دانلود پایان نامه درباره اعتماد به نفس

دانلود پایان نامه درباره اعتماد به نفس

دانلود پایان نامه

 

31- ضعف ایمان و عقیده و همچنین ضعف نفس
32-نداشتن اعتماد به نفس و روحیه بالا
33- ترسهای نابجا و بی‌مورد
34- میل به فساد و بی‌توجهی به اصلاح جامعه و خود و خانواده
35- مخالفت و ملامت دشمنان
36- مخالفت حکومت‌ها
37- مخالفت متنفذین و مرفهین جامعه
38- وابستگی شدید به گنهکار
39- مخالفت و سرزنش مردم
40- موقعیت گنهکار
41- غفلت والدین از فرزندان
42- دلسوزی و علایق کاذب و افراطی والدین نسبت به اعضای خانواده و…
همه از عواملی هستند که اجرای موفق امر و نهی را با آسیب‌ها و آفات جدی روبرو می‌کند و البته این مسائل هم در مورد آمران وناهیان صادق است و آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد و هم گناهکاران و عاملان منکرات را می‌تواند دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر نماید. بدیهی است که تمامی این موارد ریشه در روایات ائمه معصومین(علیهم‌السلام) دارند، ولیکن ذکر همه آنها به شکل مستند، موجب طولانی شدن بحث می‌شود و شایسته است که در پژوهشی مستقل پیرامون آنها به کاوش و کنکاش پرداخته شود.
5- 5. آثار سوء منکرات در جامعه
1-5-5. سلب آرامش روانی و جسمانی انسان
گناه اضطراب بشر را زیاد می‌کند، روح انسان را بیمار می‌کند. علاج و درمان گناه توبه و ندامت و استغفار و شفایش نیز بازنگشتن به گناه می‌باشد. رسول اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌و آله فرمودند: «لکل داء دواء و دواء الذنوب الاستغفار» برای هر بیماری دارویی است و داروی گناهان استغفار است. کسی که به شهوات و گناهان روی آورد، بسوی آفات و بلاها درحرکت است. امام صادق‌علیه‌السلام در روایتی با سند صحیح فرمودند: «هیچ چیز مثل گناه، قلب را فاسد نمی‌کند و نیز فرمودند که اگر گرفتاری و پریشانی برای انسان بیاید و یا بیماری نصیب انسان گردد، همه به خاطر گناه می‌باشد» و خداوند هم در قرآن می‌فرماید: «وَمَا أَصَابَکُمْ مِنْ مُصِیبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُو عَنْ کَثِیرٍ» هر مصیبتی که به ما برسد، بخاطر انجام گناهان بوسیله خودمان می‌باشد، که از روی اختیار و اراده مرتکب می‌شویم.
2-5-5. سلب نعمت‌های الهی
امام صادق‌علیه‌السلام فرمودند: «ما أنعم الله علی عبد بنعمه فسلبها ایاه حتی یذنب ذنباً یستحق بذلک السلب» خداوند سلب نکرده هیچ نعمتی را از بنده‌اش مگر اینکه مرتکب گناهی شود که واسطه آن مستحق سلب شدن نعمت‌ها شود.
حضرت علی‌علیه‌السلام فرمودند: «به خدا سوگند، ملت‌هایی که غرق در نعمت بوده سپس آنها را از دست می‌دهند، فقط به خاطر گناهانی است که انجام دادند، زیرا خداوند به هیچ بنده‌ای ستم روا نمی‌دارد، و چون حق مردم را ندادند و به راه باطل رفتند لذا موجب نابودی خود شدند».
3-5-5. مختل شدن آزادی فردی و اجتماعی
حضرت علی‌علیه‌السلام می‌فرمایند: «عبدالشهوه أسیر لاینفک أسره» بنده شهوات، اسیری است که هرگز از اسارت جدا نمی گردد و گردن‌بند گناهان را بدترین طوق می‌دانند که به آسانی از انسان جدا نمی‌شود. انسان گناهکار آزادی ندارد و در بند افکار پریشان و شیطانی می‌باشد و کسی که خود این گونه باشد، طوق اسارت را به دیگران نیز منتقل می‌کند گناه مانند بیماری مسری است که به جامعه و افراد دیگر نیز سرایت می‌کند.
خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «وَلَوْلا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الأرْضُ» نظام اجتماع، منفعل از تأثیر و تأثر اعمال انسانهاست و به مثل بدن انسان می‌ماند که نفوذ بیماری در هر قسمت آن، موجب تسری به بخشهای دیگر می‌شود و «کان الناس أمه و احده» لذا اگر عده‌ای به فساد و گناه بپردازند، دیگران را تحت تأثیر خود قرار داده و آهسته آهسته جامعه را به بیماری گناه، مبتلا کرده و هویت و شخصیت انسان‌ها را خدشه دار می‌کنند.
4-5-5. از بین رفتن شعائر و قوانین دینی

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه درمورد قرآن مجید

Close Menu