دانلود پایان نامه ارشد درباره
سلامت روان، سلامت روانی، سقط جنین، سیستم عصبی

دانلود پایان نامه ارشد درباره سلامت روان، سلامت روانی، سقط جنین، سیستم عصبی

دانلود پایان نامه

گذراند و برای کودک از آن نظر که بخش مهم و اساسی از حیات آینده او در جنبه سلامت یا نقش او مربوط به رحم مادر است.»۷۲
«اگرچه بین سیستم عصبی مادر وجنین هیچ ارتباطی وجود ندارد، اماحالات عاطفی مادر مانند نفرت، ترس ، اضطراب در سیستم عصبی مادر تاثیر گذاشته است و باعث آزادی بعضی از مواد شیمیایی ( مانند اپی نفرین و استیل کولین ) و وارد شدن آن به جریان خون همچنین تحت این شرایط بعضی از غدد فعال شده مقادیر زیادی هورمون را به خون وارد می کنند . این تغییرات از طریق جفت به جنین منتقل می شود و باعث تاثیرات منفی بر جنین خواهد شد.
سلامت روانی و جسمی کودک تا حدودی متاثر از شرایط دوره جنینی است که سه نکته را باید در این دوره مورد توجه قرار داد:
کمترین و جزئی ترین حالات روانی مادر در جنین اثر مستقیم دارد.
نگرش مادر نسبت به ایفای نقش مادری نقش تعیین کننده ای در سلامت روانی فرزند دارد.
نگرش مادر به فرزند در دوره جنینی ، عامل موثری در آینده او تلقی می شود و باید توجه داشت که جنین در این دوره از زندگی ، بی دفاع ترین و آسیب پذیرترین شرایط زندگی را می گذراند و به خاطر همین تاثیر پذیری صرف ، هر حادثه ، اثرات به رنگ مو و شخصیت جنین می گذارد.»۷۳
آرامش روح و حالات طبیعی پدر و مادر از نظر کیفیت های ساختمان جسم و روان کودک مورد توجه دانشمندان امروز جهان است . روایات اهل بیت (علیه السلام) نیز به آرامش طبیعی و اطمینان خاطر پدر و مادر در ایجاد فرزند توجه بسیار داشته اند.
حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) فرمودند:
«که مردی از انصار با همسر خود شرفیاب محضر رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) شد . عرض کرد یا رسول الله این زن دختر عمو وهمسر من است . زنی پاک و با عفت ، برای من فرزندی آورده است که چهره اش سیاه ، موهایش سیاه و بینی اش پهن است ، خلاصه طفلی به تمام ممیزات نژادی یک طفل حبشی متولد شده است . نظیر چنین فرزندی در خانواده و اجداد پدری و مادری من نیست ، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) از آن زن سوال کرد چه می گویی؟
قسم یاد کرد از وقتی که من به همسری این مرد در آمده ام با هیچ کسی نیامیخته ام . حضرت مانند کسی که به فکر فرو رود سر به زیر انداخت و سپس سر بلند کرد و دیده به آسمان گشود بعد رو کرد به شوهر و فرمود : بین هر انسان تا آدم ۹۹ ( منظور از این عدد کثرت است ) عرق وجود دارد که در ساختمان فرزند فعالیت می کنند وقتی نطفه در رحم قرار می گیرد عرق ها به جنین افتاده و همه از خدا درخواست دارند که فرزند شبیه به آن ها ساخته شود . این بچه غیر مشابه از همان عرق های دوردست است که در اجداد و اجدادات سابقه ندارند . کودک را بگیر او فرزند توست ، زن عرض کرد یا رسول الله عقده مرا گشودی و از غصه خلاصم کردی.»۷۴
۱-۳-۴- سن مادر
محققان تحقیقات زیادی در مورد زمان های متفاوت بارداری انجام داده اند و نتیجه اینکه بالاترین نقطه و اوج توانایی باروری در زنان در ۲۴ سالگی است.
تمامی خانم ها در هنگام تولد بالاترین میزان تخمک ها را جهت باروری دارند . یعنی در حدود یک میلیون تخمک ، اما وقتی به سن بلوغ می رسند این میزان به حدود ۳۰۰ هزار عدد می رسد و مسئله اینجاست که از این تعداد فقط ۳۰۰ تخمک در دوره فعالیت تخمدان ها آزاد می شود و امکان باروری می یابد.
