دانلود پایان نامه با موضوع خشونت نسبت‏ به زنان در اسناد بین المللی

دانلود پایان نامه با موضوع خشونت نسبت‏ به زنان در اسناد بین المللی

دانلود پایان نامه

در سال ۱۳۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی هیاتی را مامور نمد که الحاق یا عدم الحاق ایران به کنوانسیون را مورد بررسی قرار دهد . شورا در تاریخ ۱۴بهمن سال۷۶ در چهارصدوسیزدهمین جلسه خود با توجه به نامه دبیر هیات مذبور و همچنین مخالفت شدید مراجع تقلید با الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون مخالفت کرد.  

عدم الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان شماره ۴۸۶۸ .‌دش ۱۳۷۶.۱۲.۶(‌مصوبه چهار صد و سیزدهمین جلسه مورخ ۷۶.۱۱.۱۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی) پیرو مصوبه جلسه ۳۹۵ شورای عالی در باره تعیین هیأتی برای بررسی الحاق یا عدم الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض‌علیه زنان، نامه مورخ ۷۶.۷.۲۱ دبیر آن هیأت مطرح شد و شورای عالی با الحاق جمهوری اسلامی ایران به آن کنوانسیون مخالفت کرد.
‌رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی – سیدمحمد خاتمی
همچنین در سال ۱۳۸۰ در پی نامه های کوفی عنان به ریاست جمهوری لایحه الحاق ایران به کنوانسیون توسط دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردید. در لایحه مذکور منافع الحاق و مضار عدم الحاق بیان شده بود و همچنین دو شرط وارد شده بود:
۱- شرط کلی در مورد عدم الزام ایران به معاهده در صورت مغایرت با شرع اسلام
۲- اجرای بند ۱ ماده ۲۹ در خصوص حل و فصل اختلافات از طریق داوری یا ارجاع به دیوان بین المللی دادگستری پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی مجلس سرانجام در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۸۲به تصویب مجلس شورای اسلامی رسد اما شورای نگهبان آن را تایید نکرد و در تاریخ ۲۷ مرداد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردیده است.
2-3- گفتار سوم : خشونت نسبت‏ به زنان در اسناد بین المللی
زنان قربانی خشونت باید تحت توجهات ویژه و همه‏ جانبه قرار گیرند. مسئله خشونت نسبت به زنان یکی از موضوعاتی است که سالهای متمادی توجه‏ جامعه حقوقدانان و دیگر جوامع انسانی را به‏ خود جلب کرده است.این موضوع علاوه بر جنبه انسانی آن،موضوعی حقوقی و بین المللی محسوب می‏شود که باید با دیدی‏ فراملیتی برای رفع آن کوشش کرد. خشونت نسبت به زنان در زندگی میلیونها زن‏ از طبقات مختلف اجتماعی با وضعیت اقتصادی‏ و سطح تحصیلی متفاوت در سراسر دنیا تأثیر گذاشته است.
2-3-1-تعریف خشونت نسبت به زنان
در اعلامیه رفع خشونت نسبتبه زنان، خشونت چنین تعریف شده است:«خشونت به‏ معنای هرگونه عمل خشونت آمیز بر مبنای‏ جنسیت است که باعث بروز یا احتمال بروز آسیبهای جسمی و جنسی و روانی یا رنج و آزار زنان،از جمله تهدید به انجام این اعمال، محرومیتهای اجباری یا اختیاری از آزادی در زندگی خصوصی و اجتماعی می‏شود.»به‏طور کلی خشونت در سه مقوله قابل‏ تقسیم‏بندی است:
الف-خشونت جسمانی،جنسی و روانی که‏ درون خانواده روی می‏دهد،از جمله ضرب و جرح،سوء استفاده جنسی از کودکان دختر درون خانواده،خشونتهای مربوط به جهیزیه، تجاوز به عنف توسط شوهر،ختنه دختران و دیگر رویه‏های سنتی که برای زنان زیان آور است.
ب-خشونتهای جسمانی،روانی و جنسی که‏ در اکثر جوامع نسبت به زن اعمال می‏شود و شامل سوء استفاده جنسی،آزار دهی،تجاوز به‏ عنف و ارعاب جنسی در محل کار،در نهادهای‏ آموزشی و اماکن دیگر،خرید و فروش زنان و روسپیگری تحمیلی است.
