دانلود پایان نامه ارشد درباره
تعلیم و تربیت، امام صادق، الگوی اخلاقی، کودکان و نوجوانان

دانلود پایان نامه ارشد درباره تعلیم و تربیت، امام صادق، الگوی اخلاقی، کودکان و نوجوانان

دانلود پایان نامه

چه استعدادی در او نهفته است. چنین بود پیشگویی عجیب آن مادر، از آن روز به بعد این مادر فداکار همانطور که قول داده بود تعلیم و تربیت پسرش را عهده گرفت.
یکی از دوستان خانواده ادیسون در این باره می نویسد: هنگامی که بعضی از اوقات از جلوی در خانه ادیسون می گذشتم، می دیدم خانم ادیسون با پسرش جلو هشتی نشسته و به او درس می دهد، آن هشتی اتاق درس بود و ادیسون یگانه شاگرد او. حالات و حرکات این پسر مانند مادرش بود. او خیلی مادرش را دوست می داشت، وقتی مادرش سخن می گفت: او سراپاگوش می شد، توگویی دریای دانش است.
ادیسون براثر مساعی مادرش قبل ازنه سالگی کتاب های سنگین نویسندگان مشهور جهان را مطالعه می کرد.
این مادر خردمند و باکیاست علاوه بر این ها به او جغرافیا، تاریخ، حساب و اخلاق نیز آموخت. ادیسون بیش از سه ماه به مدرسه نرفت و آن چه در طفولیت آموخته بود از مادرش داشت. مادر ادیسون یک مربی به تمام معنا بود، زیرا توجهش نه تنها تعلیم و تربیت بود، بلکه مراقب بود استعدادهای طبیعی فرزند خود را یافته و آن ها را بپروراند.
ادیسون بعدها که به اوج عظمت رسیدگفت من ازطفولیت دریافتم که مادرچه چیزخوبی است، هنگامی که معلم مراکودن خواند،اوازمن دفاع کرد.من جدا تصمیم گرفتم ثابت کنم که اودرباره من خطا نیندیشیده است و بازوی گفته است:
هیچ گاه اثرات خوب تعلیم و تربیت مادرم را از دست نمی دهم. اگر او مرا تشویق نمی کرد ، شاید مخترع نمی شدم. مادرم عقیده داشت اغلب کسانی که پس از دوره بلوغ بد شده اند، اگر در کودکی نسبت به تعلیم و تربیت آنان توجه بیشتری مبذول می شد، عضو عاطل و باطل جامعه نمی شدند، تجاربی که مادر در دوره معلمی اندوخته بود بسیاری از اسرار طبیعت آدمی را به او می آموخت. اگر توجه مادرم نبود، به احتمال قوی منحرف می شدم. ولی ثبات قدم او ، نیروهای موثری بودند که مرا از انحراف و گمراهی بازداشتند.»۱۵۷
۳-۲-۶ – مسئولیت های پدر و مادر
مسئولیت خانواده وپدر ومادر تنها تامین غذا لباس وبهداشت فرزندان نیست بلکه باید آنان را بر فطرت توحیدی و الهی، تربیت کنند و بررفتار، گفتار ، دوست و عبادت و … کودکانشان نظارت کامل داشته باشند .
توجه والدین به کودکان موجب رشد و شادابی و اصلاح آنان می شود و آنان را از دام هایی که شیاطین در پیش رویشان گسترده اند ، نجات می دهد.
عدم توجه و رها کردن فرزندان موجب افسردگی، غلتیدن در منجلاب گناه، همنهشینی با دوستان بد و در نهایت نابودی او می شود.
فرزندان آرامش روحی وجایگاه امن می خواهند ، آنان مهر و محبت را جستجو می کنند و ما باید با شناخت از دستورات و راهنمایی های معصومین (علیه السلام) کلید تربیت صحیح کودکانمان را به دست آوریم و خانه را محل امن و آرامش و موجب رشد فکری آنان کنیم،و نگذاریم دیو تشویش، عقده حقارت، اضطراب و … در خانه دل آنان لانه گزیند. پدر و مادر باید یک دوست خوب برای فرزندان خود باشند و با راهنمایی های بجا، اعتماد به نفس را در آنان زنده کنند، از آنان مردان و زنانی با ایمان، آهنین اراده، امانت دار، فداکار، درستکار، فروتن، ایثارگر، متواضع، ‌خیرخواه و … تحویل جامعه دهند.
شاید هنوز هم بسیاری از پدران و مادران آن چنان که باید فرزندان خود را نشناخته باشند و به امر پرورش و تربیت آنان توجه کافی نکنند. زیرا این روشن است که تا انسان به کنه و حقیقت چیزی پی نبرد و آن چنان که هست و باید نشناسند به ارزش و اهمیت آن واقف نمی شوند، همچنان که امام علی (علیه السلام) فرمودند:
