دانلود پایان نامه با موضوع اشتغال زنان در کشورهای در حال توسعه

دانلود پایان نامه با موضوع اشتغال زنان در کشورهای در حال توسعه

دانلود پایان نامه

 

در سال های اخیر، دختران نمره های بهتری در مقایسه با پسران همکلاسی خود در مدارس کسب می کنند و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، نزدیک به نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها و دانشجویان شاغل به تحصیل را دختران تشکیل می دهند .
در آمریکا دختران دانشجو بر پسران دانشجو پیشی گرفته اند به طوری که در ازای هر 100 فارغ التحصیل پسر، 140 دختر از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل می شوند . این در حالی است که دختران سوئدی دست آمریکایی ها را نیز از این حیث بسته اند زیرا در ازای هر 100 پسری که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند 150 دختر فارغ التحصیل وجود دارد .
تحلیلگران پیش بینی می کنند در سال های آینده بر تعداد زنان تحصیلکرده ای که به مدارج عالی و مناصب با ارزشی چون وزارت، نمایندگی پارلمان و مدیریت سازمان ها و شرکت ها می رسند، افزوده می شود. هم اکنون نیز تعداد پزشکان و وکلای زن در انگلیس بر تعداد پزشکان و وکلای مرد برتری دارد هر چند پزشکان زن متخصص و جراح یا وکلای درجه یک زن در این کشور بسیار محدود و انگشت شمارند .
از سوی دیگر کارشناسان تاکید می کنند دلیل اصلی این مساله که دستمزد پرداختی به زنان به مراتب کمتر از دستمزد مردان است، این نیست که نسبت به زنان تبعیض وجود دارد بلکه این امر از آنجا ناشی می شود که بیشتر زنان به دلیل مشغله های فراوان در خانه به اندازه مردان تمایلی به بالا رفتن از نردبان ترقی و پیشرفت نشان نمی دهند یا این که به انجام دادن مشاغل کم درآمد و آسانی چون پرستاری و آموزگاری گرایش بیشتری نشان می دهند. با این حال همین الگو نیز در حال تغییر و دگرگونی است. استفاده بهینه از مهارت ها و توانایی های زنان مساله ای صرفاً اقتصادی یا اجتماعی نیست بلکه همان گونه که تحقیقات و بررسی های انجام شده نشان می دهد، این امر برای رونق کار و تجارت جهانی نیز مفید خواهد بود .
هنوز هم سهم زنان از اعضای هیات مدیره شرکت های بزرگ جهان به طور متوسط هفت درصد است. این رقم در آمریکا 15 درصد و در جاپان فقط یک درصد است. ممکن است این واقعیت برای مردان تلخ و ناگوار باشد اما پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که زنان هم سرمایه گذاران خوبی هستند و هم استفاده کنندگان خوبی از سرمایه.
بررسی موسسه مالی «دیجیتال لوک» نشان می دهد زنان در پول درآوردن و ترقی اقتصادی از مردان پیشی گرفته اند .
دلیل اصلی این موفقیت نیز در این مساله نهفته است که زنان نسبت به «هدر رفتن» سرمایه خود بسیار حساس و دقیق هستند و معمولاً پیش از تصمیم گیری با افراد مختلفی مشورت می کنند .
حال آن که مردان به نخستین ایده ای که از آن خوش شان بیاید، اکتفا و براساس آن عمل می کنند .
به رغم همه این دستاوردها و موفقیت های زنان در عرصه های ملی و بین المللی، هنوز هم زنان جزو آن دسته از منابع اقتصاد جهانی هستند که به فعالیت کافی نرسیده اند. هنوز هم جای زنان در بسیاری از مشاغل و مناصب خالی است و بسیاری از زنان شاغل نیز در جایی مشغول به کار هستند که از مهارت ها و توانایی های بالقوه آن ها به درستی استفاده نمی شود .
اگرچه اهمیت زنان در عرصه اقتصاد جهانی، طی دهه های اخیر به سرعت افزایش یافته است اما هنوز هم زنان می توانند در این عرصه پیشرفت کنند. هنوز هم زنان قادرند در سلسله مراتب سازمانی و اداری به پیش روند و از نردبان ترقی صعود کنند و رشد بلندمدت و پایداری را برای جوامع به ارمغان آورند. زنان کلید رشد و ترقی کشورهای در حال توسعه و تنها راه برون رفت از فقر و فساد را در دستان خود دارند .
1-2-4-اشتغال زنان در کشورهای در حال توسعه
تعداد زیادی از کارگران زن در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. با توجه به جدول آتی حدود دو سوم آنان در بخش کشاوری اشتغال دارند. از سوی دیگر در کشورهای صنعتی دارای اقتصاد بازار، دو سوم زنان در بخش خدمات، یک چهارم در بخش صنعت و کمتر از یک دهم در بخش کشاورزی کار می کنند. در کشورهای صنعتی دارای اقتصاد برنامه ای، یک پنجم زنان کارگر در بخش کشاورزی شاغل بوده و بقیه در بخش صنعت و خدمات مشغول به کار بوده اند. به طور کلی در طول سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ در سراسر جهان سهم مشارکت زنان در بخش خدمات، افزایش داشته است. این تغییرات در کشورهای صنعتی دارای اقتصاد برنامه ای چشمگیر بوده است. از طرف دیگر، در کشورهای در حال توسعه تعداد کارگران زن در بخش صنعت دو برابر شده است و در کشورهای صنعتی دارای اقتصاد برنام ای، تعداد آنان به طور مداوم افزایش داشته است، در حالیکه در کشورهای صنعتی دارای اقتصاد در بازار تقریباً تغییری رخ نداده است.
 
مشارکت زنان در نیروی کار در طی دهه های اخیر در کشورهای صنعتی افزایش یافته است. در سال ۱۹۸۵ میانگین تعداد زنان شاغل در حدود ۴۰ درصد کل نیروی کار بوده که بخش قابل ملاحظه ای از آنان به صورت نیمه وقت به کار مشغول بوده اند.
 
جدول شماره 1 : توزیع نیروی کار زنان در کشورهای در حال توسعه بخش های عمده فعالیت (۱۹۸۰-۱۹۷۰) برحسب درصد.
 1970
1980
خدمات
9/13
خدمات
4/17
صنعت
5/12

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه ارشد درباره محدوده زمانی و مکانی

بستن منو