دانلود پایان نامه ارشد درباره پرکارترین نویسندگان

دانلود پایان نامه ارشد درباره پرکارترین نویسندگان

دانلود پایان نامه

 

همان طور که قبلاً ذکر شد طنز از ویژگی‌ها و خصائص ذات انسانی است و به همین دلیل هم است که تاکنون هیچ جامعه‌ای کشف نشده که به نوعی طنز نداشته باشد، چه طنزی که در قالب شادی و سرور ناخودآگاه و جسمانی نمود یابد و چه طنزی که به شکل لبخندی مختصر و کوتاه بیان گردد .
بنابراین طنز مقوله‌ای است که به راحتی نمی‌توان از تاریخچه و پیشینه‌ی دقیق آن صحبت کرد. اما می‌توان گفت که اولین آثار مکتوب طنز و در واقع قدیم‌ترین نمونه‌های طنز متعلق به شاعران یونان و روم از قرون هفتم قبل از میلاد است . آن چیزی که در ابتدا به صورت طنز خلق شد عبارت بود از نوشته‌، قطعه‌ای کوتاه یا بلند که در آن شاعر انواع زشتی‌ها و حماقت‌ها را محکوم می‌ساخت و در مقابل ایده‌آل‌های اخلاقی خود را عرضه می‌داشت .
آثار طنز در اروپا از قدیم‌ترین دوران به صورت شعر بود و بعدها شیوه‌های روایی را هم دربرگرفت و در ادبیات معاصر بیشتر، طنز در قالب‌های نثر مانند داستان، نمایش‌نامه و… ارائه شده است .
1ـ6ـ طنز در ایران
در ادبیات کلاسیک فارسی در میان آثار نویسندگان و شاعران دوران مختلف طنز وجود داشته است، اگرچه همان طور که قبلاً ذکر شد در ادبیات فارسی قدیم بیشتر غلبه با انواع هزل و هجو و فکاهی بوده است اما طنز هم از انواعی است که از دیرباز در آثار ادبیات فارسی حضور داشته است.
در میان شاعران و نویسندگان ادبیات کلاسیک باید از عبید زاکانی با عنوان پدر هنر طنز در ادبیات فارسی نام برد . اما گذشته از عبید زاکانی که منحصراً طنزپرداز بوده است در آثار دیگر گویندگان فارسی زبان هم نمونه‌های اعلای طنز به چشم می‌خورد از این میان می‌توان از بزرگانی مانند فردوسی، عطار، مولوی، حافظ و سعدی نام برد که نشانه‌هایی از طنز در آثارشان وجود دارد .
بنابراین می‌توان گفت که در تاریخ ادبیات فارسی طنز به همراه هزل و هجو در میان آثار شاعران و نویسندگان حضور دارد و گویندگان فارسی زبان اگر چه منحصراً به طنز نپرداخته‌اند اما هر یک به منظوری از این نوع ادبی بهره‌ای گرفته اند.
اما در ایران همزمان با واقعه‌ی تاریخی و کم نظیر انقلاب مشروطیت ادبیات هم دستخوش تغییرات بنیادی و اساسی شد، در زمینه‌ی طنز هم باید گفت که با ظهور مشروطیت فصل تازه‌ای در طنزنویسی آغاز شد. عصر مشروطیت را باید دوران رشد و اعتلای طنزنویسی در ادبیات ایران به شمار آورد . رواج و رونق طنزنویسی در این دوران خاص علل مختلفی داشته است که می‌توان به مواردی مانند ایجاد تحولات بنیادی در ساختارهای سیاسی ـ اجتماعی ـ فرهنگی ایران و رواج ساده‌نویسی و ایجاد فضای نسبتاً باز مطبوعاتی در ایران اشاره کرد. به خاطر وجود همین دلایل بود که طنز در ادبیات معاصر نسبت به ادبیات کلاسیک از نظر کیفیت تغییرات بسیار زیاد و اساسی‌ای یافت و همانگونه که گفته شده است طنز در این دوران بندهای تفریح‌های افراطی را گسست و به عنوان نوع ادبی بسیار جدی توجه بسیاری از نویسندگان و شعرای بزرگ را به خود جلب کرد .
علاوه بر محتوا و درونمایه‌ی طنز در این دوران، قالب آثار طنز هم تغییرات بسیاری یافت و از نظر شکل و فرم هم در این آثار تحول چشمگیری به وجود آمد به طوری که در حالیکه تا حدود نیم قرن پیش شعر عمده‌ترین وسیله‌ی طنزنویسی بود در دوران مشروطیت و با پیدایش روزنامه‌نگاری و همچنین رواج یافتن نمایشنامه‌نویسی، رمان و داستان کوتاه این انواع ادبی هم توجه طنزنویسان را به خود جلب کردند .
