دانلود پایان نامه ارشد درمورد تفسیر یافته ها

دانلود پایان نامه ارشد درمورد تفسیر یافته ها

دانلود پایان نامه

 

بخش دیگری از این زنان چادر را به واسطه اجبار، مانند اجبار ناشی از غیرت، بر تن می‌کنند و این موضوع باعث شده است از هر فرصتی برای کنار گذاشتن آن یا کمرنگ کردنش استفاده کنند.
بخشی نیز چادر را زیبا و زیبایی بخش می‌دانند. منظور آن‌ها از این زیبایی، زیبایی معنوی نیست بلکه به دلایل کاملاً مادی و ظاهری چادر را زیبا می‌دانند. آن‌ها ممکن است به واسطه رنگ مشکی آن که آن‌را رنگی جذاب می‌دانند از چادر استفاده کنند. استفاده آن‌ها از چادر بیشتر به صورت باز و شنل مانند است. معمولاً این‌گونه زنان از چادر به همراه آرایش صورت استفاده می‌کنند و ممکن است دلیل استفاده خود از چادر را مد بودن آن عنوان کنند.
«زهرا 24 ساله» معتقد است بخشی از زنان به آن دلیل از چادر استفاده می‌کنند که استفاده از آن راحت‌تر و سریع‌تر است و لازم نیست مدت زمان زیادی را برای انتخاب لباس، هماهنگ بودن رنگ آن و آماده کردن آن صرف کنند.
در نهایت؛ ممکن است عده ای از چادر به عنوان چتری برای بد حجابی خود استفاده کنند. «زهرا 30 ساله» در این باره توضیح می‌دهد که :
«بعضی‌ها هم برای این (چادر) می‌پوشند که این چادر های جدید همه کش دارند و باز هستند و زیر آن‌ها می‌شود مانتو کوتاه هم پوشید که بدون چادر نمی‌شود پوشید و بهشون گیر می‌دهند ولی اینجا چون اسم چادر میاد مشکلی ندارد.»
فصل پنجم؛
جمع بندی و تفسیر یافته ها
5-1- جمع بندی و نتیجه گیری
همان طور که از مجموعه یافته های ارائه شده در فصل چهارم برداشت می‌شود رفتار زنان در مسئله پوشش متأثر از مجموعه عواملی است که در این تحقیق محقق تلاش کرده است تصویری کلی از آن‌ها ارائه دهد.
در واقع ما برای رسیدن به یک تبیین از پوشش زنان ایرانی به عنوان یک رفتار آیینی نیازمند آن بودیم که مجموعه عواملی که گمان می‌کنیم بر پوشش زنان موثر است را بر شمریم و بیان کنیم که بسیاری از شاخصه های رفتاری زنان در این حوزه متأثر از آیین‌های رفتاری است که زنان خود را متعلق به آن می‌دانند.
البته برای این منظور تا حدودی مجبور به دسته بندی زنان نیز شده‌ایم. با اینکه ما در این موضوع با طیف بسیار وسیعی از رفتار های زنانه مواجه بودیم اما تلاش شد رفتار زنان در مسئله پوشش را به سه دسته تقسیم کنیم. یکی دسته ای که از آن‌ها به محجبه یاد می‌کردیم که شامل زنان چادری و کاملاً پوشیده می‌شد.
از سوی دیگر با زنانی نیز مواجه بودیم که به حجاب معتقد بودند ولی به طور کامل به آن عمل نمی‌کردند مثلاً مقدار بسیار کمی از مو های خود را نمی‌پوشاندند. ما در این بخش از آن‌ها به عنوان گروه میانه یاد می‌کنیم.
و گروه سوم که یا معتقد به حجاب نبودند یا رعایت حجاب از سوی آن‌ها از طرف عرف جامعه با حجاب تلقی نمی‌شود و نام آن‌ها را بد حجاب گذاشتیم.
این دسته بندی‌ها به این جهت است که با استفاده از آن در درجه اول از آشفتگی ناشی از گستردگی طیف‌ها رهایی یابیم و از سوی دیگر تا حدی امکان مقایسه در تحلیل را داشته باشم.
در این بخش تلاش می‌کنیم به صورت خلاصه با در نظر گرفتن مؤلفه های که برای آیین ذکر کردیم تجلی این پانزده مؤلفه را بر رفتار زنان مرور کنیم.
الف-اجرا
دسته بندی
با حجاب
میانه
بد حجاب
وضعیت
وجود داشته

مطلب مرتبط :   منبع مقاله درباره موقعیت استراتژیک

بستن منو