« النّاس اعداء ماجهلوا »۱۵۸
مردم دشمن ندانسته های خود هستند.
از این رو ممکن است پدران و مادرانی نیز به دلیل نشناختن روحیه و شخصیت فرزندان خویش سهل انگاری در تربیتشان، آنان را دشمن خود تصور کنند. پس ضروری است که در پرتو قرآن و روایات، جایگاه ومنزلت فرزندانمان را بشناسیم تا نسبت به وظایف خودمان درباره آنان بی اعتنا نباشیم. بلکه گوهرشناس باشیم و به کودکان، این گوهر های نفیس زندگی، عشق بورزیم. قرآن مجید در برخی از آیات از فرزندان با عنوان های همچون« نور چشم»۱۵۹،« زینت بخش»۱۶۰و« فتنه و وسیله آزمایش بشر»۱۶۱ یاد کرده است .
فرزندان، مونس و امید والدین هستند، شاید به این دلیل که حضرت زکریا از خداوند درخواست فرزندی می کند تا او را از تنهایی بیرون آورد. قرآن کریم می فرمایند:
« و زکریّا اذ نادی ربّه ربّ لاتذرنی فردا و انت خیر الوارثین »۱۶۲
و یادآور زکریا را که پروردگار خود را چنین صدا زد: پروردگارا مرا تنها مگذار و تویی بهترین وارثان.
۳-۲-۷-فرزند از نظر روایات
از زبان امامان معصوم (علیه السلام) روایات فراوانی در این زمینه نقل شده است که هر یک نشان دهنده جایگاه و منزلت کودک در زندگی است و بسیار به جاست پدران و مادران این روایات را از نظر بگذرانند و با آگاهی بیشتر در تربیت کودکان، این میوه های زندگی اهتمام بیشتری ورزند:
خانه بی فرزند برکت ندارد
پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) به ابن عباس فرمودند:
( یا ابن عباس ییت لاصبیان فیه لا برکه فیه )
ای عباس ! خانه ای که در آن کودکی نباشد ، خیر و برکت ندارد.
وجود فرزند از توست
در رساله حقوقی که از امام سجاد (علیه السلام) بر جای مانده چنین آمده است:
« و امّا حقّ ولدک فانّ تعلم انّه منک و مضاف الیک فی عاجل الدّنیا بخیره و شرّه »۱۶۳
حق فرزند بر تو این است که بدانی وجود او از تو ونیک و بدش در این جهان منسوب به تو است.
گلی از گل های بهشت
سکونی از پیامبر (صلی الله علیه و آله) چنین روایت می کند:
« الولد الصّالح ریحانه من ریاحین الجنّه »۱۶۴
فرزند صالح گلی است از گل های بهشت.
اجر معنوی و پاداش اخروی رفع حاجت فرزندان
ابن عمر از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل می کند:
« من سقی ولده شربّه ماء فی صغره سقاه الله سبعین شربه من ماء الکوثر یوم القیامه »۱۶۵
هر کس به فرزند خردسال خود جرعه ای آب بنوشاند ، خداوند به پاداش او در روز قیامت هفتاد جرعه آب کوثر به او می نوشاند.
مسرور ساختن فرزندان مایه شادمانی در روز رستاخیز
امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
« و من فرحه – ولده – فرحه الله یوم القیامه »۱۶۶
هرکس فرزند خود را خوشحال کند ، خداوند در روز قیامت خوشحالش می نماید.
نیکی به فرزند نیکی به پدر و مادر
مردی از انصار به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد :
« من ابر ؟ قال : والدیک . قال قد مضیا؟ قال : برّ ولدک »۱۶۷
به چه کسی نیکی کنم ؟ امام (علیه السلام) فرمود : به پدر و مادرت . گفت : آنان از دنیا رفته اند. حضرت فرمود: به فرزندانت نیکی کن.
لطف و رحمت خدا به والدین در پرتو محبت آن ها به فرزندان
از امام صادق (علیه السلام) نقل است که فرمودند:
« انّ الله لیرحم الوالد لشدّه حبّه لولده »۱۶۸
مردی نسبت به فرزند خود محبت بسیار دارد مشمول رحمت و عنایت خداوند بزرگ می باشد.
جگر گوشه مومن
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود:
« الولد کبد المومن ان مات صار شفیعا و ان مات بعده یستغفر الله له فیغفر له »۱۶۹
