دانلود پایان نامه درباره دوره های آموزشی

دانلود پایان نامه درباره دوره های آموزشی

دانلود پایان نامه

 

این مؤسسه در 1971م توسط سید نسیم عطوی در برج البراجنه بیروت تأسیس شد. این مؤسسه إبتدا به صورت مرکزی برای تعلیم أحکام دینی و أخلاقی برای جوانان بوده است که بعد به صورت مدرسه علمیه کار خود را ادامه داد. این مؤسسه در دوران جنگ داخلی لبنان از برج البراجنه به منطقه جبل عامل انتقال یافت. اکنون در برخی شهرهای جنوب، این مدرسه فعالیت دارد و به تربیت مبلغ و عالم پرداخته می شود.
به صورت کلی جنبه برگزاری دوره های آموزشی و فرهنگی برای جوانان بیش از حوزه علمیه بودن این مدرسه می باشد. هم اکنون این حوزه دو شعبه در صرفند و نبطیۀ دارد که شرح هر کدام در محلش آمده است.
حوزه علمیه شهید ثانی – جبل عامل (خواهران)
این حوزه از توابع حوزه های علمیه زیر نظر سید نسیم عطوی می باشد که تعداد طلبه های خواهر این حوزه از نظر کمی تعداد، قابل قیاس با سایر حوزه های علمیه خواهران نیست به طوری که کل طلبه های این حوزه 18 نفر می باشد.
مدرسه علوم دینی – صور (برادران)
در بین حوزه های علمیه معاصر لبنان، این حوزه مقدم بر سایر حوزه ها می باشد که در سال 1960م توسط شیخ موسی عزالدین تأسیس شده است و یک سال بعد از تأسیس، پذیرش طلبه داشته است.
مدیریت این مدرسه از شیخ موسی عزالدین به سید هاشم حسنی و از ایشان به علامه سید محمد حسین فضل الله منتقل شده است.
در این مدرسه از مرحله مقدمات و سطح تا بحث خارج فقه و اصول تدریس می شود. این مدرسه علوم دینی با اینکه قدیمی ترین مدرسه در بین مدارس معاصر لبنان می باشد، ولی اکنون بر خلاف عرف مدارس دینی لبنان که با وفات مؤسس، مدرسه درهایش بسته می شود، دائر می باشد.
حوزه علمیه علوم اهل البیت – بیروت (برادران)
مؤسس این حوزه و طلاب این حوزه عراقی های مقیم لبنان بودند. مؤسس شیخ علی بهادلی اهل عراق بوده و معمولاً طلاب این حوزه بعد از اتمام درس به یکی از کشورهای غربی سفر می کردند. در مرام نامه این حوزه هدف تأسیس را این گونه بیان آمده است که برخی از حوزه های لبنانی فقط لبنانی ها را می پذیرد این حوزه درصدد تأسیس حوزه ای برای عراقی های مقیم لبنان می باشد. این حوزه بعد از وفات مؤسس تا سال 2003م فعالیت داشت.
مواد درسی این حوزه فقه و سیره و عقائد و فن خطابه و درایه و علوم عربی و اخلاق و منطق می باشد.
حوزه علمیه علوم دینی حبوش – جبل عامل (خواهران)
این حوزه شعبه خواهران حوزه ای است که سید علی مکی است که تعداد واحد های درسی این حوزه 22 واحد می باشد و 4 سال طول می کشد. این حوزه بزرگترین حوزه علمیه خواهران به شمار می رود و هم اکنون بیش از 350 خواهر طلبه مشغول به تحصیل می باشند. بنا به گفته مدیر حوزه سید علی مکی 12 وسیله نقلیه برای انتقال خواهران طلبه از منزل به حوزه و بالعکس می باشد.
حوزه علمیه موسسه شرعی – بیروت (برادران)
این حوزه با نام المعهد الشرعی در لبنان فعالیت دارد که توسط مرجع دینی لبنان علامه سید محمد حسین فضل الله تأسیس شده است. این مؤسسه إبتدا در بیروت شرقی بوده که در خلال جنگ داخلی لبنان به حی السلم ضاحیه منتقل شد و ساختمان حوزه هم اکنون در منطقه بئر حسن بیروت جنب شهرداری می باشد.
حوزه علمیه موسسه شرعی اولین مدرسه علمیه در بیروت می باشد و هم اکنون حدود 100 نفر طلبه در حال تحصیل دارد و اکثر عالمان لبنان از فارغ التحصیلان این مدرسه می باشد. این مؤسسه با سابقه ترین مدرسه علوم در بیروت می باشد و اکنون مدیریت حوزه با سید حسین الماجد می باشد.
حوزه علمیه موسسه شرعی – بیروت (خواهران)
این حوزه دومین حوزه علمیه خواهران در لبنان است که توسط علامه فضل الله تأسیس شده است و هدف این حوزه تربیت خواهران مبلغ برای اصلاح خانه و جامعه می باشد. هم اکنون 60 خواهر طلبه به تحصیل اشتغال دارند و مدیریت حوزه به عهده شیخ علی منتش می باشد.
مرکز مطالعات إسلامی فقه آل البیت – بیروت (برادران)
این حوزه زیر نظر آیت الله قبلان رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان است و ساختمان بزرگ 5 طبقه ای دارد که این ساختمان با تعداد اندک طلاب مناسبت ندارد. مدیر این حوزه شیخ ناجی درویش است. این حوزه تمام امکانات پیشرفت علمی طلاب را اعم از کتابخانه مجهز و اتاق کامپیوتر و حجره های کافی و وسیع را دارا است.
مرکز مطالعات إسلامی فقه آل البیت – میس الجبل جبل عامل (برادران)
علی رغم وجود مسجدی منسوب به أبوذر غفاری در این منطقه، این حوزه اولین فعالیت حوزوی بعد از محقق میسی م938ه.ق می باشد که زیر نظر آیت الله قبلان به مدیریت شیخ أحمد قبلان فرزند آیت الله قبلان، فعالیت دارد. این حوزه در واقع شعبه دوم حوزه بیروت می باشد که بعد از افتتاح این حوزه سید نسیم عطوی، طلاب مدرسه مرکبا را تشویق کرد که در این حوزه ادامه تحصیل دهند.
موسسه السیدۀ الزهرا وابسته به جمهوری اسلامی ایران – بیروت (خواهران)
این حوزه در سال 1985م تأسیس شده است و شعیه خواهران حوزه رسول اکرم می باشد. بعد از جنگ 33 روزه تعداد خواهران طلبه در این حوزه افزون شده است و هم اکنون بیش از 380 طلبه در این حوزه تحصیل می کنند. ساختمان این حوزه در همسایگی حوزه رسول اکرم در منطقه حارۀ حریک بیروت می باشد و مدیریت آن به عهده سیدۀ حاجیۀ زهرا ملدان می باشد.
موسسه السیدۀ خدیجۀ الکبری – صور (خواهران)

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر

بستن منو