همچنان که سن افزایش می یابد تخمدان ها هم پیرتر می شوند و تخمک ها آمادگی کمتری برای باروری خواهند داشت . به همین دلیل است که امکان بروز مشکلات و اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون در سنین پایین تر به مراتب کمتر از سنین بالا می باشد.
در عین حال احتمال بروز سقط جنین نیز در سن بالاتر بیشتر است . این احتمال در زنانی که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند احتمال سقط جنین ۱۰ درصد است در حالی که این رقم در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله ۱۸ درصد و زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله به ۳۴ درصد می رسد.
«در عین حال در دهه بیست سالگی احتمال ابتلا به انواع مشکلات رحم و اندومتر به مراتب کمتر است و بیماری های مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود . از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد ، از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از ۳۶ سال پایین می باشد.
بعضی از مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصت های بسیاری را از نظر موقعیت های اجتماعی و شغلی از دست می دهند . اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد که والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند . این امر در بسیاری موارد مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرانشان مشکل ساز است.
در بسیاری از موارد ازدواج ها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دار شدن می گیرند ، مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیت های جدید ایجاد می شود.بررسیها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ سالگی متولد شده انداز نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارت های تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.»۷۵
۱-۳-۵- تغذیه
در دین مقدس اسلام ، غذا هم از لحاظ مادی بررسی می شود و هم از لحاظ معنوی . درست است که غذای مسموم موجب اختلالاتی در دستگاه های بدن فرزند می شود ، ولی غذای حرام تاثیر بدتر در روح و روان فرزند می گذارد.
امام حسین (علیه السلام) در خطاب به مردم کوفه و شاید بیان علت آن همه پستی می فرماید :
« قد ملت بطونکم من الحرام »۷۶
شکم های شما از حرام پر شده است .
که این حدیث بیانگر ارتباط غذای حرام با گمراهی و اعمال پست می باشد.
و یا اینکه خداوند تبارک و تعالی می فرمایند:
« کلو من الطیبات و اعلمو صالحا »۷۷
از غذاهای پاکیزه بخورید و کار نیک و شایسته انجام دهید.
« باز می بینیم که غذای پاک و پاکیزه با انجام دادن عمل صالح ارتباط تنگاتنگ دارند . و نیز گفته اند یکی از مصادیق مشارکت شیطان می تواند انعقاد نطفه از غذای حرام باشد چرا که غذای حرام در سرنوشت کودک اثر غیرقابل انکاری خواهد گذاشت به همین دلیل ، برای داشتن فرزندی سالم باید ، قبل از انعقاد نطفه ، توجه زیادی در حالات روحی و جسمی خود داشته باشیم و به عنوان مثال از غذای حلال استفاده کنیم ، از ارتکاب گناهان صغیره و کبیره خودداری کنیم و …. تا با روح و جسمی سالم ، شایستگی خود را برای پدر و مادر شدن اعلام کرده و صلاحیت و شایستگی را به فرزند خود انتقال دهیم.از این رو بسیار سفارش شده است که غذای حلال و طیب استفاده کنید و از غذاهای حرام و حتی مشکوک پرهیز نمایید.»۷۸
حتی در زندگانی رسول اکرم دیده می شود که برای انعقاد نطفه حضرت زهرا (س) به امر خداوند چهل روز از حضرت خدیجه (س) کناره گرفت و پس از چهل روز عبادت و روزه داری با غذایی که از بهشت آورده شد افطار کرد ، آنگاه نطفه حضرت زهرا (س) منعقد شد.
شاید با تاسی از همین سنت حسنه باشد که عده ای از بزرگان سفارش می کنند که والدین پیش از بچه دار شدن ، روزه بگیرند یا عبادت خاصی را انجام دهند.