از آنجایی که در دوران مشروطیت در عرصه‌ی روزنامه‌نگاری هم در نثر فارسی مرحله‌ی نسبتاً جالب توجهی به وجود آمد طنز در این دوران از طریق همین روزنامه‌ها و مجلات بیش از پیش وارد زندگی و افکار عامه‌ی مردم شد و یکی از مؤثرترین شیوه‌های اطلاع‌رسانی به توده‌ی مردم شیوه‌ی طنز و طنزپردازی بود در همین دوران طغیان افکار آزادیخواهانه و شور آزادی و احساسات میهن‌پرستی گذشته از اشعار سیاسی و وطنی در یک رشته مقالات و پاورقی‌های کوتاه فکاهی و شوخی‌آمیز انعکاس یافت . در زمینه‌ی آثار نثر طنزآمیز این دوران می‌توان مقالات انتقادی و طنزآمیز دهخدا را با عنوان چرند و پرند ـ که سنگ بنای نثر طنزآمیز معاصر به حساب می‌آید ـ عنوان کرد .
همچنین می‌توان از طنزپردازان به نامی همچون میرزاآقا خان کرمانی، نسیم شمال، میرزاده عشقی و زین‌العابدین مراغه‌ای به عنوان پیشگامان طنز در ادبیات مشروطه نام برد .
بعد از دوران مشروطه نیز طنز همواره به عنوان یکی از انواع ادبی پرطرفدار و تأثیرگذار در اذهان مردم به شمار می‌رفته و نویسندگان و شاعران توجه ویژه‌ای به طنزنویسی داشته‌اند. یکی از اتفاقات ویژه ای که در این دوران رخ داده است نقش مطبوعات در گسترش طنز در جامعه بوده است، چون در دهه‌های بعد از مشروطیت ظهور مجلات فکاهی نظیر توفیق، امید، باباشمل، چلنگر، داد و بیداد، قلقلک، حاجی بابا و… که عرصه‌ی جولان شاعران و نویسندگان طنزپرداز و فکاهه‌نویس بودند باعث گسترش این زمینه‌ی ادبی شده و این روند تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که رفته رفته طی سالهای بعد طنز و مطبوعات با هم عجین می‌شوند . اما در سالهای بعد از کودتای 1332 فضای سیاسی خاص حاکم بر جامعه باعث رکود شدید فعالیت‌های مختلف ادبی و اجتماعی می‌شود به طوری که در این سال‌ها امکان نویسندگی و طنزپردازی در مطبوعات بسیار کم شده است .
از برجسته‌ترین طنزپردازان این دوران باید به نام شاعران و نویسندگانی چون محمدعلی جمالزاده، صادق هدایت، ابوالقاسم حالت، فریدون توللی، ایرج پزشک‌زاد، خسرو شاهانی و… اشاره کرد .
2ـ ابوالقاسم حالت
ابوالقاسم حالت شاعر و نویسنده‌ی معاصر در سال 1298 هجری شمسی در تهران متولد شد و تحصیلات خود را نیز در همان شهر به پایان رسانید . وی ظاهراً از همان ابتدا به فعالیت‌های ادبی بسیار علاقه‌مند بوده و از آغاز نوجوانی در سال 1314 به سرودن شعر پرداخت، همچنین در انجام این فعالیت‌ها به قدری پیگیر و موفق بوده که در سال 1317 سردبیری هفته‌نامه‌ی فکاهی معروف توفیق را به عهده گرفت . او همچنین پس از شهریور 1320 علاوه بر توفیق در نشریات دیگری مانند امید، تهران مصور، قیام ایران و خبردار به نوشتن آثار طنز به نظم و نثر پرداخت ، همچنین به خاطر روحیه‌ی خاص مذهبی‌ای که داشته است در مجله‌ی آیین اسلام نیز در قالب‌های جدی شعر و مقاله‌ی مذهبی می‌نوشته است .
در سال 1325 به دعوت کمپانی اورگرین پیکچر همراه دو تن از هنرپیشگان ایرانی برای دوبله ی چند فیلم به هندوستان رفته و در آنجا از فرصت استفاده کرد و اوقات فراغت را به تکمیل زبان انگلیسی اختصاص داد . بعد از این مسافرت که حدود بیست ماه به طول انجامید به آبادان رفته و به خدمت در اداره‌ی انتشارات شرکت نفت مشغول شد ، او همواره به دنبال مطالعه و پیشرفت بوده است به طوری که در مدت تعطیلی ناشی از ملی شدن صنعت نفت که حدود سه سال ادامه داشته است به فراگیری زبان عربی پرداخت . اقامت او در آبادان حدود یازده سال بوده و در تمام این مدت اشعار جدی و داستان‌های کوتاهش در مطبوعات محلی خوزستان و همچنین در نشریات تهران به خصوص ایران ما، اطلاعات هفتگی، توفیق و سپید و سیاه منتشر می‌شده است .
در سال 1329 با یکی از خویشاوندان خود ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو پسر به نام‌های ماهور و مانی حالت بوده است . در سال 1338 مجدداً به تهران بازگشت و در اداره‌ی روابط عمومی شرکت ملی نفت به کار خود ادامه داد و همچنان با نشریات و روزنامه‌های تهران همکاری داشت و در ضمن فعالیت‌های مختلف خود به آموختن زبان فرانسه نیز مبادرت کرد . بعد از تعطیلی هفته‌نامه‌ی توفیق تحت عنوان طنز اجتماعی مقالاتی در کیهان می‌نوشت و در این مقالات به بیان معایب و کاستی‌های امور اداری و اجتماعی می‌پرداخته است . در سال 1352 از شرکت ملی نفت ایران بازنشسته شد و در فراغت پس از بازنشستگی سفری به آمریکا و کانادا کرد و در این سفر ضمن سیاحت نقاط دیدنی و دقت و تیزبینی در آداب و رسوم زندگی اهالی این مناطق مقالاتی هم در مورد این آداب و رسوم نوشت که این مقالات در کیهان به چاپ رسید . در آغاز انقلاب نخستین سرود جمهوری اسلامی و چند سرود دیگر ساخت و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی هم از شماره‌ی مخصوص نوروز 1367 با نشریه‌ی خورجین همکاری داشت و از اولین شماره‌ی نشریه‌ی معروف و موفق گل‌آقا در آذرماه 1369 به همکاری با این مجله پرداخت . حالت که از نامدارترین و پرکارترین شاعران و نویسندگان معاصر محسوب می‌شود هرگز در طول زندگی خود از فعالیت‌های ادبی دست نکشید به طوری که همکاری او با مجله‌ی گل‌ آقا تا آخرین روزهای حیاتش ادامه داشت . او در سرودن انواع شعر از قصیده، قطعه، غزل، رباعی و مثنوی دست داشته است . همچنین ترانه‌هایی نیز به زبان عامیانه سروده است که به عنوان پیش پرده در تماشاخانه‌های تهران توسط هنرپیشگان و بازیگران تئاتر خوانده می‌شده است . اما بخش عمده‌ی شهرت او در ادبیات معاصر مرهون بحر طویل‌های جذاب و زیبای اوست.
وی در شاعری متخلص به حالت بوده و با اسامی مستعار خروس لاری، هدهدمیرزا، ابوالعینک، شوخ، انت الحمار، هوار، فاضل مآب در مجامع ادبی معروف و شناخته شده است حالت سرانجام پس از سال‌ها زندگی پربار و همراه با فعالیت‌های ادبی در شامگاه سوم آبان 1371 در تهران وفات یافت .
2ـ1ـ آثار
همانطور که گفته شد ابوالقاسم حالت از پرکارترین نویسندگان و شاعران دوره‌ی معاصر محسوب می‌شود. از او آثار زیادی در زمینه‌های نظم و نثر به طنز و جد و همچنین چند ترجمه به جا مانده است که ذیلاً ذکر می‌شود.
دیوان حالت، پروانه و شبنم، کلیات سعدی (با ترجمه‌ی اشعار عربی آن به فارسی) ، تذکره‌ی شاهان شاعر،گلزار خنده (مشتمل بر اشعار فکاهی) فکاهیات حالت (دو جلد) ، دیوان ابوالعینک، دیوان شوخ، دیوان خروس لاری، بحر طویل‌های هدهد میرزا، عیالوار (مجموعه داستان) رقص کوسه (مجموعه داستان) مقالات طنزآمیز (دو جلد).
ترجمه از عربی: فروغ بینش یا سخنان محمد صلوات‌الله‌علیه‌وآله با ترجمه‌ی فارسی و انگلیسی و رباعیات فارسی، شکوفه‌های خرد یا سخنان علی علیه‌السلام با ترجمه‌ی انگلیسی و فارسی و رباعیات فارسی،راه رستگاری یا سخنان حسین علیه‌السلام، ترجمه‌ی تاریخ کامل ابن اثیر (وقایع قبل از اسلام در 6 جلد و وقایع بعد از اسلام در 10 جلد).
ترجمه از انگلیسی و فرانسه: تاریخ فتوحات مغول، تاریخ تجارت، ناپلئون در تبعید، زندگی من، زندگی بر روی می‌ سی سی پی، پیشروان موشک‌سازی، بهار زندگی، جادوگر شهر زمرد، بازگشت به شهر زمرد .
3ـ ساختار زبانی
زبان آثار نثر حالت زبانی منسجم، یکدست، ساده و روان است. علت این روانی و انسجام یکی این است که ابوالقاسم حالت نویسنده و شاعری پرکار بوده و سالیان طولانی به صورت متداوم و پیوسته مشغول شاعری و نویسندگی بوده است و از آثارش هم پیداست که مطالعات فراوانی در آثار ادبی گذشته و معاصر ایران و جهان داشته است. اما علت اصلی ساختار روان و منسجم آثار نثر وی این است که او این آثار را در قالب مقاله ارائه کرده است، مقالات کوتاه فکاهی که در روزنامه‌های عصر خودش به چاپ می‌رسیده و به خاطر داشتن مخاطبان عام به نوعی سادگی نثر در آنها رعایت شده است. گذشته از این موارد باید گفت که این سادگی و انسجام زبان خصیصه‌ی کلی و عام آثار نثر آن دوران به شمار می‌رود. در واقع از آغاز ورود طنز به عرصه‌ی نثر ـ یعنی دوران مشروطه ـ نویسندگان سعی در ساده‌نویسی داشته‌اند. چنان که دکتر آرین‌پور می‌گوید:

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد ریتم اسکاپولوهومرال

بستن منو