب ظهور کرد.
امام موسی صدر که حرکت سیاسی و اجتماعی را بعد از بازگشت به لبنان شروع کرد و در سال 1967 مجلس اعلای شیعیان را به عنوان نهادی دینی رسمی بنیان نهاد و آیت الله محمد مهدی شمس الدین از شخصیت های تأثیرگذار در شکل گیری حزب الله بود. ایشان نایب رئیس مجلس إسلامی اعلای شیعیان بودند. از شخصیت های مذهبی دیگر که در برپایی و ایجاد زمینه های تشکیل حزب الله لبنان نقش مؤثر و مثبتی داشت، آیت الله سید محمد حسین فضل الله بود. فعالیت های سیاسی وی پس از تجاوز اسرائیل به خاک لبنان در اظهارات و خطبه هایش تجلی یافت و مورد توجه جدی قرار گرفت.
در فضای ملتهب لبنان، انقلاب إسلامی ایران به رهبری امام خمینی در سال 1979 به پیروزی رسید و هم زمان با انقلاب إسلامی، تجاوز اسرائیل به لبنان آغاز شد.
برای تحقق اهداف «تشکیل حزبی بر اساس إسلام و مقاومت در برابر اسرائیل و حاکمیت ولی فقیه» نمایندگان گروه های اصلی إسلامی، پس از تدوین طرح نهایی، نه نفر را نمایندگان خود برگزیدند. تجمع علمای بقاع، کمیته های إسلامی و جنبش امل إسلامی هر یک سه نماینده در این جمع داشتند. این گروه طرح نهایی خود را که به «سند9» معروف شد و متضمن اهداف یاد شده بود، به امام خمینی تقدیم کردند که مورد موافقت ایشان قرار گرفت و در نتیجه با نظر موافق ولی فقیه، مشروعیت یافت.
پس از آن، گروه های إسلامی موافق سند یاد شده، تصمیم به انحلال ساختارهای تشکیلاتی موجود خود گرفتند و تشکل واحد و جدید را ایجاد کردند که بعدها حزب الله نام گرفت. امام خمینی به سپاه پاسداران انقلاب إسلامی دستور داد که در رویارویی با اسرائیل غاصب، از راه آموزش نظامی و فراهم آوردن زمینه های لازم به حمایت حزب الله بشتابد.
در جریان مبارزات انتخاباتی سال 1992، با توجه به شرایط جدید و نیازهای حیاتی لبنان، نامزدهای انتخاباتی حزب الله، با نامزدهای جنبش امل، حزب کمونیست، حزب قومی سوری و حزب بعث، در یک فهرست ائتلافی، در کنار یکدیگر قرار گرفتند. نتیجه تصمیم حضور فعالانه حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی 1992، پیروزی چشمگیر این حزب در انتخابات مذکور و حضور هشت نماینده شیعه و چهار نماینده از سایر طوایف مذهبی لبنان بود که هم پیمان حزب الله بودند. حزب الله همچنین موفقیت های خود را در انتخابات 1996 نیز تکرار کرد و پس از عقب نشینی اسرائیل از خاک لبنان در خرداد سال 1379، به صورت قدرت اول شیعه، در مبارزات انتخاباتی سال 2000 شرکت کرد.
اعضای این حزب در پارلمان عبارتند از: محمد فنیش، محمد رعد، نزیه منصور، ابراهیم بیان، ابراهیم أمین السید، عبدالله قیصر، حسین الحاج حسن، عمار موسوی و ربیعۀ کیروز.
مؤلفه های تأثیر پذیری حزب الله از انقلاب ایران؛
ولایت فقیه و رهبری امام خمینی
محوریت روحانیت در عمل سیاسی
ادبیات سیاسی و روش های تبلیغاتی
نمادگرایی شیعه
از نظر ساختاری حزب الله توسط یک شورای عالی سرپرستی می شود که متشکل از 17 عضو است که دبیر کل و معاون دبیر کل حزب الله را اعضای شورای عالی منصوب می کنند. هم اکنون دبیر کل حزب الله برعهده سید حسن نصر الله است و معاون ایشان شیخ نعیم قاسم می باشد.
2-13- جنبش أمل (أفواج المقاومۀ اللبنانیۀ-امل)؛
جنبش أمَل یکی از دو حزب عمده شیعه در لبنان است. این جنبش در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط امام موسی صدر پایه‌گذاری شد. جنبش امل یکی از طرف‌های درگیر در جنگ داخلی لبنان بود. هم اکنون نبیه بری دبیرکل جنبش امل است.
جنبش امل عنوان سازمانی است که امام موسی صدر آن را رهبری می کرد. امام موسی صدر با تأسیس این جنبش در صدد بود از طائفه شیعه و حقوق لبنانی ها و وحدت آنها را دفاع کند. او بر این باور بود که شیعیان به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در طول دوره های پیشین محروم بوده و بر خلاف دیگر طائفه های لبنان، فاقد مرجعیت دینی مخصوص به خود است.
جنبش امل موفق شد همه شیعیان را از جنوب و بقاع و دیگر مناطق لبنان جذب کند.
این جنبش ابتدا در جنوب لبنان به رهبری امام موسی صدر و با همکاری شهید مصطفی چمران و شهید خلیل جرادی و شهید صادر کفل، با فعالیت سیاسی پایه گذاری شد. کادر رهبری نخستین دفتر سیاسی این جنبش با نام هایی چون دکتر حسین کنعان، دکتر علی الحسن، نبیه بری، جمال منصور، حسین الحسینی، شیخ محمد یعقوب، عباس بدرالدین، احمد اسماعیل، رفیق شرف، سرگرد عباس مکی، سرگرد عاکف حیدر، جعفر شرف الدین شکل گرفت.
جنبش امل در جریان جنگ داخلی لبنان فعالیت نظامی خود را شروع کرد و در بحران جنگ داخلی به صورت دفاعی شرکت کرد.
جنبش امل و حزب الله در اثر پاره ای مناقشات خود را در برابر هم قرار داده و به درگیری های مسلحانه در بیروت و ضاحیه آن تن دادند، این درگیری ها به محض آن که اندکی فروکش می کرد مجددا و به صورت خونین تر از سر گرفته می شد دو طرف یکدیگر را متهم به شروع این درگیری ها می کردند این وضع تا حدودی روی سازمان تشکیلاتی جنبش امل و پایگاه اجتماعی آن تاثیر منفی گذارد. در نتیجه این جنبش تعدادی از کادرهای سیاسی و نظامی خود را از دست داد.
جنبش امل در مبارزات انتخاباتی سال 1996 میلادی کرسی های فراوانی از حوزه های جنوب لبنان و بیروت را به دست آورد، نبیه بری رهبر این جنبش ریاست فراکسیون پارلمانی وسیعی عهده دار است وی همچنین ریاست پارلمان لبنان را به عهده دارد. جنبش امل در کابینه دولت رفیق حریری عضویت داشت و نیز در دولت های سابق یعنی دوره عمر کرامی، رشید الصلح و دیگر روسای کابینه های دولت لبنان مشارکت داشت.

مطلب مرتبط :   منبع مقاله با موضوع طلاق

بستن منو