ج-خشونت جسمانی جنسی و روانی که دولتها مرتکب می‏شوند و یا آن را نادیده می‏گیرند.
موضوع خشونت دارای ابعاد مختلفی است و انواع آزارهای جسمی و روانی و سوء استفاده‏ جنسی،کتک زدن،تجاوز،تهدید نسبت به انجام‏ این عمل،خرید و فروش زنان،تجاوز به عنف‏ نظام یافته،بردگی جنسی و آبستنی تحمیلی، عقیم سازی تحمیلی،سقط جنین تحمیلی،کشتن‏ دختران نوزاد و جنسیت گزینی پیش از زایمان‏ رادر بر می‏گیرد.
از قرن هفده به بعد در دنیای غرب(اروپا) زمزمه‏های مربوط به حقوق بشر آغاز شد. نویسندگان و متفکران قرن هیجده افکار خود را درباره حقوق طبیعی و فطری و غیر قابل سلب‏ بشر رواج داده‏اند.از آن تاریخ تاکنون بیانیه‏ها و پیمانهای مختلفی برای برابری حقوق ز ن و مرد به تصویب رسیده است.
همان‏گونه که می‏دانیم همه این پیمانها و بیانیه‏ها برای غرب تازگی دارد و آنها را با هیاهو مطرح می‏کند،در حالی که در چهارده قرن‏ قبل،این موارد در دین اسلام پیش‏بینی شده‏ است.
در مغرب زمین با وجود تمامی این تلاشها و صدور اعلامیه‏ها به منظور دفاع از حقوق زن، خشونت نسبت به زنان افزایش یافته و حتی در پاره‏ای نقاط اعمال خشونت نسبت به زنان و دختران کم سن و سال یکی از مشکلات جوامع‏ شده است.نظم بنیان خانواده به هم خورده، آمار ازدواج کاهش یافته و آمار طلاق افزایش‏ پیدا کرده است.جوانان از قبول مسئولیت ازدواج‏ شانه خالی می‏کنند و آمار فرزندان نامشروع‏ افزایش یافته است.
2-3-2-اقدامات سازمان ملل متحد
خشونت نسبت به زنان یکی از جلوه‏های‏ مناسبات نابرابر زنان و مردان در طول تاریخ‏ است که به سبب برخورداری مردان از قدرت، موجب سلطهء مردان بر زنان شده است.
اعلام سال بین المللی زن،برگزاری کنفرانس‏ جهانی در مکزیکوسیتی(1975)و کپنهاک‏ (1980)و همچنین تعیین«دهه سازمان ملل‏ برای زنان»از اقدامات اولیه در ارتباط با زنان‏ می‏باشد.در سال‏1972مجمع عمومی سازمان‏ ملل متحد در قطعنامه شماره 3010،سال 1975 را سال بین المللی زنا ن اعلام کرد.خشونت در خانواده و برخوردهای خانوادگی در اولین‏ کنفرانس جهانی زن در مکزیکوسیتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.در سومین کنفرانس‏ جهانی زن که با اهداف تساوی،توسعه وصلح‏ (1985)تشکیل گردید،موضوع خشونت از مباحث دارای اولویت شد و تحت عنوان‏ راهبردهای آینده نگر نایروبی برای پیشرفت‏ زنان بیان گردید.
خشونت نسبت به زنان در زندگی روزمره به‏ اشکال مختلف در تمامی جوامع وجود دارد.زنها کتک می‏خورند،نقص عضو پیدا می‏کنند، سوزانده می‏شوند و مورد تجاوز و آزار جنسی‏ قرار می‏گیرند.این‏گونه خشونت یک مسئله از مهمترین تعهدات کشورها، آموزش کادر سیاسی وقضایی‏ در مورد موضوعات خشونت‏ نسبت به زنان است.
سالانه سه تا چهار میلیون زن‏ قربانی خشونت می شوند و بسیاری از موارد خشونت به‏ زنان گزارش یا ثبت نمی‏شود.
اصلی در کسب صلح و دیگر اهداف«دهه»است‏ و باید به آنها توجه خاصی شود.زنان قربانی‏ خشونت باید تحت توجهات ویژه و همه جانبه‏ قرار گیرند.برای نیل به این هدف،تدابیری‏ می‏بایست اتخاذ شود تا از خشونت جلوگیری‏ شده و به زنان قربانی یاری شود.برای برخورد با مسئله خشونت علیه زنان در خانواده و اجتماع،بایستی تشکیلاتی ملی به وجود آید،و سیاستهای پیشگیری،با جزئیات تدوین گردند و اشکال مساعدت به زنان قربانی معین شوند.
2-4-گفتار چهارم : سازمان بین المللی کار

مطلب مرتبط :   منابع و ماخذ پایان نامه سیاست های اقتصادی

بستن منو