فرزند جگر گوشه مومن است اگر پیش از پدر و مادر بمیرد برایش شفاعت می کند، و اگر بعد از پدر بمیرد برایش استغفار می کند و خداوند در اثر استغفار فرزند ، پدر را می بخشد.
مهر ورزیدن به فرزندان راه دستیابی به درجات بهشت
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود:
« قبلو اولادکم فانّ لکم بکلّ قبله درجه فی الجنه وما بین کل درجتین خمسمائه عام »۱۷۰
فرزندان خود را ببوسید، زیرا برای هر بوسه ای که به فرزندان می زنید یک درجه در بهشت خواهید داشت که فاصله هر درجه تا درجه دیگر به اندازه پانصد سال راه است.
۳-۲-۸ -تاثیر و نقش دوستان در تربیت کودک
یکی از عوامل سازنده شخصیت انسان، پس از اراده و خواست خود او، نقش دوستان است، زیرا غالب انسان ها بخش مهمی از افکار و صفات اخلاقی خود را از دوستانشان برمی گیرند و تحت تاثیر رفتار، گفتار و الگوی اخلاقی آنان قرار دارند. و این نکته چیزی است که از نظر علمی و تجربی هم به اثبات رسیده است. تاثیر دوستان گاهی به حدی می رسد که می تواند بر نقش و تاثیر والدین غلبه کند، حتی اگر خانواده کودک سرشار از فضیلت باشند. همچنان که در آیات قرآنی آمده و در ادب فارسی تجلی یافته است که فرزند نوح پیامبر چند صباحی با هم نشینان بد نشست و برخاست کرد و از بیت نبوت برید و به گمراهان پیوست.
پــسر نــوح بـا بـدان بنشسـت خــانـدان نبـوتـش گــم شــد
حضرت علی (علیه السلام) فرمودند:
« و من اشتبه علیکم امره و لم تعرفوا دینه ، فانظروا الی خلطائه ، فان کانو اهل دین الله فهو علی دین الله »۱۷۱
هرگاه وضعیت شخصی بر شما نامعلوم شد و دین. و آیین او را نشناختید به دوستانش بنگرید اگر اهل دین و آیین الهی اند، او نیز پیرو آیین خداست.
۳-۲-۹-وظیفه مهم والدین نسبت به دوستی های فرزندان
با توجه به اینکه نیاز به دوستی ودوستان یکی از نیاز های مهم کودکان است و جای خالی این نیاز را چیز دیگری پر نمی کند، والدین می توانند در این باره نقش موثری داشته باشند، مثلا روابط دوستانه یا خانوادگی یا شغلی والدین با افراد خاص، و محله ای که برای زندگی خود انتخاب می کنند و مدرسه ای که فرزندان را در آن نام نویسی می نمایند و جاهایی که برای گردش و تفریح و … می روند، همه و همه در شکل دادن به دوستی های کودکان و نوجوانان با افراد معین اثر عظیمی می گذارد. علاوه بر این هوشیاری و دقت نظر والدین در امور فرزندان خویش و افرادی که فرزندانشان با آن ها در تماس هستند و برخورد های مشفقانه وخویش و افرادی که فرزندانشان با آن ها در تماس هستند و برخوردهای مشفقانه و خردمندانه ای که در این باره با فرزندانشان می کنند؟ آنان را هدایت می کند که چگونه دوستان پاک و متعهد و تلاشگر انتخاب کنند و از دوست نمایانی که تباه کننده زندگی آن هاست دوری گزینند.
تشویق به انتخاب دوست
لقمان به فرزندش گفت:« یا بنی استکثر من الاصدقاء و لا تامن من الاعداء فان الغل فی صدورهم مثل الماء الرماد »۱۷۲
فرزندم بر تعداد دوستان خود بیفزا ، و از دشمنان در امان مباش ، زیرا کینه در سینه هایشان همانند آتش زیر خاکستر است.
نخست تحقیق سپس انتخاب
امام حسن مجتبی (علیه السلام) به یکی از فرزندانش فرمود:
« یا بنی لاتواخ احدا حتّی تعرف موارده و مصادره فاذا استنبطت الخبره و رضیت العشره فاخه علی اقاله العشره و المواساه فی العسره »۱۷۳
پسرم با احدی برادری مکن تا بدانی که به چه جاهایی می رود و با چه افرادی نشست و برخاست می کند و چون خوب بر احوالش آگاه شدی ومعاشرتش را پسندیدی با او برادری کن بر اینکه او را از لغزش بازداری و در تنگدستی به او

مطلب مرتبط :   پایان نامه درباره مدل عملکرد اجرایی خودتنظیمی‌

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو