دانلود پایان نامه درباره اخوان المسلمین

دانلود پایان نامه درباره اخوان المسلمین

دانلود پایان نامه

2-14- جماعت إسلامی ؛  

جماعت إسلامی، یکی از شاخه‌های اخوان المسلمین است در سال 1964میلادی به طور رسمی فعالیت خود را در لبنان آغاز کرد. فتحی یکن اولین دبیر کل این جماعت بود که هدف از تاسیس آن تبلیغ إسلام، مقابله با تمدن غربی و جامعه سازی إسلامی و تلاش برای بازگشت به اصول اصیل إسلامی بود.
این جماعت به تدریج وارد فعالیت های سیاسی شد بطوری که در سال 1972 اولین نماینده وابسته به جماعت إسلامی لبنان وارد پارلمان این کشور شد. در جریان جنگ های داخلی لبنان در سال 1975 جماعت إسلامی لبنان گروه شبه نظامی موسوم به مجاهدین تشکیل داد تا از مناطق طرابلس، بیروت و صیدا حمایت کند.
این جماعت به جدایی دین از سیاست معتقد نیست و بر این باور است فعالیت های سیاسی که در راستای دفاع از حقوق مردم و بر طرف کردن ظلمی از آنان باشد عبادت محسوب می شود. این حزب در عرصه سیاسی این کشور حضور فعالی دارد و بعد از ترور رفیق حریری سیاست اعتدال را میان دو جناح اصلی لبنان یعنی 14 مارس و 8 مارس در پیش گرفت.
جماعت إسلامی روابط بسیار نزدیکی با حزب الله و برخی گروه های إسلامی دارد.
جماعت إسلامی رادیو های محلی در کشور های مهاجرپذیر بویژه در برخی شهرهای اروپایی اذان و احادیث دینی پخش می کنند. جماعت إسلامی چند نهاد را تأسیس را کرده یا آن را تحت پوشش دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
مجله الأمان
مدارس الإیمان
روزنامه الشهاب.
2-15- جنبش توحید إسلامی؛
جنبش توحید إسلامی که سابقا با نام رهبر این جنبش شیخ سعید شعبان در سراسر لبنان و جهان شناخت می شد، جنبش سنی مذهب است که در سال 1982 میلادی تشکیل شد. این جنبش تمایل زیادی به همزیستی مسالمت آمیز با دیگر مذاهب و به ویژه شیعیان داشته و روحیه وهابی ستیزی در میان اعضای این جنبش و بویژه رهبران بلند پایه جنبش به خوبی مشاهده می شود.
جنبش توحید إسلامی، جهاد مسلحانه علیه دشمن و شهادت برای آزادی را واجب دانسته و معتقد است که کلیه کشورهای إسلامی باید نیروهای خود را برای آزادی فلسطین بسیج نمایند تا مبارزه با این دشمن صیهونی به شکست نینجامد.
سمت ریاست جنبش توحید إسلامی پس از درگذشت شیخ سعید شعبان، به دبیر کلی تغییر یافت و پس از شیخ شعبان، شیخ ماهر حمود، به دبیر کلی این جنبش انتخاب شد که بعدها دبیر کلی این جنبش به بلال شعبان فرزند سعید شعبان رسید. شیخ بلال شعبان انقلاب إسلامی ایران را انقلاب طلم ستیز می داند.
2-16- حزب نجاده؛
حزب نجاده در سال 1936 تأسیس شد و در سال 1954 پس از استقلال رسمی لبنان اجازه فعالیت رسمی یافت. وحدت کلمه و صفوف جوانان و بالا بردن آگاهی‌های ناسیونالیستی آنان از جمله اصول این حزب به شمار می‌رود.
برنامه حزب نجاده در لبنان در شعارهای زیر خلاصه می شد:
پاسداری از استقلال لبنان به صورت همه جانبه و مؤثر
دعوت به سرشماری جمعیت ساکن لبنان
تصویب خدمت وظیفه اجباری.
فعالیت این حزب در حال حاضر بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و رئیس آن در مناسبت های مختلف شرکت می کند.
2-17- حزب کتائب (فالانژ)
حزب کتائب در سال 1936م به صورت یک باشگاه ورزشی به رهبری پیر جمیل تأسیس شد. این حزب یک حزب دست راستی دارای دو جنبه مذهبی و نژادی مارونی است.
حزب کتائب در جریان استقلال لبنان به همراه حزب نجاده فعالیت داشتند.
حزب کتائب با نام قبلی حزب فالانژ لبنان، یکی حزب دست راستی تندرو در کشور لبنان است. اگر چه حزب فالانژ لبنان به طور رسمی یک حزب سکولار است، اما به مسیحیان مارونی منتسب است و برای حفظ منافع مسیحیان مارونی در لبنان فعالیت می کند. حزب فالانژ لبنان یکی از بازیگران اصلی در طول جنگ داخلی لبنان بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی در لبنان جریان داشت که نهایتاً با اخراج سازمان آزادی بخش فلسطین از لبنان پایان یافت.
حزب فالاتژ لبنان در سال ۱۹۲۶ میلادی، توسط پیر جمیل بنیان گذاشته شد. شعار این حزب «خدا، میهن و خانواده» بود.

مطلب مرتبط :   قراردادهای مشارکت در تولید

بستن منو