دانلود پایان نامه با موضوع تجارت های الکترونیکی

دانلود پایان نامه با موضوع تجارت های الکترونیکی

دانلود پایان نامه

 

2-2-3-6- طبقه بندی تجارت الکترونیک با توجه به ماهیت تبادلات
تجارتالکترونیک کسب وکار با کسب و کار یا تبادلات میان صاحبان صنایع که موسوم به تجارت های الکترونیکی بنگاه به بنگاه یاB2B است.
امروزه اکثر تبادلات در تجارتالکترونیکی به شکلB2B میباشد،B2B شامل تبادلات سیستمهای اطلاعاتی بین سازمانی و تبادلات بازار الکترونیکی است.تمام طرفین درگیر درB2B،کسب و کارها و سازمانها هستند.امروزه80%تبادلات تجارتالکترونیکی در حوزهB2Bمیباشد(علیخانی و خانی،1385 : 14).منظور ازB2B یک داد وستد میان کسب و کارهای مختلف از طریق کانالهای الکترونیکی میباشد.این نوع دادوستد را به شکلeB2B نیز نشان میدهند(توربن،2002)همچنین B2B اولین روش خرید و فروش معاملات الکترونیکی است که عبارت است از داد و ستدهایی که بطور الکترونیکی و از طریق اینترنت و شبکه های خصوصی میان شرکتها انجام میشود.این دادو ستدها ممکن است میان شرکت و عرضه کنندگانش یا میان یک شرکت و شرکت خصوصی یا عمومی صورت گیرد.در مدلB2B تجار نه تنها مجبورند مشتریان خود را بشناسند،بلکه باید واسطهها را نیز شناسایی کنند(شکوری مقدم،1384: 36).
B2B شامل هم بازارهای الکترونیکی کسب و کار و هم پیوندهای مستقیم بازار بین کسب و کارها است(ابراین،387 :275).
تبادلات میان صاحبان شرکتها و کسب و کارهای مختلف با مشتریان فردی که به تجارت الکترونیکی B2C یا تجارت الکترونیک کسب و کار با مصرف کننده موسوم است.
تمامی تبادلات خرده فروشی و خریداران انفرادی در طبقه بندیB2C قرار میگیرند.در B2C ،یک طرف سازمان و در طرف دیگر افراد قراردارند.(علیخانی وخانی،1385).
بیشترین سهم در انجام این مدل از تجارتالکترونیکی را خرده فروشی تشکیل میدهد،که این نوع تجارت بیشتر با صفحات وب انجام میگیرد و به سرعت در حال گسترش است،با استفاده از این نوع تجارت میتوان به آسانی و سهولت انواع و اقسام کالاها را از طریق اینترنت خریداری نمود و افراد قادر میباشند تا از طریق اینترنت در منزل یا محل خود اقدام به خرید نمایند.درB2C کسب و کارها باید بازارهای الکترونیکی فعال را برای فروش محصولات و خدمات به مصرف کنندگان توسعه دهند.برای مثال،بسیاری از شرکتها وب سایتهای تجارتالکترونیکی را ارائه میکنند که در آنها فروشگاههای مجازی و کاتالوگهای چند رسانهای،پردازشسفارش،سیستم پرداخت الکترونیکی مطمئن و پشتیبانی آنلاین مشتری دیده میشود(ابراین،1387: 268).زیت اصلی تجارت الکترونیک در ارتباط با مشتری این است که اینترنت آسایش و سرعت را برای هر دو طرف فراهم میکند،مزایای دیگری هم وجود دارد،اما این دو مهمترین آنها هستند.مثلاً شما میتوانید بطور دقیق خط هواپیمایی دلخواهتان را یافته و بلیط مورد نظر را در زمان دلخواه خریداری نمائید و حتی تعیین کنید که چقدر پول برای آن میخواهید بپردازید(فرهمندو فیروزکوهی،1386: 295).
تبادلات میان افراد با هم که به تجارتهای2C Cیا تجارتالکترونیک مصرف کننده با مصرف کننده یا مشتری با مشتری موسوم هستند.
در این طبقه،خریداران و فروشندگان افراد میباشند.این الگو،تجارتالکترونیک را به یک استراتژی مهم تجارتالکترونیک در کسب و کار تبدیل میکند.تبلیغات شخصی الکترونیکی محصولات یا خدمات برای خرید و فروش توسط مصرف کنندگان در سایتهای روزنامه الکترونیکی،درگاههای تجارتالکترونیک مصرف کننده،یا وب سایتهای شخصی فیزیکی نیز از شکلهای مهم تجارت الکترونیکC2C است(ابراین،1387).
تجارت الکترونیک مشتری به بنگاه(C2B)
این طبقه شامل افرادی میشود که از اینترنت برای فروش محصولات یا خدمات به سازمانها و افرادی که در انتظار خرید با قیمت پیشنهادی هستند استفاده میشود.
تجارت الکترونیک بنگاه به بنگاه به مشتری(B2B2C)
شرکت تولید کننده،محصولات خود را به یک شرکت طرف سوم ارائه میکند، در واقع شرکت سوم نقش واسطه را ایفا می کند.
تجارتالکترونیک نظیر به نظیر(P2P)
فناوریB2C,C2C,B2B,P2P قابل استفاده است.این فناوری امکان اشتراک و استفاده از فایلهای الکترونیکی را در یک شبکه فراهم میسازد.
تجارت الکترونیک بیسیم(MC)
فعالیتها و تبادلات مرتبط با تجارتالکترونیک بصورت کامل یا نیمه کامل در محیط بیسیم انجام میشوند.
تجارت الکترونیکی درون سازمانی
تمام فعالیتهای داخلی سازمان از جمله مبادله محصولات،خدمات یا اطلاعات در واحدهای مختلف سازمان و یا بین افراد آن سازمان را تجارتالکترونیکی سازمانی گویند.
تجارت الکترونیکی بنگاه به کارکنان(B2E)
زیرمجموعهای از تجارتالکترونیکی درون سازمانی میباشند.به این صورت که سازمان خدمات، محصولات و اطلاعات خود را تنها به بعضی از کارکنان و از طریق الکترونیکی منتقل میکند.
آموزش الکترونیکی
در آموزش الکترونیکی،تمام قواعد آموزشی بصورت آنی انجام میشود،بیشتر سازمانها از آموزش الکترونیکی برای ارتقاء سطح دانش کارکنان خود استفاده میکنند.

مطلب مرتبط :   ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

بستن منو