دانلود پایان نامه با موضوع امارات متحده عربی

دانلود پایان نامه با موضوع امارات متحده عربی

دانلود پایان نامه

سرزمین ایران بین دو منطقه سرشار از انرژی گاز و نفت خلیج فارس و دریای خزر واقع شده است و این موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان پل اصلی دسترسی گاز و نفت آسیای مرکزی و قفقاز به مناطق اروپا- ژاپن، آمریکا- چین و هند می تواند ایفا کند.  

کشور ایران یک موقعیت مرکزی نسبت به کشورهای مجاور خود دارد و در واقع می تواند به عنوان کشوری با نسبت ژئوپلیتیکی بالا در تمام حوزه های اطراف خودش حضور و نقش داشته باشد. در پیدایش تشکلهای منطقه ای و فعال شدن حوزه های ژئواکونومیکی و کارکردهای صادراتی انرژی به خارج از منطقه نقش موثری داشته باشد و فرآیند اقتصادی و سیاسی این حوزه ها را شکل دهد.
3-2- حوزه های ژئوپلیتیک و ژئواکونومیکی مجاور ایران عبارتند از:
3-2-1-حوزه ژئوپلیتیک دریای خزر ، شامل کشورهای ایران – ترکمنستان – قزاقستان، روسیه و آذربایجان یکی از امن ترین و آماده ترین و اقتصادی ترین مسیرهای انتقال گاز این حوزه سرزمین ایران می باشد. وجود زیر ساخت های مناسب تا مرزهای کشورهای همسایه ایران وجود نیروهای متخصص و صنایع ملی ایران این مسیر را اقتصادی تیرن مسیر دسترسی به حهان آزاد می باشد.
3-2-2- حوزه ژئوپلیتیک خلیج فارس شامل کشورهای ایران، عربستان، عراق، قطر، امارات متحده عربی،بحرین و عمان.
3- 2-3- حوزه ژئوپلیتیک قفقاز آناتولی شامل کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه به نظر میرسد ایران اقتصادی ترین و امن ترین و نزدیکترین مسیر انتقال گاز این حوزه به اروپا می باشد.
3-2-4- حوزه ژئوپلیتیک دریای عمان و اقیانوس هند، شامل کشورهای ایران، پاکستان، هند، عمان و امارات متحده انتقال گاز منطقه خلیج فارس به کشورهای بزرگ این منطقه همچون هند چه از مسیر سواحل خلیج فارس، سواحل دریای عمان و چه از مسیر زمینی ایران ، پاکستان، هند یکی از اصولی ترین مسیرهای ممکن است.
3-2-5- حوزه ژئوپلیتیک فلات ایران، شامل کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان
3-2-6-  حوزه ژئوپلیتیک آسیای مرکزی شامل کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان(رحیم صفوی،1:1381)
3-3-عناصرژئوپلتیک تاثیرگذار برسیاست منطقه گرائی جمهوری اسلامی ایران عبارتنداز :
3-3-1- جغرافیای طبیعی : 
جغرافیای طبیعی یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر موقعیت ژئوپولیتیک ایران است. از لحاظ شکلی، سرزمینی ایران از شمال به دریای خزر و آسیای مرکزی و قفقار به عنوان دو منطقه تاثیر گذار و مهم هم مرز است و از جنوب نیز سرزمین ایران به خلیج فارس و تنگه هرمز احاطه دارد  که مناطق مذکور به دلیل حساسیت بین الملی ، ویژگی خاصی به موقعیت ایران داده است  ، درضمن شکل کوهها (کوههای بلند و مرتفع زاگرس و البرز و…)، ذخایر عظیم نفت و گاز ، موقعیت ترانزیتی (نزدیک‌ترین راه از منطقهی خاور و جنوب شرقی آسیا به اروپا و شمال آفریقا ) و وسعت (در ردهی 16 یا 17 کشورهای جهان)، موقعیت خاصی به ژئوپولیتیک ایران بخشیده و  ایران را در زمرهی 10 کشور اول جهان قرار داده است. قرار گرفتن  ایران در بین دو منطقه عظیم جمعیتی شرق و غرب باعث شده که در طول تاریخ حیات خود  معبر تجارتی و سیاحتی ساکنان دو بخش آسیای مرکزی و شرقی از یک طرف و آسیای غربی و اروپا از طرف دیگر باشد . این موقعیت جغرافیایی موجب شده که ایرانیان از برکات تمدن های بزرگ چین و هند و و نیز مدنیت های بین النهرین، مصر، یونان و روم بی نصیب نمانند . علاوه بر این موقعیت خاص ایران به گونه ای است که  بر سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا مشرف است  و آثار ژئوپلتیکی منحصر به فردی برای کشور ایجاد نموده است .  اشراف به آبهای گرم و آزاد خلیج فارس و اقیانوس هند نیز از جمله عواملی است که در طول تاریخ  راهگشای نفوذ در شرق و غرب بوده  در ضمن ، تنوع اقلیمی کشور به گونه ای است که طبیعتی مکمل در سراسر ایران ایجاد کرده است  . این موقعیت انحصاری ایران باعث شده که در طور تاریخ  مورد تعرض مهاجمان همسایه در طول مرزهای شرقی و غربی خود باشد، لذا روحیات گریز از بیگانان و آمادگی برای مبارزه علیه دشمن، جزو خصلت های قومی و ملی ایرانیا

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درمورد کنوانسیون سازمان ملل متحد

بستن منو