دانلود پایان نامه درباره اوقات فراغت جوانان

دانلود پایان نامه درباره اوقات فراغت جوانان

دانلود پایان نامه

 

امام موسی صدر به محض ورود به لبنان وجود این نقیصه را دریافت و بی‌درنگ به اصلاح آن همت گماشت وی در نخستین سال ورودش به لبنان اعلام داشت که بانوان نیز می‌توانند در ایام ماه مبارک رمضان به مسجد بیایند و جداگانه برای خویش مراسم نماز جماعت برپا دارند و همین مسئله نقطه عطفی در مشارکت زنان مسلمان شد و از قبل آن مؤسسات فراوانی توسط بانوان تأسیس گردید که به چند نمونه از آنها اشاره می شود:
مدرسه پرستاران و کمک پرستاران‌
کلاس مبارزه با بیسوادی‌
کودکستان
مدرسه نمونه برای دختران
مدرسه تربیت خانه داری و آموزش (خیاطی‌، کمکهای اولیه‌، دفاع غیرنظامی‌) برنامه‌های آموزشی‌، دینی و فرهنگی
انجمن نیکوکاران (جمعیه البر و الاحسان‌)
یکی از مشکلات جامعه شیعه لبنان مسئله بیکاری و فقر بود به گونه‌ای که شیعیان همواره فقیر و بیکار شمرده می شدند. امام موسی صدر در راستای مقابله با این پدیده شوم اجتماعی، انجمن فوق را تأسیس نمود. هدف این کمیسیون مبارزه با فقر و بیکاری و برانداختن تکدی‌گری از جامعه شیعیان لبنان بود. شعار جمعیت دو حدیث بود. شیعتنا یموتون و لا یسئلون بالکف‌ّ، و لا تحل‌ّ الصدقه لمتحرف و لالذی قوّه سوی قوی‌؛
مرکز تحقیقات اسلامی «معهد الدراسات الاسلامیه»
در کشور لبنان ملیت ها و مذاهب گوناگون در کنار یکدیگر گرد آمده و به زندگی مشترکی پرداخته‌اند. این ملیت ها و مذاهب گوناگون پیوسته با یکدیگر در تماسند و در میان آنان مباحث مختلفی رد و بدل می شود.
امام موسی صدر با توجه به این نکته دانشجویان را به تحقیق در مسائل اسلامی و شیعی تشویق نمود تا خردمندانه درباره مسائل اسلامی به تجزیه و تحلیل پرداخته‌، نتایج تحقیقات خود را به جامعه اسلامی عرضه نمایند.
این مرکز از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه و خاور دور دانشجو می‌پذیرفت و در همین راستا امام موسی صدر به کشورهای مسلمان و غیر مسلمان آفریقایی مسافرت نمود و در جهت مبادله دانشجو و مبلغ دینی با مسئولان آنجا مذاکراتی به عمل آورد. ایشان مکرراً می گفتند: بر ما مسلمانان واجب است که قبل از آن که این قاره به جهان مسیحیت یا دنیای کمونیسم بپیوندد به کمک آفریقای تشنه و نیازمند اعتقاد بشتابیم‌.
مرکز تفریحات سالم برای جوانان (هیئت الشباب المسلم‌) که باشگاهی بود در کنار دریای مدیترانه برای اوقات فراغت جوانان مسلمان.
الندوه اللبنانیه؛
مؤسسه‌ای است فرهنگی که فلاسفه و دانشمندان بزرگ و رؤسای کشورهای خاورمیانه عربی در آن شرکت کرده‌، به بحث می‌پرداختند و در سایه همین مجالس سازمان خدمات اجتماعی به نام (تحرک اجتماعی‌) پدید آمد که این سازمان با همکاری مسیحیان و شیعیان لبنان اداره می شد که علاوه بر احداث یک صد واحد بهداشتی درمانی در سراسر لبنان و پخش داروهای مورد نیاز خدمات قابل توجهی نیز به مردم ارائه می داد.
تأسیس مجلس شیعیان لبنان؛
امام صدر پس از تلاش های فراوان و رایزنی های بسیار در سال 1966م مجلسی را با عنوان المجلس الاسلامی الشیعی الاعلی پایه‌گذاری کرد تا بدین وسیله شئون شیعیان را رهبری کرده‌، از حقوق ایشان دفاع نمایند. در تاریخ 23/5/1969 امام موسی صدر به عنوان نخستین رئیس مجلس اعلای شیعیان برگزیده شد و بر طبق قانون تأسیس مجلس‌، مدت این ریاست 6 سال بود اما بعد نظر به این که ریاست مجلس طایفه های مذهبی مادام‌العمر مقرر گردیده بود، در تاریخ 29/3/1975م به اتفاق آرای هیئت رئیسه‌، ریاست مجلس تا سن 65 سالگی به امام موسی صدر واگذار گردید. امام موسی صدر در خطابه‌ای که در روز انتخاب خود به ریاست مجلس ایراد نمود و همچنین در نخستین اعلامیه‌ای که در تاریخ 10/6/1969م صادر کرد برنامه‌های عملی خویش را برای تحقق اهداف مجلس اعلای شیعه به شرح زیر اعلام نمود:
تنظیم شئون طایفه‌ای شیعه و بهینه سازی هر چه بیشتر شئون اجتماعی و اقتصادی شیعیان‌
قیام و اقدام برای دستیابی به یک موقعیت کامل اسلامی‌، از نظر فکری‌، عملی و نیز از نظر مبارزه و جهاد
اقدام اساسی برای پیشگیری از تفرقه میان مسلمانان و سعی بلیغ‌، به منظور وصول به وحدت کامل
همکاری با همه طوایف مذهبی لبنان و کوشش برای حفظ وحدت کشور
توجه و ممارست نسبت به مسئولیتهای ملی و وطنی و صیانت از استقلال و آزادی لبنان و حفاظت از سرزمین و مرز و ثغور کشور
مبارزه‌ای پیگیر با جهل و فقر و تخلفات و ستم اجتماعی و فساد اخلاقی‌
یاری و مساعدت و پشتیبانی از مقاومت فلسطین و مشارکت با دولتهای مترقی و برادران عرب به منظور آزادسازی سرزمینهای غصب شده توسط رژیم اشغالگر قدس‌.
فصل دوم: ادیان و مذاهب و جریانات سیاسی لبنان

مطلب مرتبط :   پایان نامه رایگان با موضوع رادیو و تلویزیون

بستن منو