حکایتی از علامه مجلسی نقل می کنند:« که ایشان در مسجد جامع اصفهان نماز می خواندند و شبی علامه ، پسر خود را همراه خود به مسجد آورد ، پسر ایشان ( محمد باقر مجلسی ) از آمدن به مسجد خودداری کرد و در حیاط مسجد ماند و پس از رفتن پدر ، به مشک آبی که در حیاط مسجد بود سوزنی فرو برد و با آبی که از آن می ریخت بازی می کرد ، بعد از نماز که علامه این خبر را شنید ناراحت شدند و به خانه رفته و به همسر خود گفت که من در تغذیه و رعایت موازین اسلامی در پیش و پس از انعقاد نطفه و در دوران کودکی فرزندان سعی تمام کردم ولی عمل امروز این کودک نشان دهنده تقصیر یکی از ما دونفر است ، مادر گفت : هنگام بارداری به منزل همسایه رفته بودم که درخت انار آن ها توجه مرا به خود جلب کرد به اناری که از آن درخت آویزان بود سوزن فرو بردم تا مزه آن را بچشم.»۷۹
پس وقتی یک کاربی اهمیت (مثل خوردن یک سر سوزن از آب انار ) در بزرگی منجربه کار بزرگتری
( مثل پاره کردن مشک ) می شود پس خوردن غذای تهیه شده از حرام و یا شبهه ناک ، در هر دوران از زندگی چه اثرات نامناسب و غیرقابل انکاری بر روح و جسم کودک خواهد گذاشت.
از آن طرف تغذیه صحیح و مثبت هم اثرات خود را بر روی جنین خواهد گذاشت.
امام صادق (علیه السلام) در این زمینه حدیثی فرمودند: که:
« غذائه مما تاکل امه و یشرب مما تشرب تنسمه تنسیما »۸۰
غذای جنین از آن چه مادرش می خورد و می آشامد تامین می شود و آهسته ، آهسته غذا را از مادر می گیرد.
به دلیل همین اثر مستقیم در اسلام دستوراتی مبنی بر نوع تغذیه پدر و مادر وارد شده است. که به عنوان نمونه به مواردی از آن اشاره می کنیم.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
« کلو سفر جل … و اطعموه حبالکم ، فانه یحسن اولادکم وفی روایه : یحسن اخلاق اولادکم »۸۱
به بخورید و به زنان آبستن ( به ) بخورانید تا فرزندانتان زیبا شوند.
« اطعموا حبالکم اللبان ، فان الصبی اذا غدی فی بطن امه با اللبان اشتّه عقله »۸۲
به زنان آبستن کندر بخورانید ، زیرا بچه هنگامی که در شکم مادرش به وسیله کندر تغذیه شود تیز هوش می شود.
«خوردن کاسنی به پدر سفارش شده است.»۸۳
کاسنی علاوه بر افزایش احتمال پسر شدن فرزند ، خواص زیادی از جمله دفع سموم ، بالا بردن میزان هوش و درمان کبد را دارد و خوردن آن برای همه مفید است . در روایت دیگری آمده است که ، مردی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد :
ای پسر رسول خدا ،
« ما یمنعک من السوبق اشربه و مر اهلک به فانّه ینبت اللحم و یشدّ العظم ولا یولد لکم الّا القویّ »۸۴
چرا قاووت نمی خوری ؟ آن را بخور وخانواده ات را هم به آن سفارش کن . به درستی که قاووت ، گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند و فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر اینکه قوی باشد.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در جایی دیگر می فرمایند:
« اطعموا المراه فی شهرا الذی تلد فیه ، التّمر ، فانّ ولدها یکون حلیما تقیا »۸۵
به زنان باردار در ماهی که در آن وضع حمل می کنند خرما بدهید . فرزند او بردبار و پرهیزگار خواهد شد.
در اینجا به دلیل اهمیت تغذیه مادر ، تعدادی از مواد لازم و غذاهایی را که دارای آن مواد می باشند را نام می بریم:
«آهکی : لوبیا ، باقلا ، عدس ، گوشت ، سیب ، انگور ، خرما ، هویج ، توت فرنگی ، اسفناج ، گلابی ، گندم ، برگ چغندر ، کلم قمری ، انار ، بادام ، موز ، بلوط و پسته .
مواد آهنی

مطلب مرتبط :   حقوق اجتماعی و سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو