دانلود پایان نامه ارشد درباره
بزرگسالان، تناسب اندام، سختی استخوان، درجه حرارت

دانلود پایان نامه ارشد درباره بزرگسالان، تناسب اندام، سختی استخوان، درجه حرارت

دانلود پایان نامه

اطلاعاتی دقیقی در دست نیست. موادی که تا کنون عبور آنها از دیواره جفت مشخص شده است عبارت است از برخی قندها ، چربیها، پروتئین ها و مواد زائد مانند اکسید کربن که از جنین دفع می گردد. نکته قابل توجه اینکه بعضی از میکروبها، داروها و ویتامین ها نیز میتوانند از طریق خون مادر وارد جنین شوند و موجب ابتلای جنین گردند و در رشد آن تآثیر گذارند. بین سلسله اعصاب مادر و جنین ارتباط مستقیم وجود ندارد ولی امکان دارد حالات هیجانی مادر در فعالیت های جسمی جنین تآثیر گذارد. هنگامی که مادر دچار هیجان می گردد، عکس العمل های جسمی مختلفی در او پدیدار می شود و هورمونهایی از قبیل آدرنالین وارد جریان خون او میشود که احتمالآ از طریق جفت در فرایند های جسمی جنین تآثیر میگذارد .
بیشتر این اطلاعات از بررسی جنینهایی به دست آمده که به دلایل پزشکی واز طریق جراحی از رحم مادر خارج شده اند.
بعضی از این اطلاعات به شرح زیر است :
از روز هجدهم ، محور طولی بدن ، طرف چپ و راست و سر و دم قابل تشخیص است.
در پایان هفته سوم ، قلب ابتدایی مشخص شده ، ضربان آن شروع می شود.
هفته چهارم: طول جنین در حدود پنج میلیمتراست و ناحیه دهان، دستگاه گوارش و کبد شروع به رشد می کند.
هفته هشتم و نهم : در طول هفته هشتم تا نهم تغییرات قابل ملاحظه ای به وجود می آید اکنون طول جنین تقریبآ دو و نیم سانتی متر است. صورت ، دهان، چشم ها و گوش ها نسبتآ مشخص است. بازو ها و پاها، دستها و حتی جوانه های انگشتان ظاهر شده است و اعضای تناسلی، شروع به شکل گرفتن کرده است. رشد عضلات و غضروفها شروع شده است، ولی فعالیت های حرکتی و عصبی وجود ندارد. اعضای داخلی مانند روده ها، کبد، لوزالمعده ریه ها، کلیه ها، شکل گرفته، تا اندازه ای فعال می گردند؛ برای مثال کبد شروع به ساختن سلول قرمز خون می کند.یکی از ویژگی های دوره رویانی رشد سریع دستگاه عصبی است . در طول این دوره اندازه سر نسبت به سایر اعضای بدن بزرگتر است . نکته قابل ذکر در این دوره ، این است که ترکیبات شیمیایی و فعالیت های بدنی مانند افتادن از پلکان یا مصرف بیش از اندازه دارو ها احتمالآ آسیبهای دائمی دستگاه عصبی را به دنبال دارد.»۱۰۹
۲-۱-۳-۳- مرحله جنینی ( از هفته هشتم تا تولد )
«با پیدایش سلولهای استخوانی در اوخر هفته هشتم، مرحله جنینی آغاز میشود . این مرحله از ابتدای ماه سوم تا زمان تولد است . در این مرحله اعضای مختلف بدن با نسبتهای متفاوتی شروع به رشد می کند . دستگاه عصبی مرکزی رشد سریعی دارد ، اما تا چند ماه بعد از تولد تکمیل نمی شود . از اواخر هفته دوم ، غدد تناسلی (تخمدان ها و بیضه ها ) به صورت یک زوج نقاط برجسته در هر دو جنس شروع به رشد می کند . به نظر می رسد هورمون هایی که به وسیله بیضه ها تولید می شود ، برای رشد سیستم تولیدی در مردان ضروری است ، زیرا اگر بیضه ها برداشته شود یا به خوبی عمل نکند ، نوزاد در هنگام تولد دارای سیستم تولیدی ماده نخواهد بود . اماآزمایش هایی که روی خرگوش به عمل آمده نشان می دهد که چنانچه تخمدان ها بلافاصله پس از تشکیل برداشته شوند ، جنین ماده به رشد طبیعی خود ادامه می دهد.
در پایان هفته دوازدهم ، جنین در حدود ۲۳ گرم وزن دارد و طول بدنش تقریبآ هشت سانتی متر است . اگرچه اندازه سر نسبت به بدن بزرگتر است ، ولی جنین در این هنگام به انسان شباهت دارد . عضلات به خوبی در حال رشد است و حرکات دست و پا تقریبآ مشخص است . پلک چشمان و ناخنها شکل می گیرند و نوع جنس جنین به آسانی قابل تشخیص است.
در هفته شانزدهم ، جنین حدود ۱۱سانتی متر طول دارد و ازهفته ۱۶ تا ۲۰ طول جنین حدود ۲۶ سانتی متر و وزن آن حدود ۳۰۰ گرم می شود . دهان قادر به باز و بسته شدن است و جنین می تواند انگشت خود را بمکد و اگرچه پلکها بسته اند ، می تواندآنها را تکان دهد ؛ همچنین می تواند دستها را باز و بسته کند .
بعد از هفته بیستم ، پوست بدن شکل می گیرد مو و ناخنها ظاهر میشود و غدد عرق رشد می کند . در هفته بیست و چهارم ، چشمها کاملآ شکل گرفته ، جوانه های چشایی روی زبان ظاهر می گردد . چنانچه در این هنگام جنین به طور نارس متولد شود ، قادر به تنفس است و صدای ضعیفی از آن شنیده می شود.
هفته بیست و هشتم از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا اگر جنین در این زمان ، یعنی در هفت ماهگی متولد شود،احتمال زنده ماندنش زیاد است. در واقع هفته بیست و هشتم مرزی بین زنده ماندن و مردن است . البته جنینی که در هفت ماهگی متولد می شود به مراقبتهای مخصوص نیاز دارد . بررسی های تجربی نشان می دهد که در این سن طعم های شیرین، شور، ترش ، تلخ و همچنین بوهای اصلی را تشخیص می دهد. از طرف دیگر به نظر می رسد در کودکان زود رس حساسیت نسبت به درد کم بوده ، یا وجود نداشته باشد.سه ماه آخر یا دوره ۲۸ تا ۳۷ هفتگی دوره رشد اساسی ساختمان بدن و اعمال آن محسوب می شود که طی آن وزن بدن و طول قد افزایش سریعی دارد . در هفت ماهگی وزن کودکی که هنوز متولد نشده در حدود ۲ کیلو گرم و طول قدش ۴۰ سانتی متر است.
در هشت ماهگی وزن بدن به دو و نیم کیلو گرم و طول قد به ۴۵ سانتی متر می رسد . رشد زیاد سه ماهه آخر در اثر لایه های چربی زیر پوست است که پس از تولد نوزاد نیز به مقاومت او در برابر تغییرات درجه حرارت محیط کمک می کند.ماندن بیشتر جنین در رحم مادر ، احتمال زنده ماندن و رشد طبیعی را در عضلات ، مکیدن ، اگاهی ذهنی و ادراکی و رشد حرکتی را افزایش می دهد . امکان زنده ماندن و رشد طبیعی جنینی که وزن او به یک و شش دهم کیلو گرم رسیده است بعد از تولد افزایش می یابد . کودکی که هنگام تولد حداقل دو و سه دهم کیلو گرم وزن دارد نیازی به نگهداری در محل های مخصوص و مراقبت های ویژه ندارد.»۱۱۰
«با شروع ماه نهم ، کودکی که در حال بی وزنی در میان آمینیوتیک غوطه ور بود با افزایش رشد بدن به صورت یک گلابی وارونه در می آید و حرکت در داخل کیسه آمینیتیک مشکل می گردد به این علت اکثر نوزادان ابتدا با سر متولد می شوند زیرا این شیوه راحت ترین و مطمئن ترین نوع وضع حمل است . تعداد کمی از نوزادان نیز ابتدا با پاها یا به حالت صلیبی متولد می گردند ، که تولد آنان نیاز به سزارین دارد.
«به طور کلی طول قد یک نوزاد کاملآ طبیعی ۵۰ تا ۵۵ سانتی متر و وزن آن سه کیلو گرم است ولی طول قد و وزن کمتر و بیشتر از این نیز طبیعی است.»۱۱۱
۲-۲- مراحل رشد بعد از تولد و روش تربیت کودک در هر مرحله
۲-۲-۱-رشد از سه تا هفت سالگی
رشد جسمی
«با این که رشد جسمی کودک در این دوره به سرعت دو سال اول نیست، ولی سرعت فراوانی دارد. یک پسر متوسط در سه سالگی حدود ۱۵ کیلو وزن و ۹۵ سانتی متر قد دارد . دختران سه ساله در این سن کمی سبک تر و کوتاهتر از پسران هستند.رشد جمجمه در این دوره، از رشد سایر اعضای بدن کند تر است و به این ترتیب تناسب سر و تنه به نسبت های بزرگ سالی نزدیک می شود،ولی در پایان این دوره حجم مغز تقریبآ به اندازه حجم مغز افراد بالغ است،یعنی در پنج سالگی مغز کودک حدود ۷۵ درصد و وزن بزرگسالی و در شش سالگی نزدیک به ۹۰درصد است.
در این دوره رشد استخوان ها ادامه می یابد و حرکات بدنی بر خلاف دوسال اول با مهارت انجام می شود. نسوج غضروفی به تدریج استخوانی می شود و در اندازه،تعداد و سختی استخوان ها،تغییرات مهمی به وجود می آید و شکم برآمدگی نشان می دهد، ولی در حدود شش سالگی تناسب اندام به اندازهای بزرگسالی شبیه تر می شود.
ماهیچه های بزرگ کودکان در این سن از ماهیچه های دست ها و انگشت های آنها رشد یافته تر است؛ بنابر این ممکن است کودکان در کارهایی مانند : بستن دکمه لباس و بند کفش و فعالیت هایی از این قبیل،مهارت چندانی نداشته باشند. از این رو کودکان این گروه سنی را نباید به کارهای ظریف و دقیق وا داشت . وسایلی مانند مداد رنگی، و قلم مو برای آبرنگ زدن و سایر وسایلی که کودکان از آنها استفاده می کنند، باید در اندازه بزرگ تهیه شود و کار کردن با اشیاء کوچک را باید به حداقل ممکن کاهش داد چون هماهنگی چشم و دست هنوز کامل نشده است.
رشد دستگاه عصبی عضلانی کودک،زمینه را برای مهارت های بیشتر حرکتی فراهم می کند.در حدود سه سالگی، حرکات عضلانی نا مطمئن دو سال اول به تدریج از بین می رود و کودک به حرکاتی مطمئن دست می یابد ؛ به طوری که با سهولت و سرعت می دود و بدون کمک دیگران از پله ها بالا می رود. در حدود سه سالگی می تواند مدتی سه چرخه سواری کند و چون از توانایی های خود لذت می برد ، در تمرین و تکرار هرچه بیشتر این مهارتها تلاش می کند.
در این دوره تنفس و ضربان قلب منظم می شود. نفس ها عمیق و آرام است و خون به مرور افزایش می یابد . با توجه به تمام این ویژگی ها کودک در سنین پیش از دبستان، امکان فعالیت و جنب جوش بیشتری پیدا می کند.رشد جسمی سریع،کودک را برای تجربه و یادگیری بیشتر آماده می کند و به تدریج که بزرگ تر به شبکه پیچیده تری از تجارب دست می یابد؛ از حواس خود هرچه بیشتر استفاده می کند و با کمک راه رفتن با محیطی گسترده و متنوع روبه رو می شود.
بر خلاف دو سال اول زندگی در این دوره رفتار کودک کمتر قابل پیش بینی است. زیرا از این پس، تجارب محیطی و تآثیری که این تجارب بر او می گذارد مسیر رشد کودک را تعین می کند.»۱۱۲
۲-۲-۲-رشد دندان ها و اهمیت دندانهای شیری
«دندان های شیری میان دو تا سه سالگی تکمیل می شود و کودک را در استفاده از غذای بزرگسالان هرچه بیشتریاری می دهد. اولین دندان دائمی که ان را ]آسیای شش سالگی[ می نامند در این دوره می روید و بعد از آن دندان های شیری به تدریج ریخته جای خود را به دندان های دائمی میدهد.
معمولآ چنین تصور می شود که ناهنجاریها و بیماری های دندان و خصوصآ پس از درآمدن دندانهای دائمی پیدا می شود، در حالی که کیفیت تغذیه مادر در دوران بارداری وتغییرات رحم در این امر کاملآ موثر است.
دندان های شیری از مهمترین عوامل تغذیه و در نتیجه از مهمترین عوامل رشد و نمو کودک در حساس ترین دوره زندگی اوست. کودکی دندانهای پوسیده و نا سالم دارد نمی تواند غذا را خوب بجود و در نتیجه دچار سوء هاضمه می شود. پوسیدگی و عفونت دندانهای شیری می تواند عفونت و مشکلات دیگری را نیز در گوش و گلوی کودک ایجاد کند.میزان مقاومت به نوع تغذیه، وضع بدنی و حتی ویژگی های ارثی کودکان دارد؛ بنابراین لازم است از سن دو سالگی هر شش ماه یک بار، کودک را تحت معاینه و بیماری های دهان و دندان قرار داد.بعضی بزرگسالان تصور می کنند دندان های شیری موقتی است و نیازی به معالجه و پر کردن ندارد، درحالی که بی نظمی ،پوسیدگی، لک شدن، عفونت یا افتادن زودتر یا دیر تر از موقع دندان های شیری و عدم درمان آنها، باعث بی نظمی هایی در رویش و

مطلب مرتبط :   تحقیق درباره آموزش مهارتهای اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو