دانلود پایان نامه ارشد درباره مراعات نظیر

دانلود پایان نامه ارشد درباره مراعات نظیر

دانلود پایان نامه

 

علاوه بر صنایع ادبی‌ای که ذکر شد صنایع و فنون متنوع و مختلف دیگری هم در این اثار به کار رفته‌اند، از جمله‌ی این صنایع می‌توان به ایهام، تشخیص، مراعات نظیر، تکرار، تضاد و… اشاره کرد.
البته این صنایع از نظر تعداد و فراوانی استفاده، بسیار کمتر از صنایع ذکر شده هستند اما استفاده‌ی به جا و مناسب از این فنون باعث جذابیت و تأثیرگذاری هر چه بیشتر طنز در این آثار شده است.
در میان این صنایع، صنعت تشخیص جایگاه خاصی دارد و اساس چند مقاله و داستان بر مبنای همین صنعت شکل گرفته است. البته باید گفت که تشخیص خود یکی از شیوه‌های مؤثر و پرکاربرد در طنزپردازی است. بخشیدن حالات و خصوصیات انسانی به اشیاء بی‌جان یا حیوانات و نقل مطالب طنزآمیز و نقد مسائل روزمره از این طریق، شیوه‌ای است که مؤلف در ارائه‌ی آن بسیار موفق بوده است. برای صنایع ذکر شده در این بخش می‌توان مثال‌های زیر را ذکر کرد:
□ تشخیص
_ آن وقت مثل ما که باید ساعت‌ها در صف به انتظار اتوبوس دهن دره کنیم بشکه‌های زباله هم هر روز در کنار کوچه یا کنار خیابان ساعت‌ها در صف می‌ایستند که کامیونی بیاید و سوارشان کند .(ایستادن کنار کوچه و منتظر ماندن را به بشکه های زباله نسبت داده است و میان انسان ها و بشکه ها رابطه ی شباهت برقرار کرده است.)
_ رژیم گرفتن برای لاغری نه تنها میان اشخاص بلکه میان اشیاء هم رواج دارد. آپارتمان‌های بساز و بفروش‌ها رژیم می‌گیرند و هر روز تنگ‌تر از آب درمی‌آیند. خوراک رستوران‌ها رژیم می‌گیرند و هر شب کمتر و کوچک‌تر می‌شوند اما در این میان کتاب کارش برعکس است. هرروز چاق‌تر و خیکی‌تر و کلفت‌تر می‌شود. مثل اینکه رژیم چاقی گرفته است .(رژیم گرفتن و چاق یا لاغر شدن را به اشیاء بی جانی مثل خانه،خوراک و کتاب نسبت داده است.)
همچنین در مواردی هم افعال و خصوصیات انسانی را به حیوانات نسبت داده است:
-تقریباً از اول بهار تا آخر پاییز خانه‌ی ما روزها جولانگاه مگس وشب‌هابزم حشرات است. پشه ساز می‌زند و سوسک آواز می‌خواند و ساس می‌رقصد .
_ مگس ماده‌ای که معلوم بود مادر آنهاست حوصله‌اش سر رفت و داد زد: «بچه‌ها شیطنت موقوف! فوراً بیایید سر جایتان بتمرگید. وگر نه می‌گویم عنکبوت شما را بخورد!» پدر مگس‌ها به مادرشان توپید که چرا از الان بچه‌ها را با این حرفها ترسو بار می‌آوری ؟!
_ سگ اولی: اینقدر داد نزن. مردم بی‌خواب می‌شوند. سگ دومی: روزها هم که ما می‌خواهیم یک چرتی بزنیم آنها چنان صدای رادیوی خود را بلند می‌کنند که ما بی‌خواب می‌شویم. این به آن در. سگ سومی: درست است چیزی که عوض دارد گله ندارد .
همچنین سه داستان اعتصاب واژه‌ها ، فیس و باد مگس‌ها و خدا را شکر که زبان سگ‌ها را نمی‌دانم کلاً با این تکنیک نوشته شده‌اند.
□ ایهام
_ تعمیرکار پرسید چرخ شما از چه نوع چرخی است؟ گفتم: چرخی است که مثل چرخ کج رفتار این روزها فقط به کام شما می‌گردد و بس !(منظور تعمیرکار چرخ خیاطی است اما در پاسخ مولف به سوال،واژه ی چرخ ایهام دارد و با دادن صفت کج رفتار به چرخ این ایهام مشخص می شودو مخاطب درمی یابد که منظور مولف چرخ روزگار است.همچنین در فعل به کام شما می گردد هم می توان صنعت استخدام را دید چون منظور از گردش چرخ هم گردش چرخ روزگار به نفع تعمیرکار است وهم گردش چرخ خیاطی(خراب شدن پی در پی آن)که نهایتابه سود تعمیرکار و به زیان مولف است.)
_ اگر با هیچکدام از حقه‌های رنگارنگ این طبقه مبارزه نمی‌شود محض مصلحت هم که باشد لااقل با حقه ی وافورشان مبارزه خواهد شد .(واژه ی حقه ایهام دارد و هم به معنای دوز و کلک وفریبکاری است و هم به معنای حقه ی وافور)
_ گفتم به فرض محال که بتوانیم خوب الکش کنیم (زبان فارسی را) تازه نتیجه‌ی کار ما یک چیز الکی خواهد شد .(واژه ی الکی ایهام دارد وهم به معنای الک شده و از الک رد شده است و هم به معنای بیهوده و به درد نخور،و تاکید مولف هم بر معنای دوم است.)
_ دم در چشممان به تابلوی بزرگی افتاد که رویش به خط درشت نوشته بود: کباب بره، شیشلیک، بیفتک، جوجه کباب و دل و جگر مرغ تمام شده است .(آمدن فعل تمام شده است بعد از نام غذاهای مختلف روی تابلو به نوعی برای راوی و همچنین خواننده ی متن غیر منتظره است وانتظار صرف یکی از این غذاها برای راوی بی نتیجه می ماند و امید او تبدیل به یاس می شود.این پایان غیرمنتظره که برای راوی رخ می دهد باعث ایجاد طنز برای مخاطب شده است.)
-آرایشگری که بنده سر سپرده‌ی او هستم ….(ایهام در واژه ی سرسپرده است که در ابتدا معنای علاقمند را به ذهن مخاطب می آورد،اما با توجه به واژه ی آرایشگر باید گفت که معنای اصلی ای که مولف در نظر داشته این بوده که مولف مشتری دائمی آن آرایشگر است.استفاده از این ترکیب دراین معناکاربردی طنزآمیزاست وباعث خلق طنزی لطیف دراین قسمت شده است. )
□ مراعات نظیر
-عید میوه‌فروش‌هاست که هر چه سیب پلاسیده و موز لهیده و پرتقال ترشیده و نارنگی گندیده در گوشه انبار دارند…
عید صاحبان مغازه‌های خرازی و بزازی و رزازی است .
در این دوره که نان و گوشت و شیر و تخم‌مرغ حکم کیمیا را دارد .
در کمیسیونی که فلان روز و فلان ساعت با حضور آقایان حسن و حسین و تقی و نقی تشکیل گردید .
□ تضاد
این بوق بیجا را اگر ممنوع کنند بجاست .
گفتم: انصاف هم خوب چیزی است اجحاف هم حدی دارد .

مطلب مرتبط :   منابع پایان نامه ارشد درمورد اجتماعیون عامیون

